• Start
  • Wiadomości
  • XX Gdański Festiwal Carillonowy. Dzwony, fontanny, klasyka i jazz - koncerty w piątki i soboty

XX Gdański Festiwal Carillonowy. Dzwony, fontanny, klasyka i jazz - koncerty w piątki i soboty

Podczas tegorocznego Gdańskiego Festiwalu Carillonowego usłyszymy wybitnych solistów, duety z waltornią, gitarą i fletem, wykonania klasyczne i jazzowe interpretacje muzyczne. Do końca wakacji koncerty będą rozbrzmiewały w każdy piątek o godz. 21 z wieży kościoła św. Katarzyny i w każdą sobotę o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.
11.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jonathan Lehrer zagra w piątek, 13 lipca 2018, o godz. 21
Jonathan Lehrer zagra w piątek, 13 lipca 2018, o godz. 21
Mat. pras.

Koncertem inauguracyjnym na carillon, cztery trąbki, kotły i waltornie oraz pokazem Fontanny Heweliusza do muzyki z wieżowego carillonu rozpoczął się XX Gdański Festiwal Carillonowy już podczas Światowego Zjazdu Gdańszczan w sobotę, 7 lipca 2018. Od najbliższego piątku, 13 lipca 2018 r., usłyszymy regularne koncerty, które potrwają aż do końca sierpnia.

Jako pierwszy wystąpi amerykański artysta Jonathan Lehrer. Postać niezwykła i prawdziwy człowiek renesansu. Lehrer studiował matematykę na Uniwersytecie Yale, a dziś mieszka w Vancouver w Kanadzie, gdzie jako bioinformatyk zajmuje się badaniami nad rakiem. Pracę naukową łączy z sukcesem z artystyczną - od czasu, gdy ukończył z wyróżnieniem Królewską Szkolę Carillonową w Mechelen w Belgii, odbył wiele tournée koncertowych po Europie i USA. Jest też laureatem kilku prestiżowych konkursów carillonowych. Dla gdańszczan zagra w piątek i sobotę, 13  i 14 lipca, o godz. 21, m.in. utwory Schuberta i  Pucciniego, muzykę barokową i XX-wieczną.

- Oprócz Jonathana Lehrera usłyszymy też w koncertach solowych innych wybitnych carillonistów: Holendra Paula Maassena (3 i 4 sierpnia), Belgów: Luca Romboutsa (10 i 11 sierpnia) i Jana Verheyena (18 sierpnia) oraz Annę Kasprzycką (25 sierpnia) - mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczny Wodowania Sztuk – XX Gdańskiego Festiwalu Carillonowego, która sama wystąpiła już z koncerem 7 lipca. - Tegoroczną nowością będą koncerty duetowe: carillon z waltornią (27 lipca), carillon z gitarą (17 sierpnia) i carillon z fletem (24 sierpnia) - zachęca gdańska carillonistka.

Słuchacze bawić się będą na pewno świetnie podczas konkursu dla publiczności (20 lipca), gdy utwory z polskich seriali wykona gdańszczanin Wojciech Lauer. Trzeba będzie oczywiście zgadnąć, z jakiego serialu pochodzi dana melodia.

Ciekawie zapowiadają się też specjalne koncerty jazzowe, podczas których do Holendra Paula Maassena dołączą gdańscy jazzmani. Koncerty odbędą się na Scenie Jarmarku św. Dominika na Targu Węglowym (5 sierpnia, o godz. 19 i 21).

- Podczas piątkowych koncertów, artystów oglądać będzie można na dwóch ekranach: przy Fontannie Heweliusza i w ogrodzie oo. Karmelitów - dodaje Kaźmierczak. - Mamy nadzieję, że spodobają się Państwu nasze muzyczne propozycje.

Festiwal zakończy koncert finałowy, 31 sierpnia. Usłyszymy wtedy zespół złożony z Litwina Ignasa Juzokasa (live electronics) oraz gdańszczan: Tomasza Ziętka (trąbka) i Moniki Kaźmierczak (carillon). Artyści wykonają kompozycję GDA-DAG autorstwa Juzokasa. To będzie uczta nie tylko dla uszu - koncert uzupełnią wizualizacje Roberta Turło i Pracowni Animacji gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, które wyświetlane będą na wieży kościoła św. Katarzyny.

Warto przypomnieć, że Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada aż trzy czynne carillony koncertowe. Dwa znajdują się: w wieży kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów.

Organizatorami festiwalu są: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe, Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, na miejscu dostępne będą drukowane programy.

PROGRAM Wodowania Sztuk - XX Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

Wieża kościoła św. Katarzyny, godz. 21

13.07 – Jonathan Lehrer (USA)

20.07 – Wojciech Lauer (Gdańsk) konkurs dla publiczności na rozpoznawanie utworów z polskich seriali

27.07 – Michał Szczerba – waltornia, Monika Kaźmierczak – carillon (Gdańsk)

3.08 – Paul Maassen (Niderlandy)

10.08 – Luc Rombouts (Belgia)

17.08 – Jan Verheyen - carillon, Cedric Honings – gitara (Belgia)

24.08 – Katarzyna Czubek – flet, Anna Kasprzycka - carillon (Gdańsk)

31.08 – Koncert finałowy z wizualizacjami na wieży kościoła św. Katarzyny/ Ignas Juzokas – elektronika (Litwa), Tomasz Ziętek – trąbka, Monika Kaźmierczak – carillon (Gdańsk)

Wieża Ratusza Głównego Miasta, godz. 12.05

14.07 – Jonathan Lehrer (USA)

21.07 – Wojciech Lauer (Gdańsk)

28.07 –  ceremonia otwarcia Jarmarku Dominikańskiego

4.08 – Paul Maassen (Niderlandy)

11.08 – Luc Rombouts (Belgia)

18.08 – Jan Verheyen (Belgia)

25.08 – Anna Kasprzycka (Gdańsk)

koncert specjalny:

5.08, Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy, godz. 19.00, 21.00

Paul Maassen – carillon mobilny „Gdańsk”,  Artur Jurek - instrumenty klawiszowe, Janusz „Macek” Mackiewicz – gitara basowa, Grzegorz Sycz – perkusja.

WIĘCEJ: Bezpłatne Koncerty Carillonowe. Od klasyki do muzyki z gier komputerowych

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska