Dobre miasto dla emerytów z Europy i USA? Tak twierdzi amerykański portal biznesowy

Portal biznesowy Insider Monkey opublikował ranking najlepszych miejsc w Polsce dla potencjalnych emerytów europejskich i amerykańskich. Gdańsk w Top 10.

Dobre miasto dla emerytów z Europy i USA? Tak twierdzi amerykański portal biznesowy
A
A
data publikacji: 21 sierpnia 2016 r.

Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Autorzy rankingu z portalu Insider Monkey wzięli pod uwagę poziom opieki zdrowotnej, przestępczości, koszty utrzymania i nieruchomości. W Polsce wyróżniają Białtystok, Łódź i Szczecin. Gdańsk sklasyfikowano na czwartym miejscu.

Według wyliczeń amerykańskiego portalu, miesięczny koszt wyżywienia w Gdańsku dla jednej osoby wynosi nieco ponad 500 zł (134 USD). Gdyby ktoś chciał kupić mieszkanie, cena za metr kwadratowy to ok. 7,5 tys. zł. 

"Gdańsk jest przepełniony duchem tolerancji i uważany za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Nadmorskie miasto jest urokliwie utrzymane, razem ze swoją XIV-wieczną architekturą w postaci kościołów, fontann oraz pomników" - pisze autor rankingu Gavran Popović. 

"Miasto to jest również miejscem narodzin NSZZ "Solidarność", która wywołała serię wydarzeń, doprowadzających do upadku reżimu komunistycznego w Europie - zauważa. 

Ogólnie autor chwali Polskę jako duży kraj, który ma wiele do pokazania: Morze Bałtyckie, Tatry czy Pojezierze Mazurskie to tylko niektóre z lokalizacji chętnie odwiedzanych przez turystów - czytamy na stronie www.insidermonkey.pl.

Autorzy rankingu zwracają uwagę, że od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, kraj stał się bardziej otwarty i dostępny dla podróżnych oraz dla emerytów.

- Emeryci z całej Europy okazują coraz większe zainteresowanie Polską - zaznacza Insider Monkey. - Powodem mogą być ceny. Polska jest jednym z tańszych krajów w UE. 

Z drugiej strony autor rankingu chyba mało wie jednak o Polsce. Według niego najlepszym miejscem dla emerytów byłby... Białystok! Zajął on pierwsze miejsce, gdyż, jak twierdzi amerykański portal "jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce i dość przystępnym, aby spędzić w nim emeryturę. Białystok jest domem dla różnych narodów, kultur i tradycji, to kolorowe i ciekawe miejsce do zwiedzania. Miasto w pobliżu Puszczy Białowieskiej oferuje wiele możliwości do uprawiania turystyki pieszej, kampingowej oraz innych aktywności na świeżym powietrzu".

Być może autor rankingu nie słyszał, że w kwietniu tego roku rektor Politechniki Białostockiej apelował do zagranicznych studentów tej uczelni, by w sobotę 12 kwietnia siedzieli w akademiku, bo po mieście będą maszerować bojówki ONR - Obozu Narodowo-Radykalnego, organizacji skrajnie nacjonalistycznej. Członkowie ONR przeszli przez miasto, skandując "A na drzewach zamiast liści, będą wisieć syjoniści" oraz "Śmierć wrogom ojczyzny".

Autor rankingu Insider Monkey nie słyszał też zapewne o księdzu Jacku Międlarze, który podczas święta ONR w katedrze białostockiej wygłosił skrajnie szowinistyczne kazanie do członków ONR. 

Czy to rzeczywiście dobre miejsce dla zamożnych amerykańskich emerytów, mimo niskich czynszów? Druga w rankingu Łódź też nie należy do najpiękniejszych i najbardziej bezpiecznych miejsc w Polsce. 

Dlatego tego typu rankingi lepiej traktować z przymrużeniem oka.

Cały ranking tutaj

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl