• Start
  • Wiadomości
  • The Grand Tour w Gdańsku. Clarkson, Hammond i May podróżują przez Polskę

The Grand Tour w Gdańsku. Clarkson, Hammond i May podróżują przez Polskę

Słynni brytyjscy showmani telewizyjni zawitali do Gdańska. Kręcili tu jeden z odcinków swojej nowej serii The Grand Tour. Producentów ujęła historyczna i industrialna sceneria naszego miasta. Zdjęcia powstawały bez rozgłosu i tylko niewielu szczęśliwcom udało się trafić na ekipę przy pracy.
( Publikacja: 22.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gwiazdy The Grand Tour (od lewej) James May, Richard Hammond (tyłem) i Jeremy Clarkson kręcą scenę na Moście Zielonym
Gwiazdy The Grand Tour (od lewej) James May, Richard Hammond (tyłem) i Jeremy Clarkson kręcą scenę na Moście Zielonym
fot. Marcin Wiła


Top Gear - a teraz The Grand Tour

Wiele osób w Gdańsku wiedziało, że ekipa Grand Tour zamierza właśnie naszym mieście kręcić początek nowej podróży. Wiadomo było, że autorzy tej serii telewizyjnej szukają czynnego promu samochodowego, którym mogliby przeprawić się przez Wisłę. Produkcja, a szczególnie data zdjęć, utrzymywane były jednak w całkowitej tajemnicy, ale trudno się dziwić. Gdziekolwiek pojawiają się Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May od razu gromadzi się tłum fanów. Ich poprzedni, wieloletni projekt Top Gear cieszył się ogromną popularnością i sprawił, że są oni rozpoznawalni na całym świecie.

Richard Hammond w żółtym kabriolecie Chevrolet SSR
Richard Hammond w żółtym kabriolecie Chevrolet SSR
fot. Marcin Wiła

Kładka na Ołowiankę już pięć lat z nami. Jest atrakcją miasta - zobacz jej najważniejsze chwile

Jednak fani motoryzacji nie dawali za wygraną. Osobą, która niemal przypadkiem trafiła na pracę ekipy Grand Tour był Marcin Wiła z portalu moto3m.pl. Udokumentował on pracę ekipy filmowej we wtorek 21 czerwca nad ranem na Długim Targu i Moście Zielonym.

Ekipa The Grand Tour kręci w Gdańsku

Szczęśliwi fani mogli obserwować pracę angielskich filmowców miedzy godziną 9 a 11. Podróżujących w samochodach prezenterów filmowała m.in. kamera umieszczona na specjalnym kranie na platformie samochodu volkswagen.

Podróżowali po Gdańsku nie byle czym – każdy z nich zawsze pojawia się w dość oryginalnym samochodzie. Jeśli nie fabrycznym, to przynajmniej efektownie zmodyfikowanym. Jeremy w tym odcinku podróżować będzie japońskim samochodem Mitsuoka Le-Seyde. To bardzo rzadki, limitowany model produkcji japońskiej, bazujący na Nissanie Silvia S13. James wybrał mały, równie rzadki samochód produkcji… amerykańskiej. To Crosley Convertible z przełomu lat 40-tych i 50-tych. Samochód ma 4-cylindrowy silnik o pojemności 724 ccm generujący 26.5 konia mechanicznego. Richard z kolei, znany z zamiłowania do amerykańskiej motoryzacji, postawił na dość współczesnego Chevroleta SSR – to unikatowy pick-up w wersji cabrio, ze sztywnym, metalowym dachem, chowanym między kabiną a „paką”.

- opisał wszystko szczegółowo Marcin Wiła.

Ekipa The Grand Tour pod Zieloną Bramą w Gdańsku
Ekipa The Grand Tour pod Zieloną Bramą w Gdańsku
fot. Marcin Wiła

Autobus na wodór od połowy czerwca na testach na 6 gdańskich liniach. Jak wygląda?

W całą produkcję zaangażowanych jest ok. 100 osób. Ekipa opuściła już Gdańsk. Ma pojawić się podobno w Poznaniu i Krakowie. Piszemy „podobno”, bo jak wiemy szczegóły produkcji trzymane są w tajemnicy.

Kamera na platformie volkswagena transportera
Kamera na platformie volkswagena transportera
fot. Marcin Wiła


Gwiazdy The Grand Tour i specyficzny humor

Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May słyną z głośnych i sarkastycznych żartów. Specyficzny humor obecny był także w trakcie pracy w Gdańsku. Kiedy James May przejeżdża bardzo małym autem pod Zielona Bramą, można było zaobserwować jak Jeremy Clarkson i Richard Hammond nakierowują go, żeby... zmieścił się. Żartują przy tym, że ma jeszcze co najmniej 3 metry z każdej strony.

mały żółty kabriolet jadący przez zabytkowa bramę, obok dwaj mężczyźni coś pokazują dłońmi
"Dawaj zmieścisz się..." Jeremy Clarkson i Richard Hammond żartują z kolegi
fot. Marcin Wiła

Marcin Wiła nie ukrywa, że spotkanie z gwiazdami TV było nie lada przeżyciem.

- Oni zaczynali jako dziennikarze motoryzacyjni. Teraz przypominają bardziej celebrytów i showmanów. Bez wątpienia dzięki swojemu poczuciu humoru i podejściu do tematu automobilizmu stali się legendami – mówi nam Marcin Wiła.

Efekty pracy ekipy Grand Tour w Gdańsku będziemy mogli zobaczyć w sezonie jesienno-zimowym na kanale Amazon Prime.

Więcej o pobycie ekipy Grand Tour w Gdańsku znajdziecie na portalu moto3m.pl.