• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk kształci osoby niepełnosprawne. Jedyny taki kurs w Polsce

Gdańsk kształci osoby niepełnosprawne. Jedyny taki kurs w Polsce

Kurs trwa dwa lata, absolwenci zyskują tytuł "technika cyfrowych procesów graficznych”. Kursanci mogą liczyć na transport do i ze szkoły oraz na pomoc asystenta. To jedyny w Polsce kurs o takim profilu dla osób niepełnosprawnych.
30.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uczestnicy kursu wyszli na gdańskie ulice promować nowy kierunek dla osób niepełnosprawnych

- Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą w Polsce wyuczyć się dwóch zawodów: asystenta osoby wykonującej prace biurowe i pomocnika w usługach hotelowych - mówi Maria Kluszczyk wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku. - My w Gdańsku przecieramy ścieżki kształcąc w nowym kierunku, atrakcyjnym dla młodych ludzi i pracodawców, po którym można znaleźć pracę.

Przygotowanie kursu zawodowego dedykowanego osobom niepełnosprawnym ruchowo zajęło pomysłodawcom - Dariuszowi Różyckiemu i Marii Kluszczyk dyrektorowi i zastępcy CKZiU półtora roku. Można go było uruchomić dzięki dodatkowej finansowej pomocy miasta Gdańska. Pierwszych 14 kursantów ma już za sobą dwa semestry nauki, obecnie trwa nabór na kolejny kurs.

Nauka trwa dwa lata. Słuchacze uczą się w salach specjalnie przygotowanych i wyposażonych pod kątem tego kierunku nauki. Po ukończeniu szkoły będą umieli przygotowywać materiały graficzne, publikacje i prace graficzne do procesu drukowania, wykonywać i realizować projekty multimedialne, nauczą się drukowania cyfrowego i przedmiotów administracyjno-usługowych. CKZiU nr 1 w Gdańsku jest jedyną w województwie pomorskim placówką posiadającą profesjonalnie wyposażoną pracownię druku cyfrowego przystosowaną dla osób niepełnosprawnych.

- Oprócz zajęć kierunkowych zapewniamy też dodatkowe: naukę angielskiego, koło fotograficzne, zajęcia dogoterapii, rehabilitację - dodaje Maria Kluszczyk. - Pracują z nami asystenci pomocy dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie materiały zamieszczamy na szkolnej platformie e-moodle. To naprawdę nowość i wielka szansa na dobrą pracę. Zależy nam, aby z nauki skorzystało możliwie najwięcej osób.

Warunki uczestnictwa w kursie: trzeba mieć ukończone 18 lat (niezależnie od wykształcenia) i posiadać orzeczenie lekarskie o ograniczonej sprawności fizycznej. Kurs jest dla mieszkańców Gdańska, Pszczółek i Pruszcza Gdańskiego.

Szkoła jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, młodzi ludzie uczą się w niewielkich 6-8 osobowych grupach, zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu. Kontakt: kursy@ckziu1.gda.pl, tel.(58) 301 64 65 lub 883 989 978. Podanie ze zgłoszeniem na kurs można wypełnić drogą elektroniczną na stronie internetowej CKUiZ.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim