Dla nietypowych bezrobotnych. Nowy projekt gdańskiego MOPR

Nowy projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku to pomoc dla osób bezrobotnych, które “nie pasują” do aktualnych ofert na rynku pracy. To spersonalizowane szkolenia, warsztaty, ale też np. opłacenie osobom bezrobotnym opiekunki do dziecka, aby mogły skorzystać ze szkolenia.
19.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sylwia Ressel, rzecznik gdańskiego MOPR: Nasza pomoc będzie bardzo zindywidualizowana, dopasowana do konkretnej osoby i jej możliwości

Projekt „Cała naprzód I” realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ruszył w maju 2017 roku. Adresowany jest do osób, które ukończyły 30. rok życia, są długotrwale bezrobotne i - z różnych powodów - znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.

- Czekamy na osoby, które potrzebują nietypowej oferty, bo nie mieszczą się w różnych działających już programach dla bezrobotnych - tłumaczy Sylwia Ressel, rzecznik gdańskiego MOPR. - To propozycja dla osób, które mają niskie kwalifikacje, są długotrwale bezrobotne lub całkowicie bierne zawodowo. Także dla osób, które nie mogą znaleźć pracy z powodu swojej niepełnosprawności, wieku, są mniej zaradne. Łącznie z oferty może skorzystać 55 osób bezrobotnych.

Uczestnikom projektu MOPR zapewnia m.in. opracowanie indywidualnego planu działania, szkolenia i kursy wybrane przez zainteresowanego, warsztaty aktywizujące i staże zgodne z opracowaną wspólnie strategią osobistego rozwoju. Każdy uczestnik może uzyskać też pomoc psychologiczną, prawną czy pedagogiczną, jeśli okaże się, że jej potrzebuje. W ofercie jest także indywidualne pośrednictwo pracy, a dla osób chętnych do założenia działalności gospodarczej - wsparcie trenera biznesu. Osoby korzystające ze staży i szkoleń mogą też otrzymać stypendium, zwrot kosztów dojazdu na zajęcia, refundację kosztów opieki nad dzieckiem. 

- Największa wartość tego projektu i gwarancja jego powodzenia to nastawienie się na zindywidualizowane formy wsparcia - uważa Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z gminami: Pszczółki i Suchy Dąb, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Potrwa do czerwca 2018 roku. Zakładana wartość projektu to 1 037 500 zł, z czego 881 875 zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej - z Europejskiego Funduszu Społecznego, reszta z budżetu państwa.

- Jeśli osoby, które zakwalifikują się do projektu, będą już miały jakiś pomysł na siebie, to taka sytuacja będzie najkorzystniejsza, a wsparcie prostsze - dodaje Sylwia Ressel. - Ktoś na przykład gra na flecie, chce się jeszcze dokształcić w tym kierunku i przekona nas, że utrzyma się z tego, dostanie wsparcie. Nasza pomoc będzie bardzo zindywidualizowana, dopasowana do konkretnej osoby, jej możliwości. 


Zgłosić się do projektu „Cała naprzód I” należy w biurze projektu:

Starter Gdański Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Lęborska 3B, tel. 58 347 82 99 lub Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, ul. Leczkowa 1 A. Kontakt p. Agnieszka Witek, tel. 502 986 387.



TV

120-letnia kamienica jak nowa