• Start
  • Wiadomości
  • Polski Jan, ukraiński Dmytro. Imiona dla noworodków w Gdańsku AD 2017

Polski Jan, ukraiński Dmytro. Imiona dla noworodków w Gdańsku AD 2017

Jan i Zuzanna to cieszące się największą popularnością imiona, które w 2017 roku dla swoich dzieci wybierali mieszkańcy Gdańska. Jan króluje od lat, Zuzanna prześcignęła ubiegłoroczną najpopularniejszą Zofię. Wśród gdańskich noworodków mamy też coraz więcej ukraińskich imion: Dmytrów, Vladislavów i Poliny. I tylko czterech Andrzejów!
05.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Gdańskie trojaczki u prezydenta Pawła Adamowicza w lutym 2017 roku. Dziewczynki: Kinga, Diana i Ania, rocznik 2016


- Nie zmieniła się trwająca od lat moda na męskie imię Jan - mówi Grzegorz Graefling, zastępca kierownika gdańskiego Urzędu Stanu Cywilnego. - To imię jest w rankingach na pierwszym miejscu od dawna. To imię królewskie, staropolskie, proste, ma wiele wariantów: Janek, Jasiek, Jaś. To imię które przechodzi w rodzinach z dziadka czy pradziadka na wnuka, więc nawiązuje do tradycji rodzinnej.

Najpopularniejsze imiona nadane w Gdańsku dzieciom urodzonym w 2017 roku to: Jan, Jakub, Filip, Antoni, Franciszek; Zuzanna, Julia, Zofia, Hanna, Maja. 

- Tak jak imię Jan na pierwszym miejscu w rankingach popularności utrzymuje się od lat, tak nie zmienia się bardzo smutna tendencja nienadawania imienia Andrzej - dodaje Grzegorz Graefling. - W latach 60-tych to było bardzo popularne imię, stąd też wzięła się nazwa na popularne i do dziś obchodzone andrzejki. W 2016 roku Andrzejów zarejestrowano 10, w 2017 roku już tylko czterech. Naprawdę doczekamy się andrzejek bez ani jednego Andrzeja.

W stosunku do roku 2016 widać spadek imion anglojęzycznych typu Andżelika, Nicola, Brajan - jednak tendencja ta cały czas się utrzymuje. Jak mówi kierownik Graefling w imionach Brexitu nie widać.

- Jakie są powody nadawania takich imion dzieciom? - zastanawia się kierownik. - Czy to są dzieci poczęte za granicą, czy rodzice mieszkają w Wielkiej Brytanii, do Polski, Gdańska wrócili na jakiś czas, a swoją i dzieci przyszłość wiążą z zagranicą, trudno powiedzieć. Na pewno widać starania, aby przez imię angielskie związać dziecko z tamtym społeczeństwem.

W Gdańsku rodzą się też mali obywatele Ukrainy, w minionym roku pojawiło się sporo imion ukraińskich: Vladislav, Vera, Polina, Liwiana, Dmytro.

Jak mówią pracownicy gdańskiego USC na mody imion wpływają popularne filmy, seriale, książki, aktorzy, piosenkarze, ale też są takie, które trudno wytłumaczyć a zależą po prostu od upodobań rodziców. Od wielu lat mamy powrót imion staropolskich, w 2016 roku najpopularniejszymi imionami była Zofia i Jan. Coraz częściej pojawiaj się Kazimierz, Józef, Czesław. Niestety prawie zanikła tendencja, kiedyś bardzo popularna, nadawania żeńskich odpowiedników męskich imion: trudno dziś spotkać Kazimierę, Józefinę, Genowefę, Czesławę.   

Pracownicy USC muszą dbać, aby wybrane przez rodziców imię nie ośmieszało dziecka, musi też sugerować jego płeć. Zdarza się, że rodzice chcąc być oryginalni nadają wymyślne imię dziecku, które po paru dniach lub tygodniach - po ochłonięciu - przychodzą zmienić. Takich przypadków jest od kilku do kilkunastu w ciągu roku. W 2017 najrzadsze imiona to Lucjusz, Bogdan, Lesław, Dobrawa i Luna. Te wyjątkowo dziwne czy rzadko spotykane w 2017 roku to Torb i Mortycja, rok temu była to Yokamba i Konan.

Najpopularniejsze imiona w Gdańsku w 2017 roku

męskie:

Jan (218)

Jakub (191)

Filip (151)

Antoni (147)

Franciszek (147)

i żeńskie:

Zuzanna (202)

Julia (180)

Zofia (171)

Hanna (155)

Maja (136)

A jak po sąsiedzku?

Najpopularniejsze imiona  w Gdyni

Jan, Jakub, Antoni, Filip, Szymon

Julia, Zuzanna, Hanna, Zofia, Maja

Najpopularniejsze imiona w Sopocie

Aleksander, Ignacy, Krzysztof

Helena, Zofia, Liliana, Maja

TV

Bajpas kartuski działa