• Start
  • Wiadomości
  • Coraz mniej manifestacji w sobotę, 21 maja. Z 15 pozostało 6

Coraz mniej manifestacji w sobotę, 21 maja. Z 15 pozostało 6

To pierwsza taka sytuacja w historii Gdańska! Przed tygodniem do magistratu wpłynęło aż 15 zgłoszeń dotyczących organizacji zgromadzeń. Wszystkie miałyby się odbyć 21 maja. Dziewięć zostało odwołanych - to dane na sobotę, 21 maja, godz. 14.30. Aktualnych pozostaje nadal 6 demonstracji.
20.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W dniu 3 maja odbyła się w Gdańsku manifestacja KOD

Z godziny na godzinę zmienia się ilość manifestacji, które odbywać się mają w sobotę, 21 maja. Jeszcze w czwartek, 19 maja, było ich 14. W piatek, 20 maja, o godz. 15.40 już 10. Niespełna trzy godziny później - o 18.30 - ta liczba zmalała do 9. W sobotę, 21 maja, odwołane kolejne trzy. O godz. 14.30 zapowiadano już tylko 6 manifestacji.

Organizowanie manifestacji potwierdziły m.in. Trójmiejski Marsz Równości, którego organizatorem jest Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT - Tolerado, oraz Krucjata Różańcowa, Związek Strzelecki Katowice, Narodowa Rumia i Kibice Motoru Lublin.

W sumie manifestować chce - według szacunków podanych przez organizatorów - około 10 tys. osób (pierwotnie, przy 15 manifestacjach, podawano nawet 20 tys.).

Wszystkie pikiety i demonstracje spełniają wymogi formalne i zgłoszone zostały jako pokojowe. Na każdej z manifestacji obecny będzie przedstawiciel prezydenta miasta uprawniony do rozwiązania manifestacji, jeśli jej przebieg będzie miał charakter niezgodny ze zgłoszeniem. Nad bezpieczeńśtwem czuwać będzie policja. 
 

W związku z planowanymi manifestacjami (dwie mają charakter przemarszu, pozostałe są stacjonarne) w godzinach 10.00-20.00 wystąpić mogą czasowe wyłączenia z ruchu, albo ograniczenia przepustowości ulic w rejonie Śródmieścia.

Mogą również pojawić się zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Informacje bieżące dotyczące komunikacji będą publikowane na stronie http://www.ztm.gda.pl, a także wyświetlane na ekranach znajdujących się na przystankach.


Przypomnijmy, że z powodu natłoku zgłoszonych manifestacji - co też jest ewenementem - w czwartek, 12 maja, doszło do rozprawy administracyjnej w tej sprawie.

- Obowiązująca od pół roku ustawa daje możliwość, w przypadku, kiedy planowanych jest kilka zgłoszonych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, że najpierw wzywa się organizatorów do możliwości zmiany czasu i miejsca - tłumaczy Teresa Kleger-Rudomino, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w gdańskim magistracie. - W przypadku, kiedy nie ma takiej możliwości, wówczas te osoby wzywa się na tzw. rozprawę administracyjną. Na spotkanie, które odbyło się w czwartek, mieli przyjść przedstawiciele pięciu zgłoszonych zgromadzeń. Przyszły trzy osoby.

Zgodnie z przepisami przedstawiono im propozycje zmiany miejsca i czasu zgłoszonych zgromadzeń. Tylko Stowarzyszenie "Tolerado" zgodziło się na zmianę zaproponowaną przez Miasto.

Na zmianę nie zgodziła się m.in. miejska radna PiS, Anna Kołakowska, reprezentująca organizację Ruch Kontroli Władzy, która demonstrować chce na Targu Węglowym, a także Andrzej Kołakowski z tej samej organizacji, który zgłosił organizację zgromadzenia pod Urzędem Wojewódzkim.

Wszystkie zgłoszenia zgromadzeń spełniają wymogi formalne, dlatego urząd nie ma prawa ich zablokować.

Sekretarz Miasta Gdańska, Danuta Janczarek, podkreśla, że Gdańsk jest miastem otwartym. - Ale apelujemy do wszystkich organizatorów, by jednak rozważyły możliwość zmiany miejsca, tak, aby wszystkie zgromadzenia odbyły się zgodnie z ich charakterem. Wszyscy w swoich zgłoszeniach napisali, że to będzie pokojowy charakter manifestacji - zaznacza sekretarz Miasta Gdańska. - Być może będą to przeciwstawne do siebie zgromadzenia, dlatego była ta rozprawa administracyjna. Prosiliśmy i prosimy, by bezpiecznie było w tym dniu w Gdańsku i, by te zgromadzenia faktycznie miały charakter pokojowy.

Anna Strzałkowska ze Stowarzyszenia Tolerado nie ma wątpliwości, że zgłoszono 14 kontrmanifestacji wobec przemarszu organizowanego przez jej stowarzyszenie.

- My idziemy w pokojowej manifestacji, na rzecz czegoś. Oni – przeciwko naszej manifestacji. Wierzymy, że policja, która współpracuje z nami od dłuższego czasu, będzie dobrze przygotowana do tego wydarzenia, i że nic złego się nie stanie – podkreśla Anna Strzałkowska. - Dzisiejsze negocjacje pokazały, że tylko jedna strona chce pokojowo przejść ten marsz, czyli nasza organizacja. Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo jego uczestników, dlatego dostosowaliśmy się do sugestii policji.

Strzałkowska podkreśla, że zeszłoroczny marsz równości, który również odbył się w Gdańsku, miał bezpieczny przebieg. Wiele osób reprezentujących środowiska LGBT wzięło w nim udział razem ze swoimi dziećmi. Wydarzenie zakłócił jedynie happening radnej PiS Anny Kołakowskiej i jej rodziny, która usiadła na ulicy, próbując zablokować przemarsz.

W tym roku Tolerado spodziewa się w Gdańsku uczestników z całego kraju, a nawet zza granicy. Będą posłowie i posłanki europejskich rządów, a nawet Burmistrzyni norweskiego miasta Bergen.
 

MANIFESTACJE ZGŁOSZONE NA 21 MAJA 2016 R.

   

Imię i Naz wisko

Organizacja

Tryb

Czas 

Miejsce

Propozycja zmiany

Stanowisko organizatora na rozprawie administracyjnej 12.05.2016.

1.Przemysław Minta

 

Trójmiejski Marsz Równości

 

Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT- Tolerado

 

 

(ok. 2000 osób)

Art.9

13.00-18.00

Targ Węglowy-

Targ drzewny –

Wały Jagielońskie –Podwale Grodzkie – Rajska – Podmłyńska– Podwale Staromiejskie – Targ Drzewny – Targ Węglowy

Z Targu Węglowego marsz ulicami: Targ Drzewny, Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, Aleja Zwycięstwa koniec przy Multikinie.

 

Zgoda na zmianę trasy

2.Arkadiusz Skrzypczak

 

Manifestacja w obronie rodziny

Stowarzyszenie Obóz Narodowo- Radykalny

 

(ok 2000 osób)

Art.9

14.00-20.00

Targ Drzewny

ul. Wielkie Młyny skwer przy fontannie.

 

Nieobecny

3.Marcin Dybowski

 

Wyrażanie protestu przeciw łamaniu ładu prawnego i konstytucji

Krucjata Różańcowa

 

(ok 1500 osób )

Art.9

14.00-20.00

Targ Węglowy

Katownia - Złota Brama

na ul. Ogarną lub Targ Rybny.

 

Brak zgody na zmianę trasy

4.Violetta Sasiak

 

Pikieta w obonie rodziny

 

(ok 2000 osób)

Art.9

10.00-20.00

Plac Solidarności

 

 

5.Adam Słomka

 

Piketa w obronie rodziny

Związek Strzelecki Katowice

 

 

(ok. 2000 osób)

Art.9

10.00-20.00

Plac Solidarności

 

 

6.Anna Kołakowska

 

Pikieta w obronie rodziny, małżeństwa i  tradycji

Ruch Kontroli Władzy

 

(ok. 2000 osób)

Art.9

14.00-20.00

Targ Węglowy-przed Teatrem Wybrzeża

ul. Długą.

 

Brak zgody na zmianę

7.Krzysztof Kinder

 

tryb uproszcz.

Ok 2000 osób

Art.21

10.00-20.00

Chodnik obok PUW ul. Okopowa

 

 

8.Tomasz Kleczek

 

Manifestacja w obronie tradycyjnych wartości

Narodowa Rumia

 

( ok. 1000 osób)

art.9

9.00 -21.00

Nowy Ratusz ul. Wały Jagiellońskie

 

 

9. Jakub Łacek

 

 

Pikieta w obronie rodziny

Kibice Motoru Lublin „MOTOROWCY”

 

(ok. 1000 osób)

art.9

10.00-20.00

skwer pomiędzy Stolarską a Mniszki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku