• Start
  • Wiadomości
  • Filmy pod gołym niebem dla każdego. Rusza „Kino w Blokowisku”. Wstęp wolny

Filmy pod gołym niebem dla każdego. Rusza „Kino w Blokowisku”. Wstęp wolny

Jak co roku „Plama” Gdański Archipelag Kultury zaprasza na trawnik przed swoją siedzibę na bezpłatne, wspólne oglądanie filmów i wieczorne rozmowy. W tym roku po raz pierwszy pokazy odbędą się także przed inną placówką GAKu - „Projektornią” w Brzeźnie. W programie m.in. filmy fabularne i dokumenty z Francji, Czech i Bałkanów.
01.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kino w Blokowisku to jeden z najbardziej popularnych projektów gdańskiej Plamy. Od tego roku filmy obejrzymy także w Brzeźnie

„Kino w Blokowisku” to cykl bezpłatnych plenerowych pokazów filmowych, które już od pięciu lat odbywają się na trawniku przed klubem „Plama” - oddziałem Gdańskiego Archipelagu Kultury. Wydarzenie zyskało stałe grono fanów, którzy na gdańską Zaspę ściągają z całego Trójmiasta. Dlatego w tym roku do „Plamy” dołączyła bliźniacza placówka Gdańskiego Archipelagu Kultury - „Projektornia”, która będzie realizować projekcje pod gołym niebem w Brzeźnie.

- Stwierdziliśmy, że skoro od kilku lat w naszej dzielnicy udaje się zgromadzić sporą publiczność, która dociera do nas nawet z najbardziej odległych dzielnic Gdańska, to ten pomysł warto wyeksportować to innych jednostek Gdańskiego Archipelagu Kultury - tłumaczy Daria Szopa, współautorka projektu.

- Wybór padł na „Projektornię” przede wszystkim z powodu lokalizacji. W sezonie letnim wiele projekcji filmowych w Trójmieście odbywa się w pobliżu, bądź bezpośrednio na plaży, a w ten trend świetnie wpisuje się właśnie Brzeźno. Stwierdziliśmy, że to dobry pomysł, żeby przedłużyć sezon wakacyjny. Chcemy też trochę rozruszać tę dzielnicę - pokazać jej mieszkańcom, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić „Projektorni”, że warto do nas przyjść. To także dobry sposób, żeby mieszkańcom Trójmiasta przybliżyć Brzeźno i skłonić ich do odwiedzin - być może zwabieni seansem będą tu przyjeżdżać częściej, na przykład na spacery - dodaje Daria Szopa.

Pierwszy pokaz, właśnie w Projektorni, rozpoczyna się już w czwartek, 1 września. Komedia „Młode wino” w reżyserii Tomáša Bařiny zainauguruje blok poświęcony kinematografii czeskiej. Okazja do poznania twórczości czeskich sąsiadów oraz bałkańskich będzie w każdy czwartek, aż do 29 września. Z kolei każdy piątek, począwszy od 2 września, a skończywszy na 30 września, poświęcony będzie filmom francuskojęzycznym.

„Plama” - Gdański Archipelag Kultury zaprezentuje dwa cykle filmowe: „Gra muzyka!” (w każdy wtorek września) i „W drogę!” (w środy). Znajdą się wśród nich zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne.

- Każdy z tych cykli ma motyw przewodni, podobnie jak w zeszłym roku, kiedy głównym tematem wszystkich filmów pokazywanych w ramach cyklu „Wokół stołu” było jedzenie. W tym roku postawiliśmy na kino drogi, czyli takie, które związane jest z podróżą, także tą wewnętrzną, oraz na muzykę i dźwięki, i wszystko to, co z muzyką się łączy - czyli gorące emocje i miłość, o czym będzie można się przekonać między innymi we wtorek 6 września podczas projekcji filmu „Gucza! Pojedynek na trąbki” - zdradza Daria Szopa.

Wzorem ubiegłych lat na fanów kina pod chmurką będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych projekcja zostanie przeniesiona do sali). Organizatorzy przygotują też miejsca siedzące, ale z pewnością warto zaopatrzyć się we własny koc czy poduszkę. Dodatkowo przed każdym seansem na wszystkich głodnych czekać będą stoły, przy których będzie można zjeść, własnoręcznie przygotowany lub zamówiony w pobliskiej gastronomii posiłek. Wstęp wolny.

Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godz. 19.30.
 

PROGRAM POKAZÓW

„Projektornia” Gdański Archipelag Kultury (Gdańsk, ul. Dworska 29 A):

  • Czwartek, 1 września - „Młode wino”, reż. Tomáš Bařina, 90 min; 
  • Piątek, 2 września - „Kobiety z 6. piętra”, reż. Philippe LeGuay, 104 min;
  • Czwartek, 8 września - „Jazda”, reż. Jan Svěrák, 85 min; 
  • Piątek, 9 września - „Samba”, reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, 120 min; 
  • Czwartek, 15 września - „Jedna ręka nie klaszcze”, reż. David Ondříček, 103 min;
  • Piątek, 16 września - „Jeszcze dalej niż Północ”, reż. Dany Boon, 106 min;
  • Czwartek, 22 września - „Odgrobadogroba”, reż. Jan Cvitkovič, 103 min;
  • Piątek, 23 września - „Niebo nad Paryżem”, reż. Cédric Klapisch, 130 min;
  • Czwartek, 29 września - „Posterunek graniczny”, reż. Rajko Grlić, 94 min;
  • Piątek, 30 września - „Zupełnie Nowy Testament”, reż. Jaco Van Dormael, 113 min.

„Plama” Gdański Archipelag Kultury (Gdańsk, ul. Pilotów 11):

  • Wtorek, 6 września - „Gucza! Pojedynek na trąbki”, reż. Dušan Milić, 94 min;
  • Środa, 7 września - „Białe szaleństwo”, reż. Rune Denstad Langlo, 78 min;
  • Wtorek, 13 września - „Przeboje i Oldboje”, reż. Alice Nellis, 115 min;
  • Środa, 14 września - „Kto Cię uczył jeździć?”, reż. Andrea Thiele, 84 min;
  • Wtorek, 20 września - „O krok od sławy”, reż. Morgan Neville, 90 min;
  • Środa, 21 września - „W drodze”, reż. Walter Salles, 137 min;
  • Wtorek, 27 września - „Frank”, reż. Lenny Abrahamson, 95 min;
  • Środa, 28 września - „Poznajcie Harolda”, reż. Gunnar Vikene, 87 min.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1