Gdańsk jest dobrze przygotowany na program “500 plus”!

- Jesteśmy gotowi na to, aby gdańszczanom przekazać świadczenia wychowawcze i zrobić to w dobrych, godnych warunkach - podkreśla zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk. Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia, ale urzędnicy podkreślają, że nie trzeba się spieszyć z ich złożeniem.
18.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej oraz Janina Liedtke-Jarema, dyrektor gdańskiego MOPR

Nawet 48 tysięcy dzieci z 23 tysięcy rodzin będzie starało się o świadczenia w ramach projektu „500 plus”. Przewidywany roczny budżet w Gdańsku na ten cel to około 280 mln złotych.

By sprawnie obsłużyć mieszkańców w tym zakresie niezbędna jest dobra organizacja pracy. Przez ostatnie miesiące pracował nad tym Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Wszystko dopięte jest już na ostatni guzik.


Nie trzeba się spieszyć

Przyjmowanie wniosków rozpoczyna się 1 kwietnia 2016r., nie wcześniej. Nie oznacza to jednak, że już tego dnia trzeba zgłosić się z dokumentami. W tym przypadku nie obowiązuje bowiem zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

Można je złożyć spokojnie w ciągu najbliższych trzech miesięcy, do 1 lipca włącznie. Jeżeli tak się stanie, rodzice dostaną wyrównanie od 1 kwietnia.

Jeżeli wnioski będą składane po 1 lipca, wówczas świadczenia będą wypłacane od miesiąca, w którym złożono dokumenty.

Samorząd ma ustawowo trzy miesiące na wypłatę świadczenia, choć gdańscy urzędnicy zapewniają, że postarają się, by nastąpiło to wcześniej.

Wszystkie dokumenty złożone w 2016 roku będą obejmowały świadczenia do września 2017 r. Po tym terminie trzeba będzie ponowić składanie wniosków i będzie to dotyczyć wszystkich rodzin zainteresowanych wsparciem.

- Świadczenie otrzyma rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Osoby, które pozostają w związkach partnerskich, bez związku małżeńskiego, mogą również skorzystać z tego świadczenia - przypomina Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Środki w ramach “500 plus” są nieopodatkowane, czyli na konto dorosłych wpłynie pełne 500 złotych. Ta kwota nie podlega egzekucjom komorniczym i nie będzie też doliczana do dochodów przy ustalaniu innych świadczeń.


Gdzie złożyć wniosek?

Centralnym miejscem w Gdańsku, gdzie będzie można składać wnioski o świadczenie, jest siedziba Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. 3 Maja 9. Poza tym w różnych częściach miasta uruchomionych zostanie aż 17 punktów tymczasowych. Są to:

  • Centrum Pracy Socjalnej 2 MOPR – Pl. Ks. Gustkowicza 13
  • Centrum Pracy Socjalnej 7 MOPR – ul. Marynarki Polskiej 134A
  • Centrum Pracy Socjalnej 8 MOPR – ul. Elbląska 66D
  • Dzienny Dom Pomocy - ul. Sternicza 2
  • Parafia pw. Chrystusa Zbawiciela – ul. Pegaza 15
  • Klub Osiedlowy „Piastuś” – ul. Piastowska 98A
  • Dzienny Dom Pomocy – ul. Wajdeloty 28A
  • Parafia pw. Św. Ojca Pio – ul. Przemyska 21
  • Gdański Archipelag Kultury – ul. Turystyczna 3
  • Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4 – ul. Wilanowska 2
  • Stowarzyszenie Morena - ul. Jaśkowa Dolina 7 (wejście od ul. Pniewskiego 1)
  • Biuro Obsługi Mieszkańców Nr 1 – ul. Sienna 6
  • Szkoła Podstawowa Nr 42 – ul. Czajkowskiego 1
  • Pozytywna Szkoła Podstawowa – ul. Azaliowa 18
  • Pawilon Spółdzielni Mieszkaniowej Morena – ul. Nałkowskiej 3
  • Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6 – ul. E. Hoene 6
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 – ul. Smoleńska 5/7


Nawet 48 tysięcy dzieci z 23 tysięcy rodzin będzie starało się o świadczenia w ramach projektu „500 plus”. Przewidywany roczny budżet w Gdańsku na ten cel to około 280 mln złotych

Jakie udogodnienia?

By realizacja programu rządowego przebiegała sprawnie, Gdańsk musiał zatrudnić aż 45 nowych pracowników. W sumie do obsługi gdańszczan w programie “500plus” zaangażowanych będzie aż 90 urzędników.

Dla rodziców z małym dzieckiem w gmachu przy ul. 3 Maja przewidziano specjalny pokój, w którym będzie możliwość przewinięcia maleństwa. Znajdzie się tam także m.in. ekran, który będzie wskazywał czas oczekiwania na wizytę.

Będzie możliwość wcześniejszego telefonicznego umówienia się na konkretną godzinę i dzień złożenia wniosku w danej placówce. Jest też ukłon w stronę osób, które już dziś korzystają z różnych form wsparcia gdańskiego MOPR. Pracownicy socjalni pomogą im w wypełnieniu wniosku o środki z “500plus” w ich domach. Takich rodzin jest ponad sześć tysięcy.

W siedzibie MOPR i w urzędzie miejskim organizowane będą dyżury, podczas których będzie można zweryfikować samodzielnie wypełnione wnioski i od razu je złożyć.


Czynne od rana do wieczora

W gmachu przy ul. 3 Maja działać będzie, na dwie zmiany, 16 stanowisk, od poniedziałku do piątku w godz. 7-19 oraz w soboty w godz. 8-15.

Z kolei 17 punktów tymczasowych czynnych będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.

Punkt przy ul. 3 Maja będzie funkcjonował przez cały rok, punkty tymczasowe zostaną zamknięte po tym, kiedy wnioski zostaną już złożone.

Wypełnienie wniosku powinno zająć około kwadransa. Szacuje się, że wszystkie punkty w mieście będą mogły przyjąć dziennie nawet 1,8 tys. osób.

Budynek przy ul. 3 Maja jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.


Wygodny sposób składania wniosków

Wnioski można złożyć w tradycyjny sposób, we wskazanych powyżej punktach, a także przez internet, poprzez ePUAP, gdzie wymagany jest podpis elektroniczny, a także PUE ZUS, system empatia.mrpips.gov.pl oraz bankowość elektroniczną.

- Chcielibyśmy, by część mieszkańców, którzy nie mają skomplikowanej sytuacji rodzinnej, przychodziła z już wypełnionymi wnioskami. Dlatego będziemy je roznosić w wielu miejscach, głównie w miejskich placówkach oświatowych. Dokumenty będą mogły odebrać dzieci bądź ich rodzice - zaznacza Janina Liedtke-Jarema, dyrektor gdańskiego MOPR.

Według danych miasta, w Gdańsku żyje obecnie jedna rodzina posiadająca jedenaścioro dzieci, a także kilkadziesiąt posiadających siedmioro i ośmioro potomstwa.


Do dyspozycji mieszkańców została już uruchomiona bezpłatna infolinia: 800 500 113. Pod tym numerem można pytać specjalistów o interesujące nas kwestie.

Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.gdansk.pl/500plus. Tutaj będą pojawiać się m.in. bieżące szczegóły dotyczące ilości złożonych wniosków oraz obłożeniu poszczególnych punktów przyjmowania wniosków.
 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska