• Start
  • Wiadomości
  • Chcą tu mieszkać i robić interesy. Poważny biznes coraz bardziej docenia Gdańsk

Chcą tu mieszkać i robić interesy. Poważny biznes coraz bardziej docenia Gdańsk

Z raportu, przytoczonego na łamach Pulsu Biznesu, a oceniającego atrakcyjność dla biznesu największych miast w Polsce, wynika że menedżerowie wysokiego szczebla chwalą najbardziej otoczenie biznesowe Trójmiasta. Jeszcze wyżej cenią je jako miejsce dobre do życia - Trójmiasto otrzymało 8,1 pkt. w 10 stopniowej skali. Na siedzibę spółki wybrałoby Gdańsk 13 proc. respondentów.
12.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Międzynarodowi inwestorzy doceniają szeroką ofertę kulturalną, akademicką i handlową, a przede wszystkim położenie Gdańska i Trójmiasta - bezpośrednio na wybrzeżu

Aleksandra Rogala z Pulsu Biznesu tłumaczy, że badając otoczenie biznesowe zwraca się uwagę na dostępność infrastruktury, przestrzeni biurowych, wsparcie administracji publicznej, wlicza się też ocenę miejsca jako przyjaznego do życia, ale też potencjał edukacyjny i biznesowy.

Elementy otoczenia biznesowego w Trójmieście biznesmeni ocenili na 7,4 pkt w 10-stopniowej skali (dla Wrocławia 7).

Przy czym najbardziej Trójmiasto przyciąga menedżerów jako miejsce atrakcyjne do życia (8,1 pkt.).

- Szeroka oferta kulturalna, akademicka i handlowa, a przede wszystkim położenie bezpośrednio na wybrzeżu daje aglomeracji atuty, które przyciągają nie tylko nowych mieszkańców, ale również wielu międzynarodowych inwestorów - wskazuje Piotr Pikiewicz, starszy konsultant w CBRE.


Wysoką ocenę uzyskała również dostępność pracowników w przyszłości (7,9 pkt.).

- Pozytywny wizerunek regionu w kraju i za granicą, aktywna postawa administracji publicznej i bardzo dobra infrastruktura transportowa powodują, że Trójmiasto stało się ważnym miejscem rozważanym przez inwestorów z sektora usług dla biznesu, IT oraz dla odbudowującego się po kryzysie sektora stoczniowego. Świetnie wykształcona kadra przyciąga coraz bardziej zaawansowane procesy biznesowe, powstają więc nowe miejsca pracy, powodując, że specjaliści i menedżerowie z całej Polski wybierają Gdańsk, Gdynię lub Sopot jako miejsca zamieszkania - komentuje Daria Stefańska, menedżer Antal SSC/BPO.


Nie jest zaskoczeniem, że pod względem rozwoju tzw. centrów usług najwyższe noty wśród respondentów wciąż uzyskuje Warszawa - na siedzibę spółki wybrałoby ją 28 proc. menedżerów. Stolicę Dolnego Śląska zaś 22 proc. menedżerów. Po 16 proc. respondentów, odpowiedzialnych za rozwój w dużych firmach, wskazało Łódź i Poznań, a 13 proc. Trójmiasto. Ale już w ocenie miejsca do życia Gdańsk, jak wynika z informacji przytaczanych przez Puls Biznesu, wyprzedza Wrocław i plasuje się na pozycji wyższej niż średnia krajowa.


Raport powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 500 menedżerów wyższego szczebla, którzy oceniają klimat dla prowadzenia biznesu w konkretnych miejscach. Przygotowała go firma Antal* we współpracy m.in. z CBRE**. Puls Biznesu przytaczył wyniki raportu na swojej stronie online pisząc, że Wrocław i Gdańsk depczą stolicy po piętach.

*Antal firma zajmująca się rekrutacją i doradztwem personalnym

**CBRE Group, Inc. – międzynarodowa firma świadcząca usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych.



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę