• Start
  • Wiadomości
  • Jadą na rowerach z Baraniej Góry do Gdańska. Pierwszy uczestnik dotarł do mety już w niedzielę wieczorem

Jadą na rowerach z Baraniej Góry do Gdańska. Pierwszy uczestnik dotarł do mety już w niedzielę wieczorem

Jest ich ponad 200, mają do przejechania 1200 km. Trasa ultramaratonu rowerowego Wisła 1200 prowadzi szlakiem najdłuższej z polskich rzek z Baraniej Góry do Gdańska. Wyruszli w piątek, 6 lipca, cel mają osiągnąć w 200 godzin. Jako pierwszy - po 62. godzinach jazdy - na mecie pojawił się Zbigniew Mossoczy. W dniach 9-14 lipca organizatorzy zapraszają do strefy kibica na Ołowiance.
09.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zbigniew Massoczy jako pierwszy dotarł do mety na Ołowiance. Na przejechanie niespełna 1200 km potrzebował 62 godzin i 15 minut
Zbigniew Massoczy jako pierwszy dotarł do mety na Ołowiance. Na przejechanie niespełna 1200 km potrzebował 62 godzin i 15 minut
fot. materiały organizatora

Do przejazdu zgłosiły się 224 osoby, najstarszy uczestnik ma 75 lat, najmłodszy - 19. Pochodzą z całej Polski oraz z zagranicy, m.in. Anglii, Czech, Belgii, USA i RPA. Trasa ultramaratonu rowerowego Wisła 1200 prowadzi szlakiem najdłuższej z polskich rzek. Uczestnicy cały dystans muszą przejechać o własnych siłach, bez wsparcia z zewnątrz. Mają na to 200 godzin, czyli niecałe 9 dni. Średnio dziennie do przejechania jest około 130 km. 

- Niektórzy zawodnicy planują przejechać 1200 kilometrów w mniej niż 72 godziny. Zobaczymy, czy piękna, ale niezwykle wymagająca droga im na to pozwoli - zastanawiał się tuż przed startem, Leszek Pachulski, organizator I edycji tego wydarzenia. 

Start nastąpił w piątek, 6 lipca, o godz. 8.00 ze schroniska „Przysłop” pod Baranią Górą. Pierwszy zawodnik już dotarł do Gdańska i to szybciej niż zapowiadano. Zbigniew Massoczy linię mety na Ołowiance minął po 62 godzinach i 15 minutach! 

W poniedziałek, 9 lipca, na mecie pojawili się kolejni rowerzyści. Zawodników - każdego z osobna - można śledzić na trasie poprzez internetowy GPS na stronie wydarzenia.

Na trasie...
Na trasie...
fot. materiały organizatora

Jako drugi do Gdańska dotarł Cezary Urzyczyn - zasłużony odpoczynek po długim wysiłku
Jako drugi do Gdańska dotarł Cezary Urzyczyn - zasłużony odpoczynek po długim wysiłku
fot. materiały organizatora

W poniedziałkowy wieczór, 9 lipca, na Ołowiance - obok napisu "GDAŃSK" - stanął namiot ultramaratonu Wisła 1200, w którym znalazła się całodobowa meta dla uczestników i strefa kibica. Organizatorzy szykują liczne atrakcje dla kibiców, turystów czy mieszkańców Gdańska.

- Zaprosiliśmy podróżników, aby opowiedzieli o swoich wyprawach na krańce świata. Ponadto w strefie znajdą się gry i zabawy dla najmłodszych. Wstęp jest bezpłatny - wylicza Pachulski. - W namiocie będzie można też śledzić pozycje zawodników na trasie i witać ich na mecie. 

Przy okazji Wisła 1200 sponsor ultramaratonu - Korporacja Budowlana DORACO - zorganizuje w strefie kibica wystawę prac podopiecznych Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego o temacie „Wymarzony rower”. Z kolei Fundacja im. Magdaleny zakupi rowery dla twórców najbardziej kreatywnych prac. Choć rowery zdobędą zwycięzcy, wszystkie dzieci biorące udział w wystawie otrzymają dodatkowe nagrody. 

Strefa kibica będzie otwarta od 9 do 14 lipca. 

Namiot strefy kibica ultramaratonu stanął w pobliżu napisu GDAŃSK
Namiot strefy kibica ultramaratonu stanął w pobliżu napisu "GDAŃSK"
fot. materiały organizatora

W namiocie można m.in. odpocząć, obejrzeć wystawę zdjęć, uczestniczyć w spotkaniach z podróżnikami
W namiocie można m.in. odpocząć, obejrzeć wystawę zdjęć, uczestniczyć w spotkaniach z podróżnikami
fot. materiały organizatora


HARMONOGRAM PRELEKCJI W STREFIE KIBICA

  • 9 lipca 2018, godz. 19.00 – wernisaż wystawy „BAJKAŁ WOW Pomiędzy lodem a niebem” oraz prezentacja slajdów i opowieść o zimowej rowerowej wyprawie przez „syberyjskie morze” Piotr Dul, Bodek Macal, Leszek Pachulski 
  • 10 lipca, godz. 19.00 – prezentacja slajdowiska z rowerowej wyprawy po Nowej Zelandii - Piotr Dul, Bodek Macal (prezentacja, slajdy, film) 
  • 12 lipca, godz. 19.00 – prezentacja wspomnień ze Sztafety Afryka Nowaka – rowerowej wyprawy śladami legendarnego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka – Norbert Skrzyński zdobywca Kolosa i uczestnik 4 etapów sztafety 
  • 13 lipca, godz. 18.00 – o swojej pieszej podróży przez góry Ameryki Północnej i przemyśleniach opowie Kamila Kielar, podróżniczka, pisarka, blogerka, zdobywczyni Kolosa 
  • 13 lipca godz. 19.00 – „Podróżowanie to szukanie baśni” Piotr Strzeżysz opowie o tym, jak nie dojechać do celu – podróż zachodnim brzegiem obu Ameryk od Alaski do Patagonii - Piotr Strzeżysz, podróżnik, pisarz, bloger, zdobywca Kolosa 

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus