• Start
  • Wiadomości
  • Dolne Miasto. Mieszkańców irytuje zaniedbana "Blaszanka", są ciekawi przyszłości kamienic

Dolne Miasto. Mieszkańców irytuje zaniedbana "Blaszanka", są ciekawi przyszłości kamienic

Zagospodarowanie parku na Placu Wałowym i terenu opływu Motławy, rewaloryzacja nadgryzionych zębem czasu kamienic, powstanie przystani kajakowej - to tylko kilka pomysłów na kolejny etap rewitalizacji i uatrakcyjnienie Dolnego Miasta. Odbyło się spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami poświęcone kolejnemu etapowi rewitalizacji tej części Gdańska. O co pytano?
16.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Efekty pierwszego etapu rewitalizacji Dolnego Miasta można podziwiać od wielu miesięcy

Owoce pierwszego etapu rewitalizacji Dolnego Miasta widać gołym okiem. To m.in. zrewaloryzowana, urokliwa ul. Łąkowa czy budynek Łaźni, który stał się kulturalnym sercem dzielnicy. To miejsce ma ogromny potencjał, z czego zdają sobie sprawę i mieszkańcy i urzędnicy: położone jest nad wodą, znajduje się w sąsiedztwie Śródmieścia i może się pochwalić świetnymi działaniami i projektami kulturalnymi, np. FETĄ.

Argumentów jest dużo więcej, jednak by przywrócić świetność tej dzielnicy i przyciągnąć kolejnych mieszkańców oraz inwestorów, potrzeba kolejnych działań i wsparcia ze strony miasta. 

Pracownicy Biura Rozwoju Gdańska, którzy opracowali projekt Gminnego Programu Rewitalizacji (dokument prawdopodobnie zostanie uchwalony podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Gdańska), zaplanowali na Dolnym Mieście inwestycje infrastrukturalne, które pochłoną około 20 mln złotych oraz działania społeczne (aktywizujące i wspierające lokalną społeczność), których koszt oszacowano na 600 tys. złotych.

W środę, 15 lutego, rozmawiano na ten temat w zrewitalizowanym w ostatnich latach budynku dawnej łaźni przy ul. Jaskółczej, 


W zrewitalizowanym budynku dawnej łaźni zorganziowano spotkanie konsultacyjne w sprawie... dalszej rewitalizacji Dolnego Miasta

Jakie inwestycje zaplanowano w ramach środków przeznaczonych na rewitalizację?

  • zagospodarowanie parku na Placu Wałowym, który ma stać się rekreacyjną przestrzenią publiczną, do tego remont przyległych kamienic i infrastruktury technicznej
  • zagospodarowanie terenu opływu Motławy, wraz z bastionami, oraz utworzenie punktu widokowego na bastionie "Żubr"
  • remonty budynków mieszkalnych
  • modernizacja ulic wraz z infrastrukturą podziemną – rejon ul. Sempołowskiej, Królikarnia, Chłodna, Przyokopowa, Fundacyjna, Polna, Wierzbowa i Zielona
  • remont i adaptacja budynku przy ul. Królikarnia 13 (powstanie tu Placówka Wsparcia Dziennego) oraz przy ul. Radna 2/3 (tutaj działać będzie Centrum Terapii Rodziny)

Poza "pulą rewitalizacyjną" miasto zabezpieczy także środki, m.in. z budżetu gminy, na działania komplementarne. W ich ramach zaplanowano:

  • partnerstwo Publiczno - Prywatne obszaru dawnej zajezdni tramwajowej ( obecnie trwają negocjacje z zainteresowanymi inwestorami)
  • przystań kajakowa z przenioską w pobliżu Kamiennej Grodzy, w ramach projektu "Pomorskie szlaki kajakowe"
  • oświetlenie dróg
  • przebudowa i rozbudowa budynków mieszkalnych w ramach TBS "Motława"
  • rewaloryzacja budynków przy ul. Lastadia 2 i 41, które dostosowane zostaną do funkcji biurowych
  • rozbudowa siedziby firmy LPP o centrum dla projektantów
  • gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych planuje w najbliższych latach kompleksowe remonty 16 kamienic komunalnych znajdujących się przy ul. Chłodnej, Łąkowej i Toruńskiej. W tych budynkach pojawi się również miejskie ciepło


Mieszkańcy dopytywali m.in. o zaniedbany teren dawnej Blaszanki

Na co zwracali uwagę mieszkańcy?

Dyskusja zaczęła się od terenu... który nie zostanie objęty rewitalizacją. Okazuje się jednak, że irytuje on wielu okolicznych mieszkańców. Chodzi o starą "Blaszankę", znajdującą się przy ul. Chłodnej. Jeden z mieszkańców tej ulicy dopytywał, czy miasto nie mogłoby uprzątnąć i zagospodarować tej działki na atrakcyjny zielony skwer.

- Mieszkam w sąsiedztwie "Blaszanki". Denerwuje mnie widok rosnących chwastów, worków ze śmieciami i różnych większych odpadów, które tam leżą. Czasem nie wytrzymuję i sam to sprzątam, bo wstyd przed znajomymi, którzy mnie odwiedzają – przyznał mężczyzna. Wtórowała mu radna dzielnicy Śródmieście, Anna Stawska. - Brud to jedno, ale mieszkańcy chcą mieć też wpływ na to, co tam powstanie. Nie chcą kolejnego dyskontu spożywczego.

Pracownicy Biura Rozwoju Gdańska tłumaczyli obecnym, że miasto nie może, niestety, nic w tej kwestii zrobić. Teren należy do prywatnego właściciela i do jego obowiązków należy zabezpieczenie i dbanie o niego. Właściciel nieruchomości prawdopodobnie przebywa za granicą.

Radna Stawska zwróciła przy okazji uwagę na kostkę brukową, jaką położono na ulicach Dolnego Miasta w trakcie pierwszego etapu rewitalizacji. - To jest niewypał i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Ona już jest zmiażdżona, zwłaszcza w miejscach, gdzie odbywa się większy ruch samochodowy. Przestrzegam, by nie używać jej w trakcie kolejnych prac rewitalizacyjnych – mówiła.

Barbara Zgórska z BRG tłumaczyła, że wybór takiej a nie innej kostki brukowej był spełnieniem obostrzeń narzuconych w tej kwestii przez konserwatora zabytków. - Ale przyjrzymy się uważniej, z jakiego materiału jest wykonywana - zaznaczyła.


Środowe spotkanie było okazją, by podpytać pracowników Biura Rozwoju Gdańska o przyszłość konkretnych miejsc i obiektów znajdujących się w Dolnym Mieście

Mieszkanka ul. Toruńskiej dopytywała z kolei o plac przy tej ulicy, mieszczący się w sąsiedztwie jej wspólnoty mieszkaniowej. - Staraliśmy się o dofinansowanie z programu Wspólne Podwórko", bo chcieliśmy zadbać o to miejsce. Warunkiem było jednak kupno bądź dzierżawa działki. Wraz z sąsiadami byliśmy na to zdecydowani, ale miasto nam odmówiło. Dlaczego? - pytała. 

Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, tłumaczyła, że ten teren objęty został wspomnianym już projektem PPP. Dlatego na ten moment nie przewiduje się go do wykupu przez mieszkańców.

Mieszkaniec ul. Łąkowej był ciekawy tego, co zmieni się na bastionach. - Tam już jest dobra przestrzeń. Czy coś planujecie z Kamienną Śluzą? - pytał

- W ramach rewitalizacji pojawi się oświetlenie tych terenów oraz mała architektura, czyli ławki i kosze. Umocnione zostaną też brzegi – wyliczała Barbara Zgórska. - Śluza z kolei nie będzie elementem rewitalizacji, ponieważ pochłonęłaby niemal wszystkie środki z tej puli. Miasto woli przeznaczyć je na cele użytkowe, które będą służyć mieszkańcom.

Mieszkanka Starego Przedmieścia interesowała się budynkiem po dawnych magazynach, który stoi na Placu Wałowym. - Czy wiecie Państwo, co się z nim będzie działo? Wiem jedynie, że należy do prywatnego właściciela - pytała.

Pracownicy BRG przyznali, że wstępne plany zakładają powstanie tzw. budynku multifunkcyjnego, a konkretnie klubu muzycznego z gastronomią. Konkretów dotyczących obiektu na razie nie ma.


Mieszkańcy mieli sporo pytań - padały przez blisko dwie godziny

Jeden z gdańszczan dopytywał z kolei o przyszłość placu zabaw i boisk przy ul. Okopowej. Miasto zaplanowało w tym miejscu funkcje mieszkaniowo-usługowe w ramach PPP. - Wszyscy zainteresowani inwestorzy, którzy uczestniczą obecnie w negocjacjach, zostali poinformowani o obecnej funkcji tego terenu. Jeżeli zostanie zabudowany to inwestorzy, w ramach rekompensaty, mają zainwestować w funkcje rekreacyjne na bastionach - usłyszał w odpowiedzi.

Prace rewitalizacyjne na Dolnym Mieście będą realizowane w latach 2018-2023.
 

Kto nie mógł uczestniczyć w spotkaniach konsultacyjnych a chciałby złożyć wniosek bądź zgłosić uwagi do tego projektu, może to zrobić do 2 marca 2017 r. Wystarczy wypełnić formularz konsultacyjny (dostępny na stronie BIP i brg.gda.pl) i:

  • wysłać go mailem:rewitalizacja@brg.gda.pl

  • bądź drogą listowną na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

  • lub złożyć osobiście w sekretariacie, pokój nr 401 (IV piętro), w godzinach 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku


Ostatnie spotkanie rewitalizacyjne - przeznaczone dla przedstawicieli wszystkich obszarów, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych, właścicieli nieruchomości, przedsiębiorców - odbędzie się w poniedziałek, 20 lutego, o godz. 17.00 w Sali Akwen, na I piętrze budynku przy ul. Wały Piastowskie 24.

Po zakończonych konsultacjach społecznych, gotowy projekt Gminnego Programu Rewitalizacji zostanie skierowany do uchwalenia przez Radę Miasta Gdańska.


Czytaj także:

Biskupia Górka gdańskim Montmartrem. Co konkretnie zostanie poddane rewitalizacji?

Nowy Port. Mieszkańcy chcą miejskiego ciepła i... przywrócenia promu

Dzielnica z wielkim potencjałem. Orunia z szansą na zmianę



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę