• Start
  • Wiadomości
  • Delegacja do Madrytu. Miasto odpowiada na doniesienie byłego kandydata na prezydenta Gdańska

Delegacja do Madrytu. Miasto odpowiada na doniesienie byłego kandydata na prezydenta Gdańska

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i trzy inne osoby w kwietniu 2017 roku uczestniczyły w międzynarodowej konferencji, związanej ze Światowym Dniem Wody w Madrycie. Teraz Andrzej Jaworski - aktywista i były poseł PiS - uważa, że mogło dojść do nieprawidłowości i dlatego złożył zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury. Miasto wydało oświadczenie, które cytujemy poniżej.
16.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Andrzej Jaworski zwołał w poniedziałek, 16 października, konferencję prasową pod budynkiem gdańskiej prokuratury. Jego opowieść ochoczo podchwyciły prawicowe media. Jedna z redakcji dała tytuł "Kolejne kłopoty prezydenta Gdańska?"

Chodzi o delegację do Madrytu, w skład której wchodzili prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i trzech innych urzędników. Andrzej Jaworski, członek pomorskiego zarządu Prawa i Sprawiedliwości oraz jego wieloletni współpracownik Hubert Grzegorczyk ze stowarzyszenia MyGdańsk.pl złożyli w gdańskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sugerują, że wyjazd był sponsorowany przez Saur Neptun Gdańsk.

Przypomnijmy, że Andrzej Jaworski już trzykrotnie (po raz ostatni w 2014 roku) - bezskutecznie - startował w wyborach na prezydenta Gdańska. Był prezesem Stoczni Gdańsk, posłem w latach 2009-2016, od 2016 roku członkiem zarządu PZU. W kwietniu 2017 roku został członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego (miesiąc później zrzekł się członkowstwa w zarządzie PZU). 

Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska, w poniedziałek, 16 października wystosowała pismo do mediów:

W związku z informacjami pojawiającymi się w mediach, o złożeniu przez pana Andrzeja Jaworskiego pisma do prokuratury okręgowej, a dotyczącego - jak również dowiedzieliśmy się z mediów - służbowej delegacji do Madrytu informujemy, iż:

- zadaniem oficjalnej delegacji miasta Gdańska był udział w Międzynarodowej Konferencji, związanej ze Światowym Dniem Wody;

- w dniach 24-26 kwietnia w Madrycie delegacja uczestniczyła w spotkaniu akcjonariuszy Saur Neptun Gdańsk

Konferencja Światowy Dzień Wody jest flagowym, globalnym wydarzeniem branży wodnej. Organizowana od 11 lat gromadzi samorządy współpracujące z największymi firmami na świecie, liderów branży wodociągowej, przemysłowych użytkowników wody, menedżerów, wiodących dostawców technologii wodnych i głównych inwestorów. Jej celem jest dyskusja i dzielenie się wiedzą na temat aktualnych wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami na świecie oraz prezentacja innowacyjnych technologii wodnych. Misją organizatorów konferencji jest stworzenie stałej płaszczyzny do dialogu na w/w tematy pomiędzy przedstawicielami władz, biznesu, środowisk naukowych oraz organizacji pozarządowych. W 2017 roku w Madrycie konferencja zgromadziła 150 prelegentów, 700 słuchaczy z 70 państw całego świata. W tym roku odbyła się pod hasłem: „inteligentne synergie”.

W służbowej delegacji związanej z wyjazdem do Madrytu wzięli udział: Paweł Adamowicz – prezydent miasta Gdańska, Piotr Grzelak – zastępca prezydenta miasta Gdańska (odpowiedzialny za sprawy komunalne), a także dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i asystent Prezydenta Gdańska. Koszt udziału jednej osoby, jaki poniosło miasto wyniósł 683,83 PLN. Całkowity wydatek związany z delegacją całej grupy, to kwota 2735,32 PLN.

Pozostałe koszty związane z organizacją wyjazdu, jego przebiegiem oraz programem towarzyszącym wizycie oficjalnej zostały opłacone przez Grupę SAUR, której częścią jest Saur Neptun Gdańsk.

Grupa SAUR mająca swoją siedzibę we Francji, swoje przedstawicielstwa ma również m.in. na Cyprze, w Szkocji czy w Hiszpanii. W tym ostatnim przypadku miejscem zlokalizowania przedstawicielstwa jest Madryt, stąd nie jest niczym szczególnym spotkanie akcjonariuszy w Madrycie (podobne spotkanie odbywały się również w Paryżu). Prezydent Miasta Gdańska, będąc organem taryfowym wobec spółki SNG, weryfikuje wniosek taryfowy dotyczący cen wody, a nie ustala go. Co należy zaś podkreślić od 5 lat taryfa w Gdańsku nie uległa zmianie.

Gmina Gdańsk jest właścicielem 49 % udziałów w spółce SNG. Udział zaś w tak istotnych dla funkcjonowania spółki wydarzeniach, jak spotkania akcjonariuszy nie jest przywilejem, a obowiązkiem związanym ze sprawowaniem bieżącego nadzoru i pozyskiwaniem informacji na temat aktualnej kondycji spółki.

Program, w którym uczestniczyli przedstawiciele Gdańska w niczym nie odbiega od standardów stosowanych w podobnych sytuacjach na całym świecie, w tym również w Gdańsku. Nasze miasto przyjmując przedstawicieli innych metropolii, ważne osobowości świata biznesu, kultury mediów, czy też innych interesujących nas branż zawsze dba o przygotowanie programu, który ilustruje nasz potencjał. Gdańsk promuje w takich sytuacjach najbardziej istotne miejsca, poprzez oferowanie bezpłatnego udziału w wydarzeniach na najbardziej prestiżowych obiektach, takich jak: Stadion Energa, Ergo Arena, ECS. 



TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku