• Start
  • Wiadomości
  • Dziesięć dni z Szekspirem w Gdańsku. Zobacz nasz wideoczat

Dziesięć dni z Szekspirem w Gdańsku. Zobacz nasz wideoczat

Teatry z Argentyny, Czech i Sardynii, krajów, które do tej pory nie brały udziału w Festiwalu Szekspirowskim, aż 12 tytułów w nurcie głównym i drugie tyle w nurcie offowym, wykłady i wydarzenia towarzyszące - to m.in. w programie 22. Festiwalu Szekspirowskiego. Profesor Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego oraz Magdalena Hajdysz rzeczniczka teatru mówią o tym, jaki będzie tegoroczny festiwal.  
25.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

videoczat_festiwal_szekspirowski (1)
Są spektakle, na które już brakuje biletów albo zostały pojedyncze. Festiwal Szekspirowski rozpoczyna się 27 lipca 2018 roku 
gdansk.pl

 

22. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku odbędzie się w dniach 27 lipca - 5 sierpnia 2018 roku. W nurcie głównym tegorocznego festiwalu zobaczymy spektakle z Argentyny, Iranu, Niemiec, Czech, Włoch i z Polski - także poza Konkursem o Złotego Yoricka. Festiwal zainauguruje polska adaptacja „Romea i Julii” w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza – pierwszy musical w dotychczasowej historii wydarzenia.

Jednym z mocnych akcentów tegorocznej edycji ma szansę stać się również „Makbet” z Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona w reż. Alessandro Serra, który zagrany zostanie po sardyńsku. Ciekawostką będzie też z pewnością inspirowane „Królem Learem” przedstawienie „La Fiesta del Viejo” w wykonaniu argentyńskiego kolektywu artystycznego pod tą samą nazwą, w reż. Fernando Ferrery, przyjmujące formę rodzinnej imprezy.

Tegoroczny festiwal wzbogaci wyjątkowo prezentacja trzech polskich spektakli pod wspólnym hasłem „Wkurzone na Szekspira”. Pokazują one nowe podejście do dorobku Mistrza ze Stratfordu w wykonaniu najmłodszego pokolenia polskich reżyserek, dramaturżek i aktorek.

- Są spektakle, na które już brakuje biletów albo zostały tylko pojedyncze - mówi Magdalena Hajdysz rzeczniczka Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. - Mówię o spektaklu Jana Klaty i irańskim “Śnie nocy letniej”, są jeszcze bilety na argentyńskie przedstawienie bazujące na “Królu Learze” i spektakle z nurtu „Wkurzone na Szekspira”.

- W tym roku zaprezentujemy to, co najlepsze i dostępne w kalendarzach teatrów z Europy i spoza niej - podkreśla prof. Jerzy Limon. - W Gdańsku będzie można zobaczyć naprawdę fantastyczne spektakle. Dziś z Szekspirem robi się różne zabiegi, przestawia sceny, dodaje fragmenty z innych jego dzieł i jeśli robi to twórca utalentowany, wychodzą znakomite rzeczy. Festiwal mógłby być jeszcze doskonalszy, ale to sprawa finansowania, choć w porównaniu z innymi międzynarodowymi festiwalami nasz kosztuje bardzo niewiele.   

Gdański festiwal jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju - w ubiegłym roku otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 – najważniejszą europejską nagrodę, jaką może otrzymać festiwal, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA - European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

 

Zobacz pełen zapis rozmowy w studio gdansk.pl:

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury