• Start
  • Wiadomości
  • Pierwsza rocznica śmierci prof. Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Pierwsza rocznica śmierci prof. Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Jerzy Limon (1950-2021) był historykiem, tłumaczem literatury angielskiej, teatrologiem, pisarzem i wykładowcą akademickim. Na kartach historii Gdańska zapisał się jednak przede wszystkim jako twórca i pierwszy dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jego odejście pozostawiło ogromną pustkę w gdańskim środowisku teatralnym. W niedzielę, 6 marca, o godz.12, kościele św. Jana w Gdańsku odprawiona zostanie msza św. w jego intencji.
03.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Profesor Jerzy Limon, dyrektor GTS, podczas obchodów 10-lecia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 24 lutego 2018 roku
Profesor Jerzy Limon, dyrektor GTS, podczas obchodów 10-lecia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 24 lutego 2018 roku
fot. Mateusz Ochocki / KFP

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 roku w Malborku. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Sopocie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym studiował filologię angielską i historię. Przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim: w latach 1975-1980 wykładał literaturę w Instytucie Filologii Angielskiej na Uniwersytecie w Poznaniu, od 1980 roku w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego (od 1993 jako profesor tytularny). W latach 1984-1990 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Anglistyki, w 2005 roku był jego dyrektorem; przez wiele lat (1983 do 2011) kierował Zakładem Literatury Anglo-Amerykańskiej, a później Zakładem Historii Literatury Angielskiej, w latach 2013-2017 - również Katedrą Sztuk Scenicznych.

Jako profesor nauk humanistycznych Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego był również członkiem krajowym czynnym Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Wykładał gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, University of Aberdeen, Kingston University oraz Shakespeare Institute w Waszyngtonie.


Jego wielkim marzeniem, idée fixe, była odbudowa w Gdańsku teatru elżbietańskiego. Został
fundatorem i (w latach 1989-2014) prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, która stawiała sobie taki właśnie cel, a w końcu inicjatorem i dyrektorem otwartego we wrześniu 2014 roku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Z jego inicjatywy w Gdańsku powstał międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, którego rangę szybko doceniono. Festiwal jest obecnie jedną z największych imprez tego typu w Europie, w 2017 roku otrzymał nagrodę Unii Europejskiej EFFE Award. 

Prof. Jerzy Limon był też pomysłodawcą i współzałożycielem Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, której siedziba znajduje się w Gdańsku oraz członkiem: Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Członkiem założycielem Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki Sfinks w Sopocie.

Jego działalność naukowa zaowocowała wieloma publikacjami wydawanymi w kraju i za granicą: książkami naukowymi oraz (ok. 150) artykułami, recenzjami, esejami i szkicami popularno-naukowymi drukowanymi w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Był też autorem 120 haseł do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. 

Równie aktywnie rozwijał swoją działalność artystyczną: miał w dorobku cztery powieści, przekłady sztuk dawnych (William Szekspir) i współczesnych (Tom Stoppard). W ostatnich latach wydał książki „Młot na poetów albo Kronika ściętych głów” (2014 r.) oraz „Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej” (2018) nakładem gdańskiego wydawnictwa Słowo/obraz terytoria. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS.

Szekspir bez cenzury. Poznaj nową książkę prof. Jerzego Limona WYWIAD

Działalność profesora budziła powszechne uznanie, a lista nagród i wyróżnień, które otrzymał jest bardzo długa: w 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymał też Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku, za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej, przez Królową Elżbietę II został odznaczony Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE). W 2015 roku został laureatem Nagrody Jerzmanowskich, przyznawanej przez Polską Akademię Umiejętności. W tym samym roku otrzymał również Medal św. Wojciecha. W 2016 roku redakcję Dziennika Bałtyckiego przyznała mu tytuł Człowieka Roku 2015. 27 kwietnia 2019 roku w rodzinnym mieście Szekspira, Stratfordzie nad Avonem, odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira. W 2019 roku - jako pierwszy gdańszczanin - otrzymał prestiżową Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora.

Jerzy Limon zmarł 3 marca 2021 roku. Mszę świętą w jego intencji odprawi - w niedzielę, 6 marca, o godz.12, kościele św. Jana w Gdańsku - ks. Krzysztof Niedałtowski.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka