• Start
  • Wiadomości
  • Czujność strażaków i służb miejskich podczas poniedziałkowego intensywnego deszczu

Czujność strażaków i służb miejskich podczas poniedziałkowego intensywnego deszczu

W poniedziałkowy wieczór, 10 lipca, woda zalała chodniki, jezdnie, a także piwnice i garaże w kilku miejscach. Skala szkód była jednak niewielka. Interwencje zostały podjęte przy współpracy Dyżurnego Inżyniera Miasta i Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
11.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po wczorajszym, dość intensywnym deszczu, w kilku miejscach pozostały spore kałuże
 

- Nad poprawnością działania systemu odwodnieniowego działały trzy brygady. Prace polegały między innymi na przeglądzie zbiorników i cieków na potoku Oliwskim i Strzyża, udrażnianiu systemu odwodnieniowego, czyszczeniu kratek wylotowych, wpustów ulicznych, a także na bieżącej weryfikacji danych z monitoringu. Interwencje Straży Pożarnej wspierane były przez zespoły miejskiej spółki Gdańskie Wody - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Pomoc w poniedziałkowy wieczór, 10 lipca, potrzebna była przede wszystkim przy lokalnych podtopieniach. Te najbardziej dotkliwe to podtopienia odkopanego fundamentu  przy ul. Falck Polonusa na Stogach i podtopionej piwnicy Domu Dziecka przy ul. Jodłowej 78 w Górkach Zachodnich. Interwencje zostały podjęte przy współpracy Dyżurnego Inżyniera Miasta i Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. 


80 mln na zabezpieczenia przeciwpowodziowe: trzy nowe zbiorniki i inne inwestycje

- Pierwsze zgłoszenia mundurowi otrzymali od mieszkańców Osowej - informuje bryg. Marian Hinca z Miejskiej Straży Pożarnej w Gdańsku. 

W tej dzielnicy nie ma jeszcze w pełni wybudowanej kanalizacji deszczowej (miasto realizuje inwestycję etapami - red.), za to wciąż powstają nowe zabudowania, dlatego po każdym bardziej intensywnym deszczu pojawiają się tu spore kałuże i niecki, zalewane są okoliczne piwnice i garaże.

Przy ul. Międzygwiezdnej strażacy musieli przepompowywać wodę ze znajdującego się tam zbiornika na wodę opadową do studzienek na innych ulicach. Istaniało bowiem zagrożenie, że w napełniającym się w szybkim tempie zbiorniku zniszczone zostaną obwałowania. Podobna sytuacja miała miejsce przy ul. Słowackiego, w obrębie lotniska. Przelewał się znajdujący tutaj zbiornik, więc z niego również trzeba było przepompować wodę w inne, bezpieczniejsze, miejsca. 


Tak wygląda dziś ul. Falck Polonusa na Stogach
 

Największe opady wystąpiły w Górkach Zachodnich i na Osowej. Spadło tam w sumie około 34 mm deszczu, czyli 34 litry na metr kw. Różnice w wysokości opadu w poszczególnych dzielnicach Gdańska, zanotowane przez deszczomierze spółki Gdańskie Wody wynosiły nawet 20 litrów na metr kw.

W Nowym Porcie na metr kw. spadło o 8 litrów więcej niż w położonej niżej Matarni. 


Inwestycje przeciwpowodziowe. Gdańsk jak gąbka: spróbuje wchłaniać wodę z wielkich opadów

Ułatwieniem dla reagujących w terenie  służb komunalnych są bieżące pomiary opadu atmosferycznego. Pozwala na to sieć 18 deszczomierzy - każdy z nich wyposażony jest w autonomiczny rejestrator zintegrowany z modułem GSM/GPRS. Umożliwia to zdalny dostęp do danych.

- Na prowadzonych przez nas pomiarach opiera się nasz wewnętrzny system informowania o wysokości opadu w danej dzielnicy. Nasi pracownicy na bieżąco są informowani o stanie opadu w dzielnicy, za którą są odpowiedzialni. Dzięki temu są w stanie podjąć adekwatne do danej sytuacji działania - mówi Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody. 

Wielkości opadów na poszczególnych stacjach pomiarowych w poniedziałek, 10 lipca
   Górki Zachodnie godz. 18:30-22:30 = 34,3 mm maksymalny opad / godz. – 18,5 mm
   Dolne Miasto godz. 18.00-22.00 = 13,5 mm  (brak danych godz. 20.00-21.00)
   Jasień godz. 18.00-22.00 = 18,9 mm  maksymalny opad / godz. = 8,4 mm
   Kiełpino Górne godz. 18.00-23.00 = 22,4 mm maksymalny opad / godz. = 10,4 mm
   Matarnia godz. 18.00-22.00 = 17,7 mm  maksymalny opad / godz. = 7,7 mm
   Matemblewo godz. 18.00-22.00 = 20,0 mm  maksymalny opad / godz. = 7,9 mm
   Nowy Port godz. 18.00-22.00 = 24,0 mm  maksymalny opad / godz. = 14,6 mm
   Ogrodowa godz. 18.00-22.00 = 14,7 mm  maksymalny opad / godz. = 6,3 mm
   Oliwa IBW PAN godz. 18.00-22.00 = 21,9 mm maksymalny opad / godz. = 8,2 mm
   Osowa godz. 18:30-22:30 = 33,7 mm maksymalny opad / godz. = 15,8 mm
   Reja godz. 18.00-22.00 = 22,0 mm maksymalny opad / godz. = 11,0 mm
   Szadółki godz. 18.00-21.00 = 20,8 mm maksymalny opad / godz. = 8,8 mm

Dane z pozostałych sześciu deszczomierzy „zbierane” są ręcznie. Będą znane w środę, 12 lipca, w godzinach popołudniowych.


Ochronna siła kanałów, potoków i zbiorników

Gdańsk przed skutkami intensywnych opadów atmosferycznych chroniony jest przez rozbudowany system odwodnieniowy składający się z potoków, kanałów, rowów, przepompowni, kanalizacji deszczowej czy zbiorników retencyjnych. 

Dotychczasowe inwestycje w system odwodnieniowy pokazują, że są one skuteczne i celowe. Podtopienia, do których doszło w poniedziałek, 10 lipca, miały charakter incydentalny i nie spowodowały szkód systemu odwodnieniowego. 


Do poniedziałkowych opadów na swoim profilu na FB odniósł się Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska UM w Gdańsku.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim