• Start
  • Wiadomości
  • Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura wznawia sprawę - Miasto komentuje

Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura wznawia sprawę - Miasto komentuje

Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz odmówiła wcześniej wszczęcia śledztwa w sprawie zorganizowania obchodów 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego. "W świetle dokonanych ustaleń, w okolicznościach niniejszej sprawy Gminie Miasto Gdańsk nie została wyrządzona jakakolwiek szkoda, a tym bardziej znaczna" - napisano wówczas w uzasadnieniu. Teraz prokuratorzy znowu wracają do sprawy.
14.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński podczas jubileuszowych obchodów

Przypomnijmy: Gdańsk zorganizował jubileusz 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego 17 października 2016 roku, po tym jak w kwietniu 2016 roku Sejm ograniczył budżet Trybunału Konstytucyjnego, uniemożliwiając mu tym samym organizację obchodów. Prezydent Paweł Adamowicz napisał wtedy do prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego list, w którym nie tylko zaprosił do zorganizowania jubileuszu w Gdańsku, ale także zaoferował pomoc w przygotowaniu obchodów.

Prezes Trybunału propozycję przyjął i w październiku w Dworze Artusa obyła się jubileuszowa konferencja pt. „Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych”, w której wzięło udział wielu wybitnych przedstawicieli środowisk prawniczych z Polski i Europy. Jubileusz kosztował miasto ponad 10 tysięcy złotych, za które sfinansowano kolację dla 100 uczestników konferencji. Resztę wydatków wyłożyli prywatni darczyńcy i Fundacja Konrada Adenauera.

Obchody 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego. Gdańsk 17.10.2016

Za zorganizowanie jubileuszu prezydent Adamowicz był krytykowany: PiS zarzucało mu chęć wywołania kolejnego konfliktu na linii Gdańsk - partia rządząca, nie brakowało też opinii, że miasto nie powinno płacić za takie uroczystości, bo w tym przypadku koszty ponoszą sami gdańszczanie.

Zawiadomienie o tym, że prezydent Gdańska mógł złamać prawo złożyły ostatecznie 2 osoby prywatne. Ich zdaniem Paweł Adamowicz - jako osoba odpowiedzialna za finanse gminy - miał w październiku 2016 r. dopuścić się działania na szkodę interesu publicznego, co wyrządziło znaczną szkodę majątkową gminie Miasto Gdańsk (domniemanie przestępstwa z art. 231 § 1 kk w zbiegu z art. 296 § 1 kk, w związku z art. 11 § 2 kk).

Postępowanie przygotowawcze wszczęła Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz. Postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa nosi datę 20 lutego 2017 r. Teraz - jak informuje Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz - śledczy znowu wracają do sprawy: tym razem wykonanie określonych czynności powierzono prokuratorowi na szczeblu Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.  

Komentarz rzecznika prasowego Prezydenta Gdańska do ponownego podjęcia sprawy przez prokuraturę:


Pismo o wznowieniu postępowania, jakie wpłynęło do nas z prokuratury rejonowej to, wydaje się znak, "nowych czasów". Jak widać sprawy, które dotyczą Trybunału Konstytucyjnego, ale i Gdańska cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Argument o wyrządzeniu znacznej szkody majątkowej, mówiąc o kwocie 11 573,80 brutto, które Urząd Miasta w Gdańsku wydał na konferencję, wydaje się być - mówiąc delikatnie - przesadzony. Miasto Gdańsk wielokrotnie wspierało organizacyjnie i partycypowało w kosztach uroczystości i imprez organizowanych prze organy konstytucyjne jak Prezydent, Premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, nie kierując się przy tym opcją polityczną sprawujących władzę, bo dla nas zawsze reprezentują oni Państwo Polskie (przykład w maju ubiegłego roku na prośbę Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego sfinansowaliśmy kolacje dla przewodniczącego Izby Reprezentantów Bośni i Hercegowiny wraz z delegacją - koszt 2465 zł) i nie budziło to do tej pory kontrowersji, które skutkowałyby dochodzeniami w prokuraturze. Obchody 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego nie były niczyją prywatna uroczystością, a konferencją z udziałem Prezesa TK, Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, prezesów Trybunałów Konstytucyjnych z wielu Państw, przewodniczącego Komisji Weneckiej i Prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co ciekawe, otrzymaliśmy także list z Biura Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Krajowej napisany przez dyrektora, także w imieniu zastępcy Prokuratora Generalnego, w którym możemy między innymi przeczytać: "Wyrażam przekonanie, że Zacne Grono Gości zaplanowanych obchodów oraz Krąg Znakomitych Prelegentów sprawią, iż - będąca głównym punktem owych obchodów - Konferencja "Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych" da sposobność do refleksji nad rolą Trybunału Konstytucyjnego w tworzeniu i umacnianiu wartości demokratycznych w Naszym Kraju i stanie się forum twórczej wymiany poglądów na ten temat. Mam też nadzieję (pisze dalej przedstawiciel Prokuratury Krajowej), że materiały z tej Konferencji zostaną opublikowane i będą dostępne dla ogółu zainteresowanych.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę