• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanie, gratulujemy! Rekordowa liczba projektów do Budżetu Obywatelskiego!

Gdańszczanie, gratulujemy! Rekordowa liczba projektów do Budżetu Obywatelskiego!

Dokładnie o północy, 31 marca, minął termin składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Gdańszczanie zgłosili aż 457 projektów w systemie elektronicznym! To o ponad 90 więcej niż przed rokiem.
01.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Atrakcyjnych zieleńców, miejsc do uprawiania sportu i przyjemnego spędzania czasu wolnego. Tego chcą gdańszczanie w ramach Budżetu Obywatelskiego!

Wnioski do budżetu, nazywanego też partycypacyjnym, można było zgłaszać przez cały marzec. I, podobnie jak przed rokiem, w pierwszej połowie miesiąca projekty nieśmiało pojawiały się w systemie. Jednak w ostatnim tygodniu przeżywał on prawdziwe "oblężenie" wnioskodawców.

Co ciekawe, w porównaniu z poprzednimi latami zgłoszono zdecydowanie mniej wniosków dotyczących remontów chodników czy ulic, za to pojawiło się dużo projektów związanych z rekreacją i uatrakcyjnieniem terenów zielonych w poszczególnych dzielnicach.

- Niezwykle cieszy rekordowa liczba wniosków złożonych przez gdańszczanki i gdańszczan. Z pewnością miały na to wpływ m.in. nowe zasady umożliwiające składanie wniosków przez osoby deklarujące zamieszkiwanie na terenie Gdańska. W poprzednich edycjach należało być zameldowanym w naszym mieście bądź wpisanym do stałego rejestru wyborców - przypomina Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie. - Sporym zainteresowaniem cieszyło się Centrum Pomysłów, przy ulicy Ogarnej, gdzie można było uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku czy wypracowaniu ciekawej inicjatywy. Nie bez znaczenia jest również stale wzrastająca kwota BO, która w przyszłorocznej edycji wyniesie 18 mln złotych. Przed nami najtrudniejszy etap związany z weryfikacją i oceną formalno-prawną wniosków.
 

SPRAWDŹ, JAKIE PROJEKTY ZGŁOSILI GDAŃSZCZANIE I GDAŃSZCZANKI 


Wnioski złożone, co dalej?

Zgodnie z harmonogramem od 3 kwietnia do końca lipca specjalny Zespół Konsultacyjny będzie analizować zgłoszone projekty pod kątem formalno-prawnym, a także możliwości ich wykonania. Najpóźniej 10 sierpnia odbędzie się losowanie numerów projektów na listach Baz Projektów. A, prawdopodobnie najważniejsza część przygotowań do Budżetu Obywatelskiego, czyli głosowanie na najlepsze, najciekawsze bądź najbardziej potrzebne projekty, zaplanowano od 18 września do 2 października. Najpóźniej 6 października ogłoszona zostanie lista wybranych projektów.

Głosowanie na projekty BO będzie miało w tym roku charakter metropolitalny. W tym samym czasie głosować będą także mieszkańcy Gdyni, Sopotu, Rumi i Wejherowa.

- Chcieliśmy stworzyć wspólną promocję Budżetu Obywatelskiego - tłumaczy zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak.

Dzięki dotychczasowym edycjom tego budżetu w Gdańsku zrealizowano ponad 100 projektów o wartości ponad 30 mln złotych. W 2017 r. realizowanych będzie kolejnych 91 pomysłów. 

Kwota, jaką zarezerwowano na Budżet Obywatelski 2018 to 14 mln złotych. Z tej puli 11,2 mln złotych trafi na realizację projektów dzielnicowych, we wszystkich 34 dzielnicach naszego miasta. Natomiast 2,8 mln złotych przeznaczono na projekty ogólnomiejskie.

W roku 2019 na realizację BO zabezpieczonych zostanie aż 18 mln złotych.



TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie