• Start
  • Wiadomości
  • ECS. Wystawa fotografii Josefa Koudelki o inwazji sowieckiej na Pragę w 1968

ECS. Wystawa fotografii Josefa Koudelki o inwazji sowieckiej na Pragę w 1968

Kiedy sowieckie czołgi wjechały w 1968 roku do Pragi, by stłamsić “kontrrewolucję”, 30-letni Josef Koudelka zrobił serię zdjęć, które obiegły cały świat. Od środy, 25 kwietnia można je oglądać w gdańskim ECS. Wstęp wolny.
24.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młody Czech w dramatycznej rozmowie z radzieckimi czołgistami na ulicach Pragi w 1968 roku
Młody Czech w dramatycznej rozmowie z radzieckimi czołgistami na ulicach Pragi w 1968 roku
Josef Koudelka / Magnum Photos

 

Urodzony w 1938 roku w niedużym miasteczku na Morawach, Josef Koudelka od samego początku swojej przygody z fotografią zainteresowany był człowiekiem i otaczającym go światem. Zaczynał od portretowania swojej rodziny średnioformatowym aparatem Bakelite 6×6.

W późniejszych latach, w trakcie studiów na Politechnice Praskiej, wykonywał zlecenia dla magazynów o sztuce fotografując spektakle teatralne starym Rolleiflexem. Po ukończeniu uczelni zrezygnował z kariery inżyniera i postanowił całkowicie oddać się fotografii. Najbardziej inspirowała go kultura i tradycja społeczności, w której żył, bądź z którą miał styczność. Jego prace stały sie dogłębną analizą środowisk Cyganów, Słowaków oraz Rumunów.

W 1968 roku Koudelka był świadkiem wkroczenia wojsk sowieckich do Pragi. Negatywy dokumentujące to wydarzenie udało się przemycić poza czechosłowacką granicę, trafiły do agencji Magnum i zostały anonimowo opublikowane. Zdjęcia stały się międzynarodowym symbolem dziejącej się historii i jako wymagające niezwykłej odwagi przyniosły ich autorowi prestiżową nagrodę im. Roberta Capy.

Dzięki rekomendacji agencji Magnum, w 1970 roku Koudelka otrzymał 3-miesięczną wizę na wyjazd do Anglii, gdzie uzyskał polityczny azyl pozostając tam ponad dekadę i realizując jeden z jego najdłużej trwających projektów pod tytułem "Exiles" (Wygnańcy). Przy wielkim poparciu i uznaniu czołowego założyciela agencji Magnum, Henri Cartier-Bressona, sam został jej członkiem. Mając możliwości swobodnego poruszania się po Europie Koudelka kontynuował swoje projekty, w których zawsze pojawiał się temat bezpowrotnie zanikającego życia. Zdobył liczne nagrody za swoje reporterskie cykle.

W 1987 roku uzyskał obywatelstwo francuskie, a cztery lata później powrócił do Czechosłowacji by stworzyć reportaż pt. ‘Czarny trójkąt’, w którym pokazał zniszczony krajobraz swojej ojczyzny.

W roku 2006 we Francji i w siedmiu innych krajach ukazała się pierwsza książka poświęcona całokształtowi twórczości Josefa Koudelki opracowana przez Roberta Delpire’a. W 2008 album „Inwazja Praga 68” został opublikowany w 13 krajach, a w 2011 ukazała się reedycja książki „Cyganie”. Tego samego roku wystawa „Inwazja Praga 68” po raz pierwszy została pokazana w Moskwie.

Starcia Czechów z Rosjanami w 1968 roku. W inwazji na Czechosłowację wzięło też udział Ludowe Wojsko Polskie
Starcia Czechów z Rosjanami w 1968 roku. W inwazji na Czechosłowację wzięło też udział Ludowe Wojsko Polskie
Josef Koudelka / Magnum Photos

 

wystawa fotografii JOSEF KOUDELKA: INWAZJA. PRAGA 68.

wystawa | 25 kwietnia – 27 maja 2018

wernisaż | 25 kwietnia 2018, środa, godz. 12

miejsce | ECS, sala wystaw czasowych (parter)

wstęp | wolny

organizator | Europejskie Centrum Solidarności

partnerzy | Instytut Francuski / Institut français de Pologne à Varsovie, Magnum Photos, Aperture Foundation

Gośćmi wernisażu będą:

/ Jego Ekscelencja Pierre Lévy, Ambasador Republiki Francji w Polsce

/ Stanislas Pierret, Dyrektor Instytutu Francuskiego i Radca  Kulturalny Ambasady Francji

/ Linda Marchetti,  Zastępca Dyrektora Instytutu Francuskiego i Attache ds. Kultury w Ambasadzie Francji,

/ Andrea Holzherr, Dyrektorka Generalna ds. Wystaw Agencji Magnum

oraz przedstawiciele władz Miasta Gdańska i samorządu Województwa Pomorskiego.



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę