Dla pacjentów WCO. Krótki poradnik dla chorych na raka

Czy po chemioterapii można prowadzić samochód? Czy podczas leczenia onkologicznego można uprawiać sport? Czy wszystkim po chemii wypadają włosy? Odpowiedzi na te i inne pytania chorzy na raka znajdą w poradniku wydanym przez Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku.
10.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Z punktu widzenia lekarza najważniejsza jest diagnostyka i leczenie. Pacjent szuka informacji. Znajdzie je w poradniku WCO.

- Pierwszy taki poradnik wydaliśmy w 2015 roku - mówi Irena Czech, lekarz onkolog z gdańskiego WCO. - Powstał, bo wielu pacjentów zgłaszało, że nie wiedzą, gdzie szukać adresów, informacji o sposobach leczenia, rodzajach badań. Pytali, a później uczestniczyli w tworzeniu poradnika. Bardzo też pomogła nam pani Joanna Matuszewska z Radia Gdańsk, wolontariusze z infolinii onkologicznej, do których chorzy i ich bliscy zwracają się z pytaniami i prośbami o pomoc. Pierwsza edycja rozeszła się bardzo szybko. Chorzy dostawali poradnik podczas wizyty u lekarza, mogli wziąć go z rejestracji.

Publikacja, wydana po raz drugi na początku 2016 roku, powstała z myślą o osobach zmagających się z chorobą nowotworową. To skondensowany i krótki zbiór informacji na temat badań, diagnostyki czy metod leczenia. Z broszury pacjenci Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku dowiedzą się m.in., jaki jest przebieg i skutki uboczne chemioterapii, radioterapii, kiedy można zastosować leczenie chirurgiczne. Uzyskają też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np. czy można stosować leczenie onkologiczne przy współistniejących chorobach przewlekłych: cukrzycy, chorobach tarczycy, astmie; jak i od kogo można uzyskać zwolnienie długoterminowe, dokumenty potrzebne do ZUS i inne zaświadczenia.

W poradniku znajdują się też informacje dotyczące WCO, w tym rodzaje znajdujących się tu poradni z adresami i numerami telefonów.

- Poradnik celowo jest niewielki, taki, żeby można go było przeczytać w 15 minut i zapamiętać najważniejsze informacje - dodaje doktor Czech. - Jest w wersji elektronicznej dla młodszych pacjentów i oczywiście papierowej dla chorych w starszym wieku.

Publikacja powstała dzięki wsparciu samorządu województwa pomorskiego oraz przy pomocy Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny i Radia Gdańsk. Nadzór nad merytoryczną stroną poradnika sprawowali lekarze onkolodzy z Wojewódzkiego Centrum Onkologii, wchodzącego w skład Podmiotu Leczniczego Copernicus sp. z o.o. w Gdańsku.

W planach są kolejne wydania poradnika w innych ośrodkach na Pomorzu zajmujących się pacjentami onkologicznymi, m.in. w Prabutach, Kościerzynie, Słupsku, Gdyni i Wejherowie.

Poradnik można pobrać w wersji elektronicznej ze strony www.pomorskie.eu

TV

Pracownicy magistratu oddali krew