• Start
  • Wiadomości
  • Ekologicznie, naturalnie, na wesoło. Piknik rodzinny dla gdańszczan

Ekologicznie, naturalnie, na wesoło. Piknik rodzinny dla gdańszczan

Jak zrobić naturalne środki czystości, wyprodukować papier czerpany, stworzyć ekologiczny balkon czy segrować śmieci - mogli dowiedzieć się gdańszczanie, którzy przyszli w sobotnie popołudnie 20 maja na rodzinny piknik na skwer Jelitkowski w Gdańsku. Idea pikniku to przede wszystkim zabawa ale i nienachalna edukacja, że każdy z nas może zadbać o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy.
20.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jak z papierowej wilgotnej pulpy zrobić papier czerpany? Stoisko z produkcją papieru cieszyło się dużą popularnością podczas Pikniku rodzinnego w Gdańsku 20 maja 2017 roku

Były balony, malowanie twarzy, gry, konkursy i zabawy, ale też atrakcyjnie "przemycona" wiedza dotycząca dbania o środowisko naturalne. Swoje stoiska na czas pikniku rozstawiły spółki i jednostki miejskie, m.in: Gdańskie Wody, Gdański Zespół Nieruchomości Komunalnych, Gdańskie ZOO, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Soda oczyszczona. Sposób babć na czystość w domu

- W prosty i obrazowy sposób pokazujemy dzieciom, a przy okazji ich rodzicom, jak segregować odpady - mówi Monika Łapińska-Kopiejć specjalista ds. promocji z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Przy okazji rozmawiamy o tym, co się z tych odpadów wytwarza, dementujemy wcale nierzadkie przekonanie wśród mieszkańców Gdańska, że te segregowane odpady i tak się miesza. Tłumaczymy, jak wielki sens ma segregacja śmieci. Wiele osób już dużo wie na ten temat, bo o segregowaniu odpadów zaczęliśmy w Gdańsku mówić w 2001 roku, ale to cały czas kwestia, którą trzeba przybliżać i tłumaczyć. 

Piknik podzielono na cztery strefy: w domu, pracy, ogrodzie, przedszkolu i szkole. W strefie domowej chętni mogli wziąć udział w przygotowanych przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną warsztatach tworzenia naturalnych środków czystości.

- Takie sposoby, jak mycie zlewu sodą oczyszczoną, stosowała moja babcia- mówi pani Karolina. - Wiedziałam, że są takie domowe receptury, ale nie sądziłam, że są właściwie proste do zrobienia, tanie i skuteczne. Biorę próbki, przepisy, wypróbuję w domu i zamierzam zastosować. Spodobało mi się, tym bardziej że na środki ze sklepów mam alergię. 

Odwiedzający stoisko GIWK "Miasto na detoksie" otrzymywali przepis na stworzenie kostki do czyszczenia toalety, odświeżacza powietrza, płynu do mycia kafli i glazury.

- Wiele odwiedzających nas osób kojarzy, że są domowe sposoby na pozbycie się brudu, bakterii, tłuszczu - dodaje Monika Piotrowska Szypryt rzecznik GIWK. - Słyszało o nich, ale nigdy nie próbowało. Próbki są chętnie zabierane, przepisy na samodzielne wykonanie środków czystości także.

Gdańsk miastem na detoksie. Przyłącz się do kampanii i zadbaj o zdrowie swoje i najbliższych

Ekologia. Zacznijmy od małych kroków 

Gdańskie Wody podpowiadały gdańszczanom, jak urządzić piękny i ekologiczny balkon, w strefie ogrodowej można było wziąć udział w warsztatach zakładania ogrodów deszczowych, w strefie pracowniczej można było podziwiać mini wystawę materiałów biurowych zrobionych samodzielnie przez pracowników wszystkich organizujących wydarzenie spółek. 

W strefie poświęconej przedszkolom i szkołom Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych poprowadził warsztaty tworzenia makiet zagospodarowania podwórek.

- Dzieci budują przestrzeń miejską, zastanawiają się, gdzie umieścić wysokościowiec, gdzie będzie pasowała niższa kamiennica, czy znajdzie się jeszcze miejsce dla parku lub zbiornika wodnego, ławeczek - tłumaczy Małgorzata Góra inspektor ds podwórek w GZNK. - To tylko makieta, ale trzeba się nagłowić, jak gospodarować przestrzenią miejską, nauczyć perspektywy i tego, że jak "wybudujemy" wieżowiec w złym miejscu, to tego nie cofniemy.

- Chcemy przekonywać mieszkańców, że troska o środowisko nie musi być trudnym zadaniem - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej. - Może być fajną i przyjemną zabawą. Wystarczy zacząć od małych kroków jak choćby zbieranie deszczówki czy wykorzystanie zużytych opon. To przedsięwzięcie to kolejny dowód na coraz szersze zaangażowanie gdańskich służb komunalnych na rzecz edukacji mieszkańców.

TV

Bajpas kartuski działa