• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie srebra w miejskim muzeum - poznaj zbiory i historię rzemiosła

Gdańskie srebra w miejskim muzeum - poznaj zbiory i historię rzemiosła

„Gdańskie srebra: A nóż widelec... - sztućce przez stulecia” to kolejne warsztaty z cyklu wykładów o gdańskich srebrach, organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Najbliższe spotkanie, przepełnione historycznymi ciekawostkami, odbędzie się w czwartek 23 lutego 2017 r. w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.
21.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wykłady o gdańskich srebrach co czwartek w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

- Dawni mistrzowie, w przeciwieństwie do obecnie wyspecjalizowanych jubilerów, zajmowali się produkcją wyrobów i biżuterii ze złota, stopów metali szlachetnych i szlachetnych kamieni. Zdarzało się tak, że produkcja jednego tylko przedmiotu pochłaniała okres kilku lat - mówi dr Anna Frąckowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, autorka cyklu zajęć poświęconych gdańskim srebrom.

Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się podczas warsztatów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska cyklicznie, raz w miesiącu, aż do kwietnia 2017 r. Warsztatowicze dowiedzą się na nich, jak wyglądał cały proces tworzenia srebrnych zabytków oraz biżuterii, a ponadto będą mogli zobaczyć zabytkowe przedmioty z bliska - bez muzealnych szyb.

Prowadząca warsztaty nauczy swoich podopiecznych rozróżniać poszczególne techniki dawnych mistrzów nie na postawie zdjęć, a konkretnych przykładów. Nie zabraknie też materiałów filmowych.

- Uzyskanie mistrzostwa w pracy w złocie i srebrze wymagało długich lat nauki oraz poznania szeregu narzędzi, technik i procesów. Złotnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością obróbki metalu, ale także wieloma innymi umiejętnościami. Warsztat ma przybliżyć tajniki pracy dawnych złotników - zachęca dr Frąckowska.

Na zajęciach warsztatowicze poznają zasady kształcenia złotników, sposób organizacji warsztatu złotniczego, a także historyczne techniki pracy w złocie i srebrze. - Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć typowe narzędzia złotnicze, a także przykłady zabytków srebrnych ze zbiorów Muzeum, ilustrujące różne techniki złotnicze - takie jak kucie, repusowanie, grawerunek, odlew, lutowanie, złocenie, filigran, niello, emalia itd. - dodaje.

Zajęcia „Gdańskie srebra. A nóż widelec... - sztućce przez stulecia” odbędą się w czwartek 23 lutego 2017 r., o godz. 17, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46/47). Zajęcia są przeznaczone dla osób powyżej 15 roku życia. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zgłoszenia pod adresem a.frackowska@mhmg.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Kolejne warsztaty, zatytułowane „Gdańskie srebra. O grzywnach i łutach oraz jak czytać znaki na srebrach?” odbędą się w czwartek 30 marca 2017 r. Ostatnie - „Gdańskie srebra. Odzyskać dawny blask - o czyszczeniu i przechowywaniu srebra” - w czwartek 27 kwietnia 2017 r.

TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!