• Start
  • Wiadomości
  • Dziesięciu uznanych artystów mierzy się z sacrum. Co stoi za słowem "cud"

Dziesięciu uznanych artystów mierzy się z sacrum. Co stoi za słowem "cud"

„Cud” to nowa wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Prezentuje prace dziesięciu artystów z Polski, w tym z Gdańska, wykonanych w różnych technikach i ukazujących różne oblicza tego, co stoi za słowem „cud”. Prace można oglądać od 10 marca do 9 kwietnia 2017 r. Wstęp wolny.
09.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Iwona Zając: Cud ciężkiej pracy

Wystawa „Cud” w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) jest kolejną wizualną odsłoną projektu artystyczno-badawczego, realizowanego na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku.

- Celem projektu jest przebadanie i przeanalizowanie zjawisk określanych mianem cudu, próba odnalezienia skojarzeń znaczeniowych, poszukanie ich artystycznych ekwiwalentów - mówi Krzysztof Polkowski, kurator wystawy, artysta, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Pierwsza odsłona miała miejsce w Zonie Sztuki Aktualnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Wzięli w niej udział: Maciej Chodziński, Filip Ignatowicz, Mateusz Pęk, Krzysztof Polkowski, Katarzyna Szeszycka, Ewa Toniak i Iwona Zając. W Gdańsku pojawią się również nowi artyści: Andrzej Karmasz, Anna Królikiewicz oraz Zbigniew Treppa.
 

Katarzyna Szeszycka: Białe rośliny (dokumentacja site specific)

Intencją wystawy jest wytworzenie artystycznego i intelektualnego dyskursu, który nie tyle przyniesie odpowiedzi, co być może postawi nowe, do tej pory niezadane pytania. Wystawa nie stawia bowiem konkretnej tezy, próbując ją udowodnić. Jej zrównoważona odmiennymi postawami koncepcja opiera się na wzajemnym poszanowaniu różnych światopoglądów.

- Niezwykłe, irracjonalne, niewytłumaczalne fakty, sytuacje i fenomeny, jak na przykład stygmatyzm bądź cudowne uzdrowienia, wpływają na wyobraźnię i budzą silne emocje. Wywołują również kontrowersje, a także odruchy sprzeciwu i krytyki. Jednak samo słowo „cud” ma zdecydowanie szersze znaczenie, dając możliwość wypowiedzi niezawężającej się jedynie do tych zjawisk - opisuje Polkowski.

Filip Ignatowicz: Cheesus


Projekt zakończy publikacja, w której nie tylko zostaną udokumentowane działania artystyczne, ale także pojawią się refleksje krytyczne i opinie artystów, naukowców i teoretyków z obszarów, które zajmują się badaniami problemów m.in. religioznawstwa, teologii, socjologii czy psychologii.

Wernisaż wystawy „Cud” odbędzie się w piątek, 10 marca, o godz. 18.00. Prace można oglądać do 9 kwietnia 2017 r. Wstęp wolny.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus