Heloderma z Arizony. Nowa, jadowita, mieszkanka Gdańska

Gdański ogród zoologiczny ma nowego mieszkańca. Heloderma arizońska, jadowita jaszczurka żyjąca w Ameryce Północnej, powiększyła rodzinę egzotycznych gadów.
25.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Heloderma może osiągnąć wagę nawet dwóch kilogramów. Zapasy przechowuje w ogonie.

Heloderma przyjechała do Gdańska z Wielkiej Brytanii, z Marwell Zoo. - Gady przewozi się najłatwiej ze wszystkich zwierząt, bo wystarczą niewielkie klatki lub pojemniki - mówi dyrektor oliwskiego ogrodu Michał Targowski. - W czasie transportu muszą być oczywiście przestrzegane unijne przepisy.

Nowy mieszkaniec ogrodu w Gdańsku-Oliwie jest jednym z bardzo niewielu gatunków jadowitych jaszczurek na świecie. - Jej jad nie jest tak niebezpieczny dla człowieka jak jad węży, ale ukąszenie może być bardzo bolesne - przyznaje Targowski. - Po ukąszeniu może wystąpić swędzenie. Jeżeli ktoś jest uczulony na jad, musi natychmiast udać się do lekarza.

Heloderma występuje na południowo-zachodnich obszarach Stanów Zjednoczonych oraz w północno-zachodnim Meksyku. Zamieszkuje suche i pustynne tereny z zaroślami oraz podnóża skalistych gór. Prowadzi samotny tryb życia. Jak na przedstawicielkę jaszczurek, jest dosyć powolna. Znaczną część życia spędza w ukryciu. 

Gatunek jest zagrożony wyginięciem, dlatego ma swoje miejsce na czerwonej liście, w Konwencji Waszyngtońskiej CITES, oraz jest objęta europejskim programem hodowlanym EEP. Toksyna helodermy arizońskiej poddawana jest badaniom naukowym, ponieważ zawiera białko, które może okazać się pomocne w leczeniu cukrzycy typu drugiego.

W gdańskim ogrodzie stworzono dla niej nowe terrarium. - Gad ma się tu czuć jak w domu - przekonuje dyrektor zoo. - W niedalekiej przyszłości do nowej mieszkanki dołączy samiec, którego sprowadzimy z ogrodu zoologicznego z Płocka. Być może zwierzęta będą miały się ku sobie...

Jaszczurka przybyła do Oliwy z Marwell Zoo w Owslebury w Wielkiej Brytanii w specjalnym opakowaniu.

Jaszczurki w naturze odżywiają się jajami i młodymi ptakami, drobnymi gryzoniami i gadami. Młoda heloderma jest bardzo żarłoczna, jednorazowy posiłek może stanowić nawet 50 proc. masy jej ciała. Dorosły osobnik może osiągnąć 60 cm długości i ponad 2 kg wagi. Ogromny apetyt pozwala na tworzenie zapasów w organizmie w formie tłuszczu gromadzonego w ogonie. Dzięki temu gad potrafi obyć się bez posiłku nawet przez kilka miesięcy. Helodermy żyją ponad 20 lat.

Heloderma arizońska jest drugim zwierzęciem, które trafiło do gdańskiego ogrodu zoologicznego w tym roku. Trzy godnie temu gdańskie obywatelstwo otrzymał żuraw koroniasty. - Sprowadziliśmy dla naszego samca 12-letnią samicę - mówi Michał Targowski. - Zwierzęta jeszcze trzymamy osobno, ale jak tylko ustabilizuje się temperatura, połączymy je.

Żurawie koroniaste mają imponujące korony z piór na głowie. W przeciwieństwie do innych ptaków z rodziny żurawiowatych, siadają na drzewach i budują tam też gniazda.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę