• Start
  • Wiadomości
  • Jak przygotować bezpieczny system głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego?

Jak przygotować bezpieczny system głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego?

10 stycznia odbędzie się ogólnodostępne spotkanie, na którym omówione zostaną zagadnienia dotyczące przeprowadzenia bezpiecznego, wiarygodnego głosowania w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Wezmą w nim udział m.in. specjaliści związani z branżą informatyczną, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz miejscy urzędnicy.
10.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dziś spotkanie organizacyjne poświęcone Budżetowi Obywatelskiemu


To spotkanie jest pokłosiem nieprawidłowości, do jakich doszło w trakcie ubiegłorocznego głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2018. Okazało się bowiem, że firma informatyczna Implyweb z Olsztyna przygotowała wadliwy system, który nie zliczał wszystkich głosów oddanych przez mieszkańców Gdańska. Dlatego też miasto zdecydowało się na przeprowadzenie dodatkowego głosowania, które rozpocznie się 15 stycznia.

Motywy przewodnie:

  • Jak tworzyć bezpieczne rozwiązania IT dla samorządu?

  • Specyfika zamawiania oprogramowania w sektorze publicznym. Porównanie z doświadczeniami sektora komercyjnego.

  • Jak to robią inni? Doświadczenia Warszawy z budżetem partycypacyjnym – współpraca z mieszkańcami, aktywistami, prowadzenie procesu głosowania.

  • Oczekiwania wobec nowego systemu do głosowania w BO 2019 i BO 2020.

Program spotkania:

  1. Maria Bollin, dyrektor Gdańskiego Centrum Informatycznego. Specyfika zamówień IT w sektorze publicznym, wytwarzanie i utrzymanie oprogramowania.

  1. Maciej Maciejowski, dyrektor technologii i rozwoju serwisów Grupy Polska Press. Dobre praktyki tworzenia bezpiecznego oprogramowania w sektorze komercyjnym: identyfikacja ryzyk, testowanie oprogramowania, bezpieczeństwo danych.

  1. Jarosław Jastrzębski, wiceprezes Asseco Data Systems. Dobre praktyki z tworzenia oprogramowania dla sektora publicznego, doświadczenia z tworzenia i utrzymania systemu do głosowania w budżecie obywatelskim.

  1. Justyna Piwko, kierownik zespołu Budżetu Partycypacyjnego w Urzędzie M. St. Warszawy. Doświadczenia Warszawy z zamawianiem oprogramowania do głosowania, testy oprogramowania, dialog z mieszkańcami.

  1. Podsumowanie przez moderatora najważniejszych wątków z wystąpień prelegentów.

  1. Zaproszenie do dyskusji zgromadzonych na sali. Pytania do prelegentów, propozycje, wnioski odnośnie przyszłego oprogramowania BO w Gdańsku.

  1. Zamknięcie spotkania. Informacja o dalszych etapach prac – przekazanie wniosków ze spotkania Zespołowi Konsultacyjnemu, który wypracuje rekomendacje do opracowania zamówienia publicznego na system do głosowania w kolejnych edycjach BO.

Spotkanie odbędzie się 10 stycznia (środa), w godz. 17-19, w Europejskim Centrum Solidarności, w Sali Wystaw Czasowych. Zaproszeni zostali na nie m.in. wnioskodawcy Budżetu Obywatelskiego 2018. 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku