• Start
  • Wiadomości
  • Dyktando moja miłość. Mistrzowie ortografii z podstawówek nagrodzeni

Dyktando moja miłość. Mistrzowie ortografii z podstawówek nagrodzeni

Zacietrzewiony pasożyt, wehikuł w hangarze lub pulchniutka bródka - z takimi wyrażeniami musieli poradzić sobie uczniowie pomorskich podstawówek, którzy wzięli udział w XV Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym. W tym roku w szranki z “rz, ż, ó” stanęło prawie 1700 uczniów z 36 szkół z Pomorza.
15.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Laureaci konkursu podczas wręczania nagród w Szkole Podstawowej nr 57 w Gdańsku

Laureaci konkursu odebrali zasłużone nagrody w środę, 15 lutego, a uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej w Gdańsku. Nie bez powodu - to tu od 15 lat odbywa się konkurs a jego pomysłodawczyniami są nauczycielki języka polskiego z tej szkoły.

Konkurs dla klas IV-VI organizuje Danuta Płókarz i Maria Bindas, w klasach I-III organizacją ortograficznych zmagań zajmują się Ewelina Michna i Aldona Kotarak. Autorką testów jest Danuta Płókarz.

- Z roku na rok przybywa uczniów, którzy biorą udział w konkursie - mówi Anna Listewnik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa. - Cieszy się on coraz większą popularnością i prestiżem. W naszym pierwszym konkursie wzięło udział pięć szkół, do tegorocznych eliminacji przystąpiło 36 szkół i 1698 uczniów z województwa pomorskiego.

W finale XV Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego wzięło udział 217 uczniów. Musieli napisać dyktando, ale też wykonywali zadania sprawdzające znajomość zasad ortografii i interpunkcji języka. W każdej z kategorii przyznano trzy nagrody i jedno wyróżnienie.

- W dobie internetu i rzeczywistości multimedialnej znaczenie poprawnie napisanego tekstu rośnie - uważa Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Podpowiadacze elektroniczne zwalniają nas z zastanawiania się nad regułami ortograficznymi. Konkursy w tym zakresie nabierają dziś zatem nowego znaczenia.

- Nie rezygnujemy z wysokiego poziomu konkursu, mimo że w szkole dobrze widać, że powoli stajemy się społeczeństwem obrazkowym - dodaje dyrektor Listewnik. - Z tego powodu test jest trochę krótszy, to nasze jedyne ustępstwo. Poziom trudności jest jednak ten sam co lata temu. W konkursie startują zdolne dzieci, pasjonujące się ortografią i chcą się sprawdzać, chcą żeby było trudno.

XV Wojewódzki Konkurs Ortograficzny pod patronatem Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego odbywa się w szkole przy Aksamitnej każdego roku od 15 lat. Jego celem jest zmotywowanie uczniów do poznania zasad polskiej ortografii i interpunkcji, uwrażliwienie młodych na piękno języka ojczystego poprzez rywalizację. Konkurs odbywa się w dwóch etapach: szkolnym i międzyszkolnym - wojewódzkim.


Lista laureatów XV Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego w Gdańsku na stronie Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim