• Start
  • Wiadomości
  • Co to będzie za weekend! Urodziny Teatru Szekspirowskiego i Polskiego Chóru Kameralnego - i wiele więcej

Co to będzie za weekend! Urodziny Teatru Szekspirowskiego i Polskiego Chóru Kameralnego - i wiele więcej

Weekend 23-25 lutego w Gdańsku upłynie przede wszystkim pod znakiem urodzin Teatru Szekspirowskiego, który będzie świętował okrągłą „dziesiątkę”. Wyjątkową muzyczną atrakcję przygotował także Polski Chór Kameralny z okazji swojego jubileuszu i urodzin współzałożyciela instytucji, Ireneusza Łukaszewskiego. Co jeszcze nas czeka?
23.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Marek Pijarowski symbolicznie zabierze melomanów do krainy 'Zimowego snu'

Piątkowy wieczór, 23 lutego, warto rozpocząć nieco spokojniej - w bibliotece. Dokładnie we wrzeszczańskiej Filii nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Opolska 3), tam bowiem, w ramach Klubu Powieści Kobiecej odbędzie się spotkanie z pisarką Elką Noland.

Elka Noland to rodowita warszawianka, która po wielu latach życia w stolicy zdecydowała się na realizację jednego ze swoich marzeń, jakim było zamieszkanie w Gdańsku. Zaczęła pisać, bo jak mówi „w Gdańsku tak bardzo powietrze pachnie wolnością...”. Jej debiutancka powieść, zatytułowana „Anna i lekarz”, właśnie się ukazała nakładem Wydawnictwa Oficynka - spotkanie będzie premierą książki.

Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Melomanów musimy nieco zmartwić - nie ma już biletów na najnowszą premierę w Operze Bałtyckiej, czyli słynnych „Poławiaczy pereł”. W zamian warto się jednak udać w piątek do Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1), gdzie odbędzie się koncert symfoniczny, zatytułowany „Zimowy sen”.

Wystąpi wiolonczelista Maciej Kułakowski - laureat I nagrody i nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego oraz finalista I edycji w kategorii wiolonczeli w Konkursie Muzycznym Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów - Marek Pijarowski.

W programie Koncert nr 2 D-dur Josepha Haydna oraz Symfonia Alpejska Richarda Straussa, która znakomicie pasować będzie do tematu koncertu. Jest to poemat symfoniczny opowiadający o górskiej wyprawie - poprzez muzykę zostały ukazane trudy wspinaczki, wysiłek i lęk jej towarzyszący, ale także zachwyt nad pięknem otaczającego zimowego krajobrazu i zaduma nad życiem.

Koncert odbędzie się o godz. 19 w Sali Koncertowej. Zostały ostatnie bilety, w cenie 15-55 zł.

Przy okazji koniecznie trzeba zobaczyć rozpoczynającą się tego dnia w Filharmonii wystawę zatytułowaną „Textyl-art”, prezentującą prace artystki Anny Niewiarowskiej-Zawilskiej.

Niewiarowska-Zawilska w 1972 roku ukończyła studia w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa oraz specjalizację tkaniny unikatowej. Od 30 lat pracuje z amatorską grupą tkacką w Gdańskim Archipelagu Kultury „Plama”. Uczestniczyła w 36. wystawach w kraju i za granicą (z czego w 3 wystawach indywidualnych), jest organizatorem i uczestnikiem wielu warsztatów plenerowych w Polsce i za granicą.

Za swoją pracę i osiągnięcia dwukrotnie otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska oraz nagrodę australijskiej fundacji kulturalnej „Polcul”.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 23 lutego, o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Klub Stary Maneż (Gdańsk, ul. Słowackiego 23) zaprasza natomiast tego wieczoru na ciekawe wydarzenie muzyczne - „Big Stars on Big Screen: Kiss”, czyli pokaz koncertu nagranego w ramach rezydencji legendarnego zespołu Kiss w The Joint at Hard Rock Hotel and Casino w Las Vegas.

- Myślę, że fani rock'n'rolla na pewno docenią widowisko, które tylko Kiss są w stanie zagwarantować - komentuje Paul Stanley, członek Kiss, występ nagrany w trakcie niedawnej trasy koncertowej - 40th Anniversary World Tour..

To koncert, który na pewno przejdzie do historii - Kiss rozgrzali słynne miasto grzechu do czerwoności, wykonując swoje największe klasyki z całego przekroju swojej (liczącej 44 albumy!) dyskografii. Nie zabrakło takich przebojów, jak „Rock And Roll All Night”, „Detroit Rock City”, „Shout It Out Loud” czy „Love Gun” i wielu innych.

Wszystko o wzbogacono zapierającą dech w piersiach oprawą pirotechniczną, zapewniając publiczności jedyne w swoim rodzaju rock'n'rollowe show.

Pokaz „Big Stars on Big Screen: Kiss” rozpocznie się o godz. 20. Wstęp wolny.

Instalacja Joanny Jurgi - to trzy miękkie, podświetlane kokony, we wnętrzu których możemy doświadczyć emocji związanych z trzema postaciami z utworów Szekspira

Sobota, 24 lutego, zdecydowanie należeć będzie do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. W. Bogusławskiego 1), który tego dnia będzie obchodził wyjątkowe 10. urodziny.

Instytucja została założona dokładnie 20 lutego 2008 roku. Cztery lata wcześniej rozpisano międzynarodowy konkurs na projekt siedziby teatru, a w 2009 roku rozpoczęła się jej budowa. We wrześniu 2014 roku odbyło się uroczyste otwarcie GTS przy ulicy Bogusławskiego, a działania instytucji ruszyły pełną parą.

Dziś, po 10 latach, wiadomo, że Gdańsk zyskał nie tylko nowy teatr, ale również centrum kultury o międzynarodowym zasięgu. Prezentuje ono najciekawsze wydarzenia artystyczne z całego świata, realizuje liczne projekty edukacyjne oraz wzbogaca teatralny repertuar Pomorza o nowe, świetnie przyjmowane przez publiczność i krytykę spektakle, m.in. na jedynej w Polsce scenie elżbietańskiej. Sama siedziba instytucji, to natomiast jeden z najnowocześniejszych obiektów teatralnych na świecie, a zarazem częściowa rekonstrukcja XVII-wiecznego gdańskiego teatru, przyciągająca turystów z najdalszych zakątków świata.

Znacznie więcej o teatrze będzie można się dowiedzieć podczas urodzinowego, niecodziennego spaceru „śladami Szekspira”, który poprowadzi przez 10 instalacji, umiejscowionych w różnych zewnętrznych przestrzeniach budynku. Będzie to także okazja na małą retrospektywę - w postaci wystawy plakatów teatralnych, archiwalnych zdjęć, kostiumów i rekwizytów z ostatnich 10. lat działalności GTS.

Wydarzenie potrwa w godz. 17-22. Wstęp wolny.

W niedzielę, 25 lutego, kolejne huczne urodzinowe wydarzenie - tym razem dla miłośników muzyki. W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) odbędzie się „Koncert Muzyki Współczesnej w 80. rocznicę urodzin Ireneusza Łukaszewskiego”. Wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, którego Łukaszewski jest współzałożycielem, oraz Wioleta Łukaszewska (fortepian). Muzyków poprowadzi wybitny dyrygent i współzałożyciel Chóru (prywatnie brat Ireneusza), Jan Łukaszewski.

Utwory, które zostaną zaprezentowane, pochodzą z różnych etapów artystycznej drogi obchodzącego urodziny kompozytora. Większość z nich przeznaczona została na chór a cappella (opracowania pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i kompozycje własne), niektóre powstały na chór z towarzyszeniem fortepianu.

Koncert rozpocznie się o godz. 18. Bilety: 20-30zł.

Olga Lewicka, instalacja 'Cloud Studies. Mapping a Prospective All-Embracing Structure #2”, wystawa w Berlinie w 2012 r.

Miłośników sztuk plastycznych zapraszamy natomiast w ten weekend do Gdańskiej Galerii Miejskiej (Gdańsk, ul. Piwna 27/29), gdzie trwa wystawa Olgi Lewickiej, zatytułowana „Chmuralność” („Cloudility).

Prezentowane są wybrane prace Olgi Lewickiej - artystki wizualnej, malarki, performerki, autorki książek artystycznych i tekstów o sztuce, oraz powidoki książki artystki, która stanowi tekstowy i wizualny kontekst jej malarstwa. W prezentowanych realizacjach będzie można dostrzec jej feministyczną postawę przejawiającą się w otwartej stanowczości, ale również wrażliwość na wszystko, co pojawia się w procesie twórczym - nawet chwilowe rozproszenie podobne ruchliwym drobinkom pary wodnej. Lewicka pokazuje, że wizja - malarska, społeczna, a także filozoficzna - może przyjść jako tabun pierzastych chmur albo przybić do brzegu wysoka jak okręt. Do opisu gdańskiej wystawy znakomicie pasuje parafraza zdania z Księgi Wyjścia: „Przyjdę w gęstym obłoku, abyście uwierzyli” („I will come in a thick cloud that you may believe”).

Wystawa trwa do 4 marca 2018 r. Można ją zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12-19. Wstęp wolny.

Natomiast w Muzeum Bursztynu - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (ul. Targ Węglowy 26) nadal można oglądać „Bursztynowe art déco. O bursztynie w dwudziestoleciu międzywojennym” - wystawęę prezentującą wyjątkowe eksponaty: od biżuterii poprzez przedmioty codziennego użytku aż do przedmiotów dekoracyjnych, ozdabiających domy modnych elit dwudziestolecia międzywojennego.

Więcej o wystawie: Blisko 200 eksponatów i film z lat 30. - nowa wystawa w Muzeum Bursztynu.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet