• Start
  • Wiadomości
  • Centrum Hewelianum. Uroczyste otwarcie odnowionej Wozowni Artyleryjskiej

Centrum Hewelianum. Uroczyste otwarcie odnowionej Wozowni Artyleryjskiej

W maju zakończył się trwający ponad rok remont kapitalny Wozowni Artyleryjskiej w Centrum Hewelianum. To 150-letni zabytkowy budynek zbudowany na potrzeby armii pruskiej. We wtorek, 19 czerwca miało miejsce oficjalne otwarcie obiektu, które zbiegło się w czasie z jubileuszem 10-lecia działalności Centrum Hewelianum.
19.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koszt prac remontowych przy Wozowni Artyleryjskiej wyniósł 10 mln zł
Koszt prac remontowych przy Wozowni Artyleryjskiej wyniósł 10 mln zł
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Najpierw był karabinowy wystrzał, a zaraz później prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wraz z dyrektorem Centrum Hewelianum Pawłem Golakiem otworzyli nowe szklane drzwi i zaprosili zebranych gości do wnętrza odnowionego zabytku.

Wozownia Artyleryjska została zbudowana w latach 70. XIX wieku. Obiekt ten jest niezwykle cenny pod względem architektonicznym, stanowi bowiem jedyny na terenie Centrum Hewelinum przykład konstrukcji szkieletowej. Belki konstrukcyjne i czerwona cegła na zewnątrz to najbardziej charakterystyczne jego elementy.

Wozownia służyła najpierw jako magazyn lawet, na których transportowano amunicję i broń. Po wojnie z obiektu korzystała Politechnika Gdańska, ostatnio były tu mieszkania socjalne. Budynek Wozowni podupadł, ale teraz po remoncie kapitalnym odzyskał swój blask. Nowoczesny i ekologiczny obiekt pomieści restaurację oraz sale konferencyjno-wystawowe.

Wozownia jest wspaniałym przykładem XIX-wiecznej architektury szkieletowej
Wozownia jest wspaniałym przykładem XIX-wiecznej architektury szkieletowej
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

Prezydent Gdańska przypomniał uczestnikom uroczystości moment startu projektu związanego z terenem dzisiejszego Centrum Hewelianum. Przypomniał też osoby zaangażowane w przeobrażenie tych, znajdujących się w mieście, 21 hektarów terenów zielonych, na których znajduje się mnóstwo dawnych zabudowań fortecznych. Teren w dawnych czasach straszył, teraz jest porządkowany i zyskuje nowe funkcje.

Zobacz wideo:


- Nic nie dzieje się od tak, automatycznie, nie wystarczy pstryknąć palcami. Przeobrażnie Centrum Hewelianum było procesem. Kiedy 21 lat temu powstawał tu Park Kulturowy, myśmy nie wiedzieli jeszcze, do którego momentu dojdziemy. Wiedzieliśmy, że trzeba ten teren przywrócić Gdańskowi. Uczyliśmy się krok po kroku - mówił Paweł Adamowicz. - Inwestycje w rewitalizację tego terenu wyniosły już ponad 60 mln zł z UE plus kilkadziesiąt milionów z budżetu Miasta - dodał.

Nowe powierzchnie wystawiennicze i konferencyjne. Będzie tu też resturacja
Budynek zyskał nowe powierzchnie wystawiennicze i konferencyjne. Będzie tu też resturacja
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Jak zaznaczył dyrektor Paweł Golak, Centrum Hewelianum oddaje do dyspozycji firm, organizacji i osób prywatnych 1218 m kw. powierzchni użytkowej wraz z restauracją - Wozownia Gdańska (zapowiedziała otwarcie już na 29 czerwca). Będzie można tu organizować konferencję, warsztaty, wystawy czy imprezy integracyjną, a wieczorem skorzystać z oferty Centrum Hewelianum i zaprosić gości na nocne zwiedzanie podziemnych fortów czy trójwymiarowy pokaz łączący światło, dźwięk i obraz. Takie wizualne pokazy popularnego mapingu mają tu się odbywać cyklicznie.
Pierwszy dzień otwarty zaplanowano na 22 lipca.

Wozownia Artyleryjska wyremontowana i otwarta
Wozownia Artyleryjska wyremontowana i otwarta
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Środki na modernizację Wozowni Artyleryjskiej - 10 mln zł - pochodziły z budżetu miasta Gdańska i z Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Przy okazji otwarcia Wozowni podpisano też porozumienie o współpracy pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku a Centrum Hewelianum. Dotyczy ono edukacji ekologicznej.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór