• Start
  • Wiadomości
  • Dzień Kobiet Nadzwyczajnych. Przez resztę roku ciężko walczą

Dzień Kobiet Nadzwyczajnych. Przez resztę roku ciężko walczą

- Świetnie, świetnie, hej! - krzyczało, podskakując, ponad 30 pań, podopiecznych Fundacji Hospicyjnej, podczas zajęć z jogi śmiechu. Nauczyły się też, jak własnoręcznie zrobić krem do peelingu i ugotować zdrowe potrawy. Na kilka godzin zapomniały o chorobie dziecka lub swojej, wypełniły pustkę po stracie.
06.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nauka gotowania potraw wykwintnych, prostych i smacznych. Na co dzień nie mają na to czasu, walczą z chorobą własną albo swoich dzieci.

W sobotę, 5 marca 2016 r., fundacja skupiła się wyłącznie na nich - mamach, których dzieci są pod opieką hospicjum, paniach z Akademii Walki z Rakiem i mamach dzieci, które straciły drugiego z rodziców.

- Od kilku lat organizujemy dla nich taki dzień - mówi Beta Łopatniuk z Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. - Dla naszych pań mama to zawód 24 godziny na dobę. Musi być uśmiechnięta i wypoczęta, silna, żeby opiekować się swoim dzieckiem. Każda z nich dźwiga ogromny bagaż na co dzień, każdy dzień  to walka o przetrwanie. Spotykamy się, żeby naładować je pozytywną energią, dowartościować, uświadomić, że są wspaniałe.


Hospicjum to życie, życie to Dzień Kobiet

Każdego dnia Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku zapewnia opiekę dwustu podopiecznym, dzienne utrzymanie każdego hospicyjnego pacjenta to koszt 100 zł. NFZ zapewnia 60 proc. środków, pozostałą część musi zdobyć Fundacja Hospicyjna.

Podstawowym zadaniem hospicjum stacjonarnego i domowego jest opieka nad chorym pacjentem, jednak idea opieki hospicyjnej dotyczy również jego rodziny i bliskich. W myśl hasła „Hospicjum to też Życie” fundacja przygotowuje imprezy i uroczystości będące elementem naszego życia, takie jak Wigilia, Dzień Dziecka, Andrzejki czy bale karnawałowe. Planów na Dzień Kobiet też nie zabrakło.

- Dzisiejszy dzień to radość życia, poczucie, że piękno jest w nas - mówi Lubomira Możdżer, „studentka” Akademii Walki z Rakiem skupiającej osoby walczące z chorobą nowotworową.  - W akademii nauczyłam się żyć od nowa, znalazłam tu solidarność, wsparcie, towarzystwo w chorobie i zdrowieniu. Takie spotkanie jak dzisiejszy Dzień Kobiet to dobra energia, zastrzyk chęci do życia.

W sobotnie przedpołudnie panie dostały w prezencie kilka godzin relaksu. Razem z szefem kuchni  restauracji hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto (który użyczył pomieszczeń i zafundował obiad) Łukaszem Miecznikowskim i dietetyczką Marią Fall-Ławryniuk gotowały „potrawę z nutką wiosny”. Katarzyna Szafarczyk, pokazała jak przygotowywać naturalne kosmetyki, Marzena Grochowska z Getchoice poprowadziła mini warsztat „Piękno jest w Tobie”. Gościem specjalnym była trójmiejska pisarka Magdalena Witkiewicz.

Fundacja Hospicyjna zadbała o to, by zadbane poczuły się panie.


Pomalowałam dziś paznokcie, zapomniałam o codzienności

Michał ma 19 lat, urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dziś jest w ciężkim stanie, codziennie walczy z bólem i wieloma chorobami przewlekłymi.

- Każdy nasz dzień to walka o mniej bólu dla Michała, mniej płaczu, dobry oddech, spokojny dzień - mówi Aleksandra Czapiewska, mama Michała, podopiecznego hospicjum domowego. - Ale dziś świętuję. Pomalowałam paznokcie, lepiej się ubrałam, na chwilę zapomniałam o codzienności, zwykle bardzo ciężkiej. Dla mnie to oddech, impuls, żeby trochę o siebie zadbać, wyjść do ludzi. Nie pamiętam już, kiedy ostatni raz byłam w kinie.

W czasie kiedy mamy odpoczywały, ich dziećmi zaopiekowali się trenerzy rozwoju osobistego i  wolontariusze. Wśród pacjentów gdańskiego hospicjum jest 33 nieuleczalnie chorych dzieci, odwiedzanych przez lekarzy, pielęgniarki i rehabilitantów, a w razie potrzeby także przez psychologa, księdza, pracownika socjalnego i wolontariuszy.

- Połowa z trzydziestu kilku mam w pojedynkę opiekuje się swoimi dziećmi - mówi Bogna Kozłowska, wicedyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. - Muszą dać sobie radę ze wszystkim, zwykle nie mogą normalnie pracować. Nie mają czasu pomyśleć o sobie. Hospicjum opiekuje się dziećmi, ale też wspieramy ich mamy. Widzimy, jak się zmieniają, jak nasza pomoc, opieka całego zespołu pomaga im się rozwijać. Nawet gdy dziecko odchodzi, nasz kontakt z mamami nie kończy się, nadal jesteśmy razem.

By zjeść zdrowo, nie trzeba wiele. Kilka składników i... mikser.

 

Fundacja Hospicyjna

 

Działalność Fundacji Hospicyjnej ma zasięg ogólnopolski. Od dekady działa przy niej Fundusz Dzieci Osieroconych, który do tej pory pomógł blisko 7500 małym i młodym żałobnikom z całego kraju. Prowadzone są również zajęcia w ramach Akademii Walki z Rakiem, a od 2013 roku rozwija się Pomorska Szkoła Wolontariatu Opiekuńczego.

 

Najbliższe miesiące będą dobrą okazją, aby wesprzeć działania fundacji, zarówno przekazując na jej rzecz 1% podatku, jak i uczestnicząc w corocznych wiosennych wydarzeniach. 12 marca 2016 roku w Galerii Bałtyckiej odbędą się „Wielkanocne jaja”, a na 24 kwietnia 2016 roku przygotowywany jest wielki finał „Pól Nadziei na Pomorzu”. Do wszystkich wydarzeń można przyłączyć się zarówno organizacyjnie, jak i finansowo. Więcej informacji o programach wydarzeń na stronie www.fundacjahospicyjna.pl

Zobacz także: akcja Przekaż 1% podatku

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet