• Start
  • Wiadomości
  • Jak przeciwdziałać dyskryminacji i zbudować miasto równego traktowania? Zobacz nasz wideoczat i przyjdź w sobotę do ECS

Jak przeciwdziałać dyskryminacji i zbudować miasto równego traktowania? Zobacz nasz wideoczat i przyjdź w sobotę do ECS

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w sobotę, 10 grudnia, w Europejskim Centrum Solidarności obradować będzie Gdańska Rada ds. Równego Traktowania. Spotkanie jest otwarte dla gdańszczan. O tym, dlaczego warto rozmawiać o prawach człowieka i przyjść w sobotę do ECS rozmawialiśmy w naszym cotygodniowym wideoczacie „Wszystkie Strony Miasta”.
08.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Od lewej: Zofia Lisiecka, Natalia Gawlik, Anna Strzałkowska i Tomasz Snarski

 

- Chcemy porozmawiać o tym, co powinniśmy wspólnie zrobić, żeby Gdańsk był naszym miastem marzeń. Marzeń o tym, żeby każdy gdańszczanin i gdańszczanka czuł się tutaj nie tylko bezpiecznie, ale jak u siebie w domu. Żeby mógł powiedzieć „to jest moje miasto” - mówiła podczas czatu, który odbył się w czwartek, 8 grudnia, Anna Strzałkowska - psycholog, socjolog, współprzewodnicząca Gdańskiej Rady do Spraw Równego Traktowania i przedstawicielka Tolerado - Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT.

- Mamy niesamowite szczęście, że żyjemy w Europie, w Unii Europejskiej, w której poziom ochrony praw fundamentalnych z perspektywy prawa nie jest tylko oczekiwaniem, że możemy to zrobić, albo nie. Mamy konkretne mechanizmy prawne i konkretne zobowiązania, które obligują państwo, w którym mieszkamy, samorząd i Gdańsk do tego, aby zrobić wszystko, co tylko możliwe, by spełnić pewne określone fundamenty, standardy czy kryteria traktowania swoich obywateli: prawo do sądu, do godności, do tożsamości i do równego traktowania. Bardzo wielu naszych obywateli w ogóle sobie tego nie uświadamia - tłumaczył drugi nasz gość, Tomasz Snarski - nauczyciel akademicki i adwokat, członek Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania.

Jego zdaniem otwarta debata Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania jest konieczna, i warto, by wzięło w niej udział jak najwięcej mieszkańców - nawet jeśli nie zgadzają się ze stanowiskiem Rady. - Chodzi o to, żeby wzajemnie się zrozumieć i zmienić naszą rzeczywistość na lepsze. Uważam, że to jest niesamowita okazja. Reprezentujemy różne stanowiska, ale nie jesteśmy nieomylni i nie jesteśmy reprezentatywni. Nie mamy do końca rozeznania, jakie są rzeczywiste problemy mieszkańców, nie mamy takich narzędzi. Więc proszę, powiedzcie nam - zachęcał Snarski.

Trzecim zaproszonym gościem była Zofia Lisiecka, przedstawicielka Fundacji Edukacyjnej OdiTK, edukatorka, działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnością i osób przewlekle chorych, która opowiadała m.in. o prawach dzieci z niepełnosprawnością.

 

Spotkanie „Gdańsk miastem praw człowieka”, w którym udział wezmą m.in. goście naszego wideoczatu, odbędzie się w sobotę, 10 grudnia, w godz. 16.00-19.00.

Program: 

  1. Prawa człowieka w XXI wieku: zmierzch czy początek? Tomasz Snarski, nauczyciel akademicki, adwokat
  2. Marzenia o Gdańsku – jak przeciwdziałać dyskryminacji i budować miasto równego traktowania? - dyskusja z publicznością
  3. Apel Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania z okazji Dnia Praw Człowieka
  4. Co się dzieje między ludźmi? Jak zrozumieć innych i cieszyć się naszymi różnicami, warsztaty, dr Anna Strzałkowska, psycholożka, socjolożka

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1), w sali nr 5. Udział jest bezpłatny, nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja.


Czytaj też:

Dyskryminacja, złe traktowanie? Broń się - pomogą studenci prawa UG. Za darmo!

Pierwsza w Polsce miejska Rada ds. Równego Traktowania powstała w Gdańsku. Bez PiS


OBEJRZYJ CAŁY WIDEOCZAT

 

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet