• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal filmowy z 25-letnią historią - Euroshorts przez tydzień w Gdańsku

Festiwal filmowy z 25-letnią historią - Euroshorts przez tydzień w Gdańsku

Euroshorts to międzynarodowy festiwal filmowy prezentujący krótkie formy: animacje, dokumenty i fabuły, których nie można zobaczyć w kinie czy w telewizji. Ich autorami są młodzi, ale zawodowi twórcy z całego świata - w tym roku z aż 23 krajów. Festiwal rozpoczyna się 27 listopada w Gdańsku i potrwa do 3 grudnia 2017 r. Potem ruszy do kolejnych miast Polski. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny!
27.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kadr z filmu 'Wrobiony' ('Framed'), animacja, czas trwania 7 min, reż. Marco Jemolo

26. edycja międzynarodowego festiwalu Euroshorts, który powstał w 1992 roku pod nazwą Festiwal Fundacji Młodego Kina, rozpocznie się w Gdańsku - i to tu odbędzie się główna część programu.

Filmowe wydarzenie potrwa przez 7 dni - od 27 listopada do 3 grudnia 2017 r. Przez ten czas w czterech lokalizacjach: filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku: Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42) oraz Pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113), w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35) oraz w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) będzie można zobaczyć 57 filmów z 23 krajów, takich jak: Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Chorwacja czy Polska, ale i z Indii, Chin, Korei, Tajwanu czy Iranu.

- To filmy, które opowiadają o obecnych czasach. Dzięki temu, że w programie mamy filmy z różnych krajów, dostajemy panoramę tego, co dzieje się na świecie i jak te wydarzenia widzą młodzi ludzie - mówi reżyser Przemek Młyńczyk, dyrektor artystyczny festiwalu i prezes Fundacji Młodego Kina, organizującej Euroshorts.

Kadr z filmu 'Bez seksu' ('No Sex'), fabularny, czas trwania 9.40 min, reż. Alexey Ionov (Rosja)

Wszystkie prezentowane przed publicznością filmy zakwalifikowane do pokazów w ramach festiwalu (w sumie do udziału w wydarzeniu zgłoszono 154 produkcje z całego świata) powalczą o Nagrodę Grand Prix w wysokości 3 tys. złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, a także o nagrody przyznawane w czterech kategoriach: filmu fabularnego, dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego, ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Zwycięzców wybierze jury - poznamy ich podczas finału festiwalu Euroshorts, który odbędzie się 2 grudnia 2017 r., w Centrum św. Jana, o godz. 18. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także pokaz specjalny: „Amerykański Film Reklamowy 2017”, prezentujący filmy reklamowe nakręcone przez wybitnych twórców, włączone do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Podczas festiwalu nagroda powędruje także do kogoś z publiczności - widzowie, którzy będą oglądać i oceniać filmy konkursowe, będą mogli wygrać 500 zł.

Kadr z filmu 'Biały tunel' ('White Tunnel', 'BAI SE SUI DAO'), animacja, czas trwania: 22 min, reż. Chien Lan-Chi, Chang Chin-Wei (Tajwan)

Pierwsze pokazy, od poniedziałku do środy, 27-29 listopada, odbędą się w WiMBP w Gdańsku - początek codziennie od godz. 19. Następnie od czwartku, 30 listopada, projekcje przeniosą się do NCK, gdzie będą się rozpoczynać o godz. 18 i 20.

Program: www.euroshorts.pl.

W programie oprócz wydarzeń filmowych, znalazły się także zajęcia dla dzieci poświęcone kulturze Szwecji. Ponadto już po raz szósty w ramach Euroshorts odbywa się konkurs „Filmujemy Gdańsk!”, polegający na zaprezentowaniu swojej ulubionej gdańskiej ulicy w krótkim, 2-minutowym filmu. Zgłoszenia przyjmowane są do 27 listopada 2017 r. Nagrodami są m.in: 400 zł oraz designerska mapa Gdańska wykonana przez firmę Maptu. Szczegóły na stronie www.filmujemy-miasta.pl.
Wstęp na projekcje festiwalu jest bezpłatny.

Honorowym patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego i Ambasada Szwecji.

TV

120-letnia kamienica jak nowa