• Start
  • Wiadomości
  • Honorowi Dawcy Krwi: gdańska "samochodówka" wśród najlepszych szkół w kraju

Honorowi Dawcy Krwi: gdańska "samochodówka" wśród najlepszych szkół w kraju

Uczniom gdańskiej "samochodówki" serdecznie gratulujemy! Tutejsi członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK trzykrotnie zajęli miejsce na podium podczas XIII Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych i Pomaturalnych oraz Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem "Młoda Krew Ratuje Życie". - Nie chcemy, aby pomaganie innym było modne. Chcemy, żeby było to oczywiste przez cały czas - mówi Sławomir Bochniak, prezes KHDK PCK przy Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku.
24.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Klub Honorowych Dawców Krwi prężnie działa przy Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku. Tutejsi uczniowie chętnie pomagają innym

ZSS w Gdańsku zdobył podczas tegorocznej edycji turnieju trzy puchary. W klasyfikacji regionalnej zajął pierwsze miejsce w kategorii "Promocja honorowego krwiodawstwa", II miejsce w kategorii "Wskaźnik aktywności", a III miejsce w kategorii "Ilość oddanej krwi". Okazało się, że w klasyfikacji ogólnopolskiej "samochodówka" zajęła również pierwsze miejsce w kategorii promowania honorowego krwiodawstwa.

Co takiego robią tutejsi Honorowi Dawcy Krwi, by zachęcić młodych do jej oddawania?

- Staramy się dotrzeć do wszystkich naszych uczniów. Organizujemy zajęcia z przedstawicielami regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a oni opowiadają m.in. o tym, jak wygląda oddawanie krwi i po co się ją oddaje. Często łamią też stereotypy, ponieważ wiele osób myśli, że to szkodzi, albo że można się zarazić jakąś chorobą. A to wszystko nieprawda - zaznacza Sławomir Bochniak.

Dlaczego warto oddawać krew?

- Oddajemy w ten sposób namacalną cząstkę siebie komuś, kto będzie tego potrzebował. Oddajemy coś czego nie można nigdzie syntetycznie wyprodukować. Człowiek czuje się wówczas sam dla siebie bohaterem, i to poczucie to fajna rzecz - podkreśla Bochniak. - Niedawno usłyszałem, że pomaganie stało się modne. My nie chcemy, żeby ono było modne, ale żeby było oczywiste przez cały czas, i żeby młodzież o tym wiedziała - dodaje.

Pan Sławomir zapewnia, że kiedy pyta swoich uczniów, co czują po oddaniu krwi to twierdzą, że zmienili postrzeganie samych siebie. Bo pomaganie, w tym oddawanie krwi, zmienia ludzi.

Klub Honorowych Dawców Krwi podlega pod Polski Czerwony Krzyż. Często więc dzieje się tak, że kiedy ktoś zacznie oddawać krew, to nabiera ochoty na pomaganie ludziom także w inny sposób. Dlatego członkowie KHDK uczestniczą w większości akcji charytatywnych organizowanych przez PCK. Dla przykładu: czekolady, które dostają po oddaniu krwi, przekazują np. na paczki świąteczne dla uboższych uczniów. I robią to zawsze z dużą chęcią.

Wspomniany turniej organizowany jest przez Honorowe Krwiodawstwo Polskiego Czerwonego Krzyża. Pod uwagę brana jest ilość oddanej przez uczniów krwi, współczynnik oddanej krwi czyli ilość krwi pobranej od dorosłych uczniów szkoły oraz promocja honorowego krwiodawstwa. Celem tego wydarzenia jest szerzenie idei oddawania krwi wśród młodzieży.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury