• Start
  • Wiadomości
  • I ty możesz zostać rodzicem zastępczym. Ruszają specjalistyczne szkolenia

I ty możesz zostać rodzicem zastępczym. Ruszają specjalistyczne szkolenia

Już we wrześniu 2016 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku ruszają kolejne szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych. Trwają ponad trzy miesiące, są bezpłatne, ich ukończenie nie zobowiązuje do prowadzenia rodzicielstwa zastępczego. Mogą w nich wziąć udział nie tylko mieszkańcy Gdańska.
22.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdański MOPR organizuje dla rodzin zastępczych festyny integracyjne

- Szkolenie trwa 3,5 miesiąca i tak naprawdę jest połączone z diagnostyką kandydatów na rodziców zastępczych - mówi Joanna Radzimowska kierownik Działu Pieczy Rodzinnej gdańskiego MOPRu. - Sprawdzamy ich psychiczne kompetencje, motywy i chęci i przygotowujemy do nowej roli. Oprócz szkoleń prowadzimy indywidulane rozmowy z członkami całej rodziny, składamy kandydatom wizyty domowe i zdobywyamy wiedzę, czy kandydaci są gotowi do roli rodzica zastępczego.

Jak wygląda szkolenie? To przede wszystkim - jak mówią trenerzy z MOPRu – „praca na sobie”, spotkania raz w tygodniu po 4-5 godzin, reszta dni zostaje na przerobienie treści, które pojawiają się podczas spotkań z psychologami i pracownikami ośrodka. Po ukończeniu szkolenia specjaliści z MOPRu oceniają, czy rodzice są dobrze przygotowani do nowej roli. Ci, którzy pozytywnie przejdą szkolenie, otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne i trafiają do prowadzonego przez MOPR rejestru osób, które mogą zajmować się dziećmi. Jest on rekomendacją dla sądu.

- Bywa, że rodziny bardzo chcą już opiekować się dzieckiem, a my widzimy, że na to jeszcze za wcześnie – dodaje Joanna Radzimowska. – Bo potrzebują terapii małżeńskiej czy rodzinnej, a może jeszcze dodatkowych szkoleń za jakiś czas. Rodzina musi być stabilna: materialnie, społecznie i emocjonalnie. To nie może być tylko poryw serca, choć od niego powinno się zaczynać. Rodzice zastępczy nie mogą zrobić krzywdy dzieciom ani sobie. Pomysł na bycie rodziną zastępczą to ciężka praca dla każdego jej członka, bo do rodziny wchodzą dzieci ze swoimi problemami i problemami swoich rodziców. Trzeba być do tego dobrze przygotowanym.

Na każde szkolenie zgłasza się średnio ok. 30 osób, czyli 12 -14 rodzin, po szkoleniu zaświadczenie kwalifikacyjne dostają trzy - cztery rodziny. 

- Miasto wspiera gdańszczan, którzy otworzyli swoje domy i serca dla dzieci skrzywdzonych przez los - mówi Piotr Kowalczuk zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej. - W Gdańsku prawie tysiąc dzieci jest w różnych formach pieczy zastępczej: rodzinnej, instytucjonalnej. Mimo tego, że spada liczba rodzących się dzieci, nie spada niestety liczba dzieci w pieczy zastępczej. Dlatego cały czas potrzebujemy rodzin, które gotowe są przyjąć dzieci i dać im miłość. Promujemy rodzicielstwo zastępcze, bo to misja i wyzwanie. Rodzice zastępczy odbudowują poczucie wartości dziecka dając mu szansę na normalne życie.

Na utrzymanie dziecka rodzice zastępczy dostają z miasta średnio ok 1,5 tys. zł co miesiąc, zawodowy rodzic zastępczy dostaje oprócz tego 2,5 tys. zł brutto comiesięcznej pensji.

- Oczywiście zwracamy uwagę, żeby motywacja finansowa nie była główną i jedyną - dodaje Radzimowska. - Najcześciej wychodzi to już w czasie szkolenia, takie osoby nie powinny pełnić roli rodziców zastępczych, bo punktem wyjścia powinna być chęć pomocy skrzywdzonemu dziecku. Ale są też osoby, które chcą zmienić swoje dotychczasowe życie, pracę, są domatorami, mają dobry kontakt z dziećm i mogą myśleć o zostaniu zawodowymi rodzicami zastępczymi.


Informacje na temat pieczy rodzinnej, rodzicielstwa zastęczego: 

MOPR w Gdańsku – Dział Pieczy Rodzinnej

ul. Leczkowa 1a, pok. 7, 8, 11, 12

tel.: 58-347-82-73 do 79

na stronie MOPR w Gdańsku


W Gdańsku żyje obecnie 377 rodzin zastępczych, w tym:

• 113 niezawodowych

• 9 rodzinnych domów dziecka

• 220 rodzin spokrewnionych

• 35 rodzin zawodowych

Rodziny te otaczają opieką ponad 571 dzieci.


Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku prowadzi przez cały rok nabór kandydatów na szkolenie do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i zaprasza do współpracy osoby, którym zależy na dobru dzieci potrzebujących opieki ze strony dorosłych.

 

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet