• Start
  • Wiadomości
  • Zamiast używek. Jak w Gdańsku prowadzą akcję „Młodość bez procentów”?

Zamiast używek. Jak w Gdańsku prowadzą akcję „Młodość bez procentów”?

#emocjeprocentuja - pod takich hasłem odbywa się tegoroczna odsłona akcji „Młodość bez procentów”, skierowanej do uczniów gdańskich gimnazjów i liceów. W jej ramach, w czwartek, 30 listopada, 2017 r. z setką licealistów z IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku spotkały się znane postaci świata sportu, sztuki i dziennikarstwa, żeby pokazać, że życiowe pasje i pielęgnowanie talentów są ciekawsze niż używki.
30.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

#emocjeprocentuja, czyli pasja zamiast używek - o tym przekonywali gdańskich licealistów ambasadorzy akcji 'Młodość bez procentów'

- Jednodniowe warsztaty #emocjeprocentuja, które zorganizowaliśmy w czwartek, 20 listopada, w IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, to taka „kropka nad i” kampanii „Młodość bez procentów”. Chcieliśmy, żeby ambasadorzy akcji mogli mieć bezpośredni kontakt z młodzieżą, bo na tym nam zależy w całej tej kampanii: żeby uczniowie mogli i chcieli brać czynny udział, a nie zobaczyli tylko plakaty - mówi Julia Bakowska.

Dlatego setka licealistów z gdańskiej „czwórki” mogła tego dnia zobaczyć na żywo Iwonę Guzowską, Macieja „Glebę” Florka, Victora Borsuka, Przemysława Talkowskiego i Piotra Bąkowskiego. Co ważne - nie tylko zobaczyć, ale także poznać, porozmawiać z nimi i usłyszeć ich historię, często niełatwą, która stała za ich dzisiejszym sukcesem.

- Dowiedzieli się, że ambasadorzy - znani ludzie świata sportu, kultury i dziennikarstwa - wcale nie mieli w życiu łatwo, a to, co osiągnęli, zdobyli ciężką pracą i pasją - dodaje Bakowska. - Zdajemy sobie sprawę, że alkoholu nie wyłączymy całkiem z życia młodych ani dorosłych, ale możemy wskazywać inne zainteresowania. Bo kiedy mamy pasję, trenujemy sport na przykład, to alkohol przeszkadza. Nasi ambasadorzy udowodnili, że można żyć bez niego. A dzięki oddaniu pasji, można z niej nawet uczynić sposób na życie.

Zaproszeni goście poprowadzili dla licealistów bezpłatne warsztaty - z tańca (połączone z sesją zdjęciową), motywacyjne wraz z teorię kitesurfingu, z autoprezentacji, reportażu i tego, jak dobrze wypaść przed kamerą, a także z rysunku i z boksu.

Warsztaty zorganizowało Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w ramach działań edukacyjnych skierowanych do młodych ludzi. Ich celem było nauczenie (poprzez praktykę) przesłania: życie jest zdrowsze bez używek, a pasje procentują lepiej niż alkohol. Co ważne, organizatorom zależało na tym, żeby młodych uczniów po prostu… nie zanudzić. Stąd pomysł na zorganizowanie spotkań, które byłyby dla nich interesujące i pomogłyby im rozwinąć ich pasje.

- Jak wskazują wyniki badania CBOS z 2015 r. trzy czwarte uczniów w wieku 12-17 lat ma za sobą kontakt z alkoholem. Odbiorcom kampanii chcemy pokazać, że młodość to też czas na budowanie i pielęgnowanie swoich pasji. Ludzie, którzy mają fajne zajęcie, dużo rzadziej sięgają po używki, bo zwyczajnie ich głowy zaprzątają inne rzeczy. Emocje górą, bo to #emocjeprocentuja - komentuje Adam Landowski, dyrektor GCPU.

Więcej o akcji #emocjeprocentuja oraz profilaktyce uzależnień na stronie: Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.

„Młodość bez procentów” od 2002 r. jest społeczną kampanią informacyjno-edukacyjną Miasta Gdańska prowadzoną przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska. Celem kampanii w 2017 r. jest edukacja osób dorosłych w zakresie przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. Docelowo ograniczenie dostępności alkoholu dla osób niepełnoletnich a także edukacja młodzieży niepełnoletniej z zakresu działania alkoholu na organizm oraz możliwości korzystania z ciekawych form spędzania czasu wolnego (np. takich jak pasje zainteresowania, czyli alternatywne zachowania).

TV

Mevo się kręci!