• Start
  • Wiadomości
  • Centrum Leczenia Otyłości w Gdańsku. Pierwsze takie w Polsce

Centrum Leczenia Otyłości w Gdańsku. Pierwsze takie w Polsce

Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to pierwszy ośrodek w kraju, w którym pacjent będzie otoczony kompleksową opieką zespołu lekarzy specjalistów różnych dziedzin przed i po operacji. Zupełną nowością będą zabiegi rekonstrukcji nadmiaru skóry po operacji finansowane przez NFZ.
17.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dzięki operacjom bariatrycznym pacjenci z nadwagą nie tylko tracą kilogramy, ale wracają do zdrowia, ustępują ich choroby wtórne jak cukrzyca typu II

- Wielodyscyplinarność to jest coś, co nas wyróżnia - tłumaczy dr hab. Łukasz Kaska z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Leczenie otyłości to nie tylko operacje chirurgiczne, ale też współpraca diabetologa, psychodietetyka, specjalistów chorób metabolicznych, chirurgów plastycznych. Nasza jednostka jest unikatowa, bo pacjent będzie otoczony opieką najwyższej klasy specjalistów na całej ścieżce terapii chorób metabolicznych i otyłości: od momentu kwalifikacji i przygotowania do operacji, podczas operacji do opieki pooperacyjnej.

Operacje bariatryczne czyli chirurgiczne leczenie otyłości już od 10 lat są wykonywane w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMedu. Rocznie w klinice wykonuje się około 400 takich operacji, na które pacjenci muszą czekać w ośmiomiesięcznej kolejce. Lekarze przeprowadzają je w systemie FAST TRACK, tzw. szybkiej ścieżki, czyli takiego postępowania medycznego wobec pacjenta, aby jak najszybciej przywrócić mu pełną sprawność po wykonanej operacji. Standardem jest wypis ze szpitala w dzień po operacji, a zabiegi wykonywane są metodami małoinwazyjnymi. Po wypisie pacjent odbywa wizyty kontrolne w przyklinicznej poradni, tydzień po zabiegu codziennie raportuje o swoim stanie zdrowia. 

Na bazie tych 10-letnich doświadczeń wielodyscyplinarny zespół specjalistów GUMed, zajmujący się leczeniem i badaniami otyłości patologicznej i chorób jej towarzyszących, współpracujący z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed stworzył Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych. Od pół roku zespół wypełnia wymagane procedury, aby stać się ośrodkiem certyfikowanym.

- Uzyskanie akredytacji zobowiązuje nas do leczenia według najnowszych wskazań medycznymi w leczeniu otyłości  - tłumaczy doktor Łukasz Kaska. - Dlatego np. nie zakładamy opaski na żołądek wg. metody dość jeszcze popularnej w Polsce, od której na świecie ze względu na odległe złe wyniki, odchodzi się. Otyłość leczymy wykonując m.in resekcję mankietową żołądka polegającą na usunięciu 90 proc. żołądka, który po operacji ma wielkość palca wskazującego. To ogranicza możliwość przyjmowania większej ilości pokarmów, ale też zmienia aktywność hormonów przewodu pokarmowego, wpływa na układ nerwowy. U chorych oprócz utraty kilogramów ustępują choroby wtórne, takie jak cukrzyca typu II czy nadciśnienie tętnicze. Kolejna metoda to gastric bypass czyli tzw. ominięcie żołądkowo-jelitowe. W innych przypadkach leczymy mniej radykalnymi metodami, to zależy od stanu i potrzeb chorego.

Leczenie otyłości to nie tylko operacje chirurgiczne, ale też współpraca diabetologa, psychodietetyka, specjalistów chorób metabolicznych, chirurgów plastycznych

Unikalną i jedyną w Polsce ofertą centrum będzie jednak to, na co chory może liczyć dwa, trzy lata po operacji - pacjenci będą mogli korzystać z rekonstrukcyjnych zabiegów chirurgicznych, dzięki którym pozbędą się nadmiaru skóry na brzuchu, ramionach, pośladkach, udach.

- Chcielibyśmy, aby w Polsce powstało kilka takich dużych kompleksowych centrów  - dodaje Łukasz Kaska. - To uporządkowałoby sytuację, moglibyśmy wymieniać się doświadczeniami, prowadzić badania naukowe, dało by to możliwość współpracy specjalistów wielu dziedzin i w przyszłości nowe metody leczenia. Jestem przekonany, że ze kilkadziesiąt lat znajdziemy na te choroby lek i leczenie chirurgiczne nie będzie potrzebne.

Oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych odbędzie się 22 maja br. w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku w ramach obchodów Europejskiego Dnia Otyłości. Jednostka została powołana z inicjatywy profesora Marcina Gruchały rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1