• Start
  • Wiadomości
  • Festyn rodzin zastępczych: zabawa, integracja, wsparcie. Tak było w sobotę w Gdańsku

Festyn rodzin zastępczych: zabawa, integracja, wsparcie. Tak było w sobotę w Gdańsku

Około czterystu osób bawiło się w sobotę, 27 sierpnia 2016 roku, na festynie rodzin zastępczych w Gdańsku. - To okazja do wypoczynku, zabawy, ale też podziękowanie i komunikat od miasta: jesteście dla nas ważną grupą, robicie coś fantastycznego - mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
27.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas pikniku można było liczyć na chłodzącą wodną bryzę dawkowaną przez strażaków

Festyn jest elementem kampanii społecznej „Podziel się domem”, która promuje rodzicielstwo zastępcze w Gdańsku. To jednak przede wszytskim zabawa, wypoczynek, okazja do integracji środowisk rodzin zastępczych i aktywnego, rodzinnego spędzenia czasu. Takie festyny dla rodziców zastępczych, dzieci w pieczy i ich rodzin biologicznych to co najmniej kilkuletnia tradycja gdańskiego MOPRu.

Jesteś w rodzinie zastępczej? To nie wstyd

- Idą takich spotkań jest przede wszystkim wspólna zabawa dzieci i dorosłych - mówi Joanna Radzimowska, kierownik Działu Pieczy Rodzinnej w gdańskim MOPR. - Ale podzcas zabawy dzieje się też wiele innych rzeczy: dziecko widzi, że nie tylko ono żyje w rodzinie zastępczej, inne dzieci też, więc może nie jest to takie straszne, nie ma się czego wstydzić. Na festyny przychodzą też biologiczni rodzice, uczą się jak razem z dziećmi spedzać czas, podpatrują co można wspólnie robić i jak.

- Rodzice biologiczni mają okazję w takich sytuacjach poznać się bliżej z zastępczymi - dodaje Urszula Kiblicka,pracownik socjalny MOPR w Gdańsku. - Widzą, że ci zastępczy nie odbierają im dzieci, nie zakazują kontaktu, ale że mogą się czegoś od nich nauczyć, porozmawiać. To ważna wymiana.

Organizatorzy festynu przygotowali atrakcyjny program: buble soccer, eksperymenty chemiczne, zjeżdżalnię wodną, tworzenie gier komputerowych, warsztaty taneczne, artystyczne, trampolinę, tworzenie baniek mydlanych, piłkę nożną, kręgielnię na wesoło, basen chiński, malowanie twarzy. W strefie dla najmłodszych dzieci mogły ćwiczyć się w kreatywnym budowaniu z klocków. Wszyscy mogli posilić się przy grillu.
 

Gdańsk wspiera rodziny zastępcze

- Dla Gdańska rodzina i jej wsparcie w środowisku lokalnym jest priorytetem w pracy wszystkich instytucji i służb - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej w Gdańsku. - Bardzo ważne jest dla nas integralne i interdyscyplinarne wspieranie rodzin, w powiązaniu z profilaktyką, której celem jest przeciwdziałanie umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej. Koncentrując się na potrzebach dzieci, odchodzimy od umieszczania ich w instytucjach, w związku z tym nieustannie musimy poszerzać krąg osób gotowych pełnić funkcję rodziny zastępczej

Przypomnijmy, w Gdańsku jest 377 rodzin zastępczych, w tym 113 niezawodowych, 9 rodzinnych domów dziecka, 220 rodzin spokrewnionych i 35 rodzin zawodowych. Rodziny te otaczają opieką ponad 571 dzieci. W ostatnim czasie Gdańsk odnotowuje wzrost liczby dzieci powracających z rodzin zastępczych do rodzin biologicznych.

- W ostatnich trzech latach do swoich domów wraca ok 50 dzieci rocznie - dodaje Joanna Radzimowska. - Dawniej było to tylko kilkoro dzieci. To na pewno wynik naszej kilkuletniej pracy od wprowadzenia nowej ustawy O wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w 2012 roku.

- Aby sprawniej funkcjonować potrzebowalibyśmy karty medycznej, dzięki której szybciej dostawalibyśmy się do lekarzy - mówi Magdalena Wiszniewska z Pomorskiego Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych. - Bo dzieci, którymi się opiekujemy, wymagają zwykle wielu wizyt u lekarzy. Działamy od niedawna, ale już rozmawiamy z miastem o naszych potrzebach i ich realizacji.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku prowadzi nabór kandydatów na szkolenie do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i zaprasza do współpracy osoby, którym leży na sercu dobro dzieci potrzebujących opieki ze strony dorosłych. Najbliższe szkolenie zaplanowano na wrzesień. Szkolenie potrwa kilka miesięcy. Więcej informacji na stronie MOPR w Gdańsku




TV

Mevo się kręci!