• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA z europejską nagrodą

Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA z europejską nagrodą

Nagrodę EFFE Label 2017-2018, przyznała gdańskiemu festiwalowi platforma kulturalna „Europe for Festivals, Festivals for Europe", która zajmuje się promocją i współpracą najlepszych europejskich festiwali kulturalnych. Doceniono unikalną atmosferę i współpracę organizatorów z mieszkańcami dzielnic, w których odbywa się FETA. Prestiżowa nagroda to szansa na promocję festiwalu i Gdańska na świecie.
18.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na Fecie prezentowane są spektakle z całego świata, często komentujące bieżące zjawiska społeczne i kwestie polityczne [na fot. ubiegłoroczna edycja festiwalu]

Wyróżnienie EFFE Label 2017-2018 zapewni FECIE dostęp do zagranicznych odbiorców, nie tylko widowni, ale również artystów, organizacji i zrzeszeń artystycznych, teatrów tradycyjnych oraz tańca, władz na różnych szczeblach, sponsorów, a także mediów, gdyż EFFE obejmie wyróżnione festiwale intensywną kampanią promocyjną na arenie międzynarodowej.

- To nagroda prestiżowa, która zauważa FETĘ wśród innych europejskich wydarzeń teatralnych - mówi Szymon Wróblewski, szef festiwalu FETA, organizowanego przez “Plamę” Gdański Archipelag Kultury. - Nasz festiwal ma już wyrobioną markę lokalnie, teraz jest nadzieja, że będziemy kojarzeni jako wartościowe wydarzenie kulturalne pokazujące, co dzieje się ciekawego w teatrze ulicznym w Europie. Liczę także, że dowiedzą się o nas inne Instytuty Międzynarodowe z krajów europejskich, które wspierają swoje teatry uliczne podróżujące po Europie. To dla nich znak, że mogą promować swoją kulturę w Gdańsku. To też informacja dla teatrów, które jeszcze o naszym festiwalu nie słyszały, a teraz mogą się tu pojawić.

W tym roku festiwal FETA odbędzie się od 13 do 16 lipca 2017 roku, również na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu


Festiwale oceniała międzynarodowa komisja konkursowa. Jury podkreślało unikalną atmosferę festiwalu i oryginalną lokalizację na terenach obejmowanych rewitalizacją oraz współpracę z mieszkańcami dzielnic Dolne Miasto i Stare Przedmieście, angażujących się w realizację wydarzenia.

- Nasz festiwal pokazuje Gdańsk z nieco innej, nieznanej strony, bo miasto stanowi dla teatru ulicznego naturalną scenerię i scenografię - tłumaczy Wróblewski.

Doceniono też udział wolontariuszy i lokalnych organizacji pozarządowych w przygotowanie festiwalu.

Ponado komisja zaznaczyła internacjonalność wyborów programowych festiwalu, w ramach którego prezentowane są spektakle z całego świata – począwszy od widowiskowych produkcji po kameralne przedsięwzięcia, często komentujące bieżące zjawiska społeczne i kwestie polityczne.

Platforma kulturalna EFFE jest międzynarodową inicjatywą zajmującą się promocją i współpracą najlepszych europejskich festiwali kulturalnych


W tym roku na festiwalu FETA, który odbędzie się od 13 do 16 lipca, również na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu, zobaczymy występy około 20 teatrów. Lista jest już zamknięta, może się nieco zmienić pod warunkiem, że festiwal otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, które wciąż nie rozpatrzyło wniosków odwoławczych.

Platforma kulturalna „Europe for Festivals, Festivals for Europe" (EFFE) jest międzynarodową inicjatywą powołaną do życia przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA).

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej