W sobotę, 30 kwietnia, przy Pomniku Króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, spotkała się z dziennikarzami na krótkim briefingu, podczas którego zaprosiła gdańszczan, oraz gości naszego miasta, do wspólnego świętowania w dniach 1-3 maja.
- Nie bez powodu spotkaliśmy się w tym miejscu. W poprzednich latach bywały wątpliwości, dlaczego 3 maja tutaj składamy kwiaty. Otóż, w kulturze każdej lokalnej wspólnoty bardzo ważne są symbole, łączność z przeszłością, ale też z twórczym myśleniem o przyszłości. Ten pomnik był świadkiem wielu historycznych wydarzeń we Lwowie - bo stamtąd pochodzi, z końca XIX wieku. Dla Polaków w czasach komunistycznych, tutaj w Gdańsku, budujących to miasto, był on symbolem łączności z dawną Rzeczpospolitą. To tutaj przyszli robotnicy w grudniu 1970 r., tutaj kształtowała się opozycja demokratyczna świętując zakazane wówczas święta, jakim było m.in. uchwalenie Konstytucji 3 maja, to wtedy odbywały się tutaj jedne z największych manifestacji. Dlatego dzisiaj, kontynuując nawiązywanie do symboli, łączności z przeszłością, nasze miasto, mam nadzieję, że także z państwa dużym udziałem, będzie świętowało nadchodzące święta majowe - podkreślała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - 1 maja na ulicach naszego miasta zawisną flagi biało-czerwone oraz flagi unijne, bo to rocznica naszego wejścia do wspólnoty europejskiej. Zapraszam państwa 1 maja na Górę Gradową, gdzie znajduje się najwyższy w mieście maszt, na wspólne podniesienie flagi.
Prezydent Gdańska podkreśliła, że w obecnych czasach wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą, szczególnie powinniśmy doceniać naszą wolność.
- Nasi bracia i siostry, Ukraińcy, nieopodal stąd walczą o swoją niepodległość, podmiotowość i wolność i flagę narodową. Myślę, że dzisiaj kontekst świąt narodowych jest dla nas zupełnie inny, także dlatego, że na naszych ulicach, w domach, mamy wielu przybyszów z Ukrainy - zaznaczała.
Beata Dunajewska, przewodnicząca Klubu Wszystko Dla Gdańska, także zapraszała do wspólnego świętowania.
- Dzisiaj, w tych trudnych czasach, kiedy za naszymi granicami toczy się wojna, a Ukraina walczy o niepodległość swoją, ale też i naszą, warto jednoczyć się wokół symboli. Takim symbolem jest biało-czerwona flaga, ale też flaga Unii Europejskiej. Przyszedł czas, aby się jednoczyć, żeby wspólnie obchodzić te rocznice. Apeluję o to, abyśmy razem, ponad podziałami, spotkali się i wspólnie świętowali nasze święta 1, 2 i 3 maja - podkreślała przewodnicząca Beata Dunajewska. - Święto narodowe i święto Europy powinno być obchodzone równie hucznie i równie uroczyście. Nie ma silnej i wolnej Polski bez silnej i wolnej Europy. Pamiętajmy o tym.
Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, przypomniała, że 1 maja przypada rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.
- Współczesny patriotyzm to nasza obecność w Unii Europejskiej. Musimy zrobić wszystko, aby wzmacniać się w tej Unii, bo jest to w interesie naszego państwa. Nie możemy pozwolić, by nasz patriotyzm został zawłaszczany przez niektóre środowiska. Pamiętajmy, że mamy prawo do radosnego własnego świętowania naszego patriotyzmu. Z tej racji przystrajamy miasto, a pomniki podświetlamy na biało-czerwono oraz niebiesko - zaznaczała radna Kamila Błaszczyk.
Piotr Dzik, radny klubu Wszystko Dla Gdańska, złożył gdańszczanom życzenia z okazji zbliżających się świąt majowych.
- Bawmy się, cieszmy. Dla mnie przyjemnością jest zawsze wypuszczenie białych gołębi 3 maja. Tę tradycję będę kontynuował także w tym roku - zapowiedział.
PROGRAM
1 MAJA - Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
- ODBYŁO SIĘ 10:00 - uroczyste podniesienie flagi Unii Europejskiej na maszt Góry Gradowej z okazji 18. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej (przy akompaniamencie trębaczy i carillonu mobilnego)
- 13.00 - koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta
2 MAJA - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
- 12:00 - uroczyste podniesienie flagi państwowej RP na Górze Gradowej
- 12:15 - pokaz XVIII-wiecznej sztuki artyleryjskiej na Górze Gradowej, w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk
- 13:30 - koncert na carillon i trąbki z wieży Ratusza Głównego Miasta, wykonawcy: Monika Kaźmierczak, Paweł Hulisz, Emil Miszk
3 MAJA - Święto Konstytucji Trzeciego Maja
- 11:00 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym;
- 13.00 - koncert na carillon i trąbki z wieży Ratusza Głównego Miasta, wykonawcy; wyk. Emil Miszk, Paweł Hulisz,
- 15:00 - uroczysta Historyczna Zmiana Warty pod Wieżą Więzienną w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk
- 15:30 - inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i Rzeczypospolitej pod Dworem Artusa
8 MAJA - 77. rocznica zakończenia II wojny światowej
- 13:00 - odśpiewanie hymnu państwowego RP i hymnu Ukrainy oraz Ody do Radości (rozdawane będą flagi państwowe RP, Ukrainy i Unii Europejskiej), ul. Grobla I
- 14:00 - uroczystość pod Pomnikiem “Tym, co za Polskość Gdańska…”, ul. Podwale Staromiejskie
9 MAJA - Dzień Europy
- 10:00 - podniesienie flagi europejskiej na maszt Góry Gradowej
- 12:00 - koncert carillonowy z wieży kościoła św. Katarzyny; wyk. Wojciech Lauer