• Start
  • Wiadomości
  • Dialogi Świętojańskie: debata "Polska wielokulturowa. Doświadczenie spotkania"

"Polska wielokulturowa. Doświadczenie spotkania" - debata w sobotę. Transmisja na gdansk.pl

W sobotę, 23 kwietnia, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się 11. edycja Dialogów Świętojańskich. W spotkaniu udział wezmą Susanna Izzetdinova - uchodźczyni wojenna, Maja Jaszewska - dziennikarka, Sunil Ahuja - Indyjczyjk mieszkający w Polsce od 33 lat, Lew Zacharczyszyn - były konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, Krzysztof Czyżewski - animator kultury i poeta, Andrzej Ziółkowski - fotograf oraz Basil Kerski - dyrektor ECS.
22.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Dialogi Świętojańskie (wcześniej funkcjonowały jako Dialogi Dominikańskie) to cykl spotkań, podczas których uczestnicy rozmawiają o problemach współczesnego człowieka wiary, wpisując się jednocześnie w duchowo-intelektualny krajobraz Gdańska.

W sobotę, 23 kwietnia, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się kolejna, wiosenna, edycja cyklu.

Inspiracją do tematu spotkania była książka i wystawa przygotowana przez Andrzeja Ziółkowskiego, którą będziemy mieli Państwu przyjemność zaprezentować w Centrum św. Jana w dniach 10–22 kwietnia oraz w ECS w dniach 23–30 kwietnia. Album Ziółkowskiego, na który składają się fotografie i teksty obrazujące duchowość różnych tradycji, zatytułowany „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”, stanowi ramę zarówno dla rozmowy o wielokulturowości, jak i wspólnej medytacji poprzedzonej lekturą sakralnych tekstów w ich oryginalnych brzmieniach. Pierwszy raz chcemy zaprosić do chwili ciszy w intencji wzajemnego zbliżenia, w duchu solidarności.


Wierzymy, że szczera rozmowa o doświadczeniu spotkania z odmiennością i wspólne zamyślenie będzie dobrym bodźcem do realnego praktykowania wielokulturowości w codziennym życiu wokół nas. Nawet jeśli nasz realny wpływ na sytuację globalną jest znikomy – warto profitować w doświadczenia spotkania.

- czytamy w zaproszeniu na 11. edycję Dialogów Świętojańskich - "Polska wielokulturowa. Doświadczenie spotkania".

Plakaty_Inward_M

 

Dialogi Świętojańskie odbędą się w sobotę, 23 kwietnia, w Europejskim Centrum Solidarności (ogród zimowy, audytorium, biblioteka). Wstęp wolny, wejście przez historyczną stoczniową Bramę nr 2. 

Transmisja na www.gdansk.pl, ecs.gda.pl, FB ECS / DŚT oraz YouTube ECS / DŚT. Początek o godz. 15.30

PROGRAM WYDARZENIA

godz. 15.30–16.00 - otwarcie wystawy „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”
godz. 16.00–17.30 - wykłady gości
godz. 17.30–18.00 - przerwa
godz. 18.00–19.00 - debata z udziałem publiczności
godz. 19.10–19.50 - medytacja

Uczestnicy Dialogów Świętojańskich rozmawiać będą o doświadczeniach spotkania i zmiany z nim związanej. W ostatnich miesiącach historia znacznie przyspieszyła i postawiła nas przed nowymi wyzwaniami zarówno społecznymi, jak i duchowymi. Pandemia i wojna weszły w nasze życie z całą dramaturgią i namacalnością, wpływając nawet na kształt wcześniej planowanych debat. 

GOŚCIE 

  • Sunil Ahuja - przyszedł na świat w Indiach, w Delhi. Po raz pierwszy do Polski przyjechał jako turysta w 1986 roku. Swoją żonę, Polskę, studentkę indologii, poznał w Indiach. Od 33 lat mieszka w Polsce, prowadzi sieć restauracji indyjskich. Jest założycielem Centrum Kultury Indii, pełni funkcję wiceprezesa Polsko-Indyjskiej Izby Handlowej, a także reprezentuje ambasadę Indii w województwie pomorskim.
  • Krzysztof Czyżewski - praktyk idei, animator kultury, poeta i eseista, wykładowca akademicki. Współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Animator programów dialogu międzykulturowego.
  • Susanna Izzetdinova - ekonomistka, menedżerka, pracownik socjalny. Uchodźczyni wojenna, w 2014 roku była zmuszona opuścić Krym. Prowadzi własną restaurację, piekarnię i sklep. Zatrudnia w nich uchodźców z Uzbekistanu, Ukrainy, Rosji, Białorusi i Azerbejdżanu. Członkini Rady Imigrantów i Imigrantek przy prezydencie Gdańska. Jedna z twarzy kampanii Gdańsk Miastem Równości.
  • Maja Jaszewska - dziennikarka, poetka i pisarka. Autorka licznych artykułów, wywiadów, książek. Podróżowała po Azji, Bałkanach, Ukrainie poszukując INNEGO nie tylko w obszarze etnicznym, narodowościowym czy religijnym, ale także światopoglądowym, kulturalnym i emocjonalnym. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi zajęcia na temat istoty prowadzenia wywiadu.
  • Lew Zacharczyszyn - inżynier gospodarki leśnej, ekolog, działacz harcerski, społeczny i polityczny (doktorat z „mechanizmu zarządzania państwowego”). Działał na rzecz odrodzenia narodowego Ukrainy. Był szefem Konsulatu Generalnego Ukrainy w Gdańsku (2016–2021). Wraz z żoną był pomysłodawcą i twórcą Tygodnia Kultury Ukraińskiej w Gdańsku.
  • Andrzej Ziółkowski - elektronik, fotograf. 20 lat mieszkał w Singapurze, podróżował po Azji południowo-wschodniej. W fotograficznych kadrach stara się uchwycić uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność. Album „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum" (2021) ma przybliżać wyznawców innych religii, szerzyć szacunek i podziw do INNEGO.

PROWADZĄCY

  • Basil Kerski - menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
    ks. dr Krzysztof Niedałtowski | Duchowny rzymskokatolicki, teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, rektor kościoła św. Jana.

OTWARCIE WYSTAWY

  • Tomek Sikora - fotograf, twórca plakatów teatralnych i filmowych, ilustracji do książek i kalendarzy, realizator prac dla światowych agencji reklamowych i autor kilkudziesięciu albumów fotograficznych. Autor unikalnej kolekcji zdjęć Aborygenów. W 2001 roku wraz z fotografem Andrzejem Świetlikiem stworzył Galerię Bezdomną, w ramach której zajął się promowaniem fotografii niezależnej.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask