Centrum Geriatrii. Lekarze szykują pilotażowy projekt

Przychodnia geriatryczna, dzienny dom opieki medycznej, ambulatoryjna baza rehabilitacyjna - tak będzie działało Centrum Geriatrii, którego projekt przygotowują lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Seniorzy z Pomorza poprawę w opiece medycznej mogą odczuć już za dwa-trzy lata.
02.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Seniorzy nie tylko lekarza potrzebują. Dla nich bardzo ważne są inne aktywności, inne obszary życia

Pilotażowy i unikatowy projekt opieki nad seniorami opracowuje Gdański Uniwersytet Medyczny, współpracują z nim samorządy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i Wojewódzki Zespół Reumatologiczny w Sopocie. W planach m.in. opracowanie i wdrożenie nowych zasad opieki medycznej nad osobami powyżej 65 roku życia, rozbudowa bazy szpitalnej, przychodni geriatrycznych i oddziałów dziennych w Sopocie oraz rozbudowa bazy ambulatoryjnej i doposażenie istniejącej bazy rehabilitacyjnej w Gdańsku i Sopocie.

Szacowany koszt to 34,5 mln zł.
 

Starzejemy się i to się nie zmieni

- Starzeć zaczynamy się już po 30 roku życia, granicą kiedy kogoś można określić mianem seniora jest przekroczenie 65 roku życia - mówi profesor Jacek Bigda prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator projektu Centrum Geriatrii.

Szacuje się, że do 2060 roku liczba mieszkańców Unii Europejskiej powyżej 65 roku życia wzrośnie prawie o 60 proc. Jeszcze bardziej dynamiczny wzrost nastąpi w Polsce, gdzie liczba seniorów w tym czasie praktycznie się podwoi, z obecnych 5,5 mln do 11 mln.

- To jest bardzo poważna zmiana demograficzna. Wpłynie na funkcjonowanie całego społeczeństwa. Wyzwania, przed jakimi staną rządzący, to zapewnienie sprawnego sytemu emerytalnego oraz kompleksowej opieki nad osobami starszymi - zaznacza profesor Bigda. - Do tego dojdzie zmiana trendów w wielu innych obszarach. Dodatkowo czekają nas też zmiany społeczne, wiele rodzin z różnych przyczyn nie będzie mogło zaopiekować się swoimi starszymi rodzicami, bliskim ze względu na inne miejsce zamieszkania, sytuację życiową itp.

Projekt powstaje w Gdańsku i Sopocie, a większość inwestycji zostanie zreaizowana w Sopocie (przychodnie, oddziały dzienne, oddział szpitalny), gdzie sytuacja już dziś odpowiada temu, jak będzie wyglądała demografia w 2020/30 roku - aż 27 proc. mieszańców Sopotu to osoby powyżej 65 roku życia. Władze Sopotu chcą zabezpieczyć swoim seniorom opiekę medyczną, a z pilotażowego projektu będą mogły korzystać inne polskie miasta.



Brakuje geriatrów, projekt to zmieni?

- W województwie pomorskim jest zarejestrowanych obecnie 18 geriatrów – dodaje profesor Bigda. – A ilu z nich praktykuje jako geriatrzy? Najpewniej zaledwie kilku. Na Pomorzu są tylko dwie przychodnie geriatryczne, które mają kontrakt z NFZ. Oddziały internistyczne gdzie trafia wielu seniorów są niedofinansowane. Oczywiście seniorów leczą także lekarze POZ, specjaliści, interniści, ale te dane pokazują, ile u nas jest do zrobienia.

Obecnie wiele krajów wprowadza projekty pilotażowe i programy, które mają pomóc i zaktywizować osoby starsze. Międzynarodowa firma doradztwa biznesowego EY (dawniej Ernst & Young) przygotowała analizę opieki medycznej nad seniorami w Polsce, Anglii, Niemczech oraz Szwecji, która pokazuje jak bardzo w opiece nad seniorami wyprzedzają nas kraje Europy Zachodniej.

- W Szwecji, Norwegii, Holandii i Portugalii wprowadzono elementy inteligentnego domu dla osób starszych, które pozwalają na przebywanie pacjenta w mieszkaniu zamiast w szpitalu - mówi Michał Majewski z Działu Doradztwa Biznesowego EY. - Podopieczny ma do dyspozycji między innymi automatyczny podajnik leków, pas wykrywający upadki, czy aplikację na telefon przekazującą informacje o osobie starszej do opiekuna. W Londynie zastosowano systemowe rozwiązanie, gdzie w ramach siedmiu dzielnic połączono system opieki zdrowotnej i społecznej, i wdrożono system wymiany informacji między nimi tak, by na bieżąco móc dopasowywać rozwiązania do potrzeb lokalnej społeczności seniorów.

W ramach pionierskiego projektu Centrum Geriatrii seniorzy będą mieli ułatwiony dostęp do specjalistycznej opieki geriatrycznej, opieki dziennej i rehabilitacji. Nowy zintegrowany model opieki ma zacieśnić współpracę pomiędzy lekarzem geriatrą, lekarzem POZ i pracownikami pomocy społecznej. Projekt zakłada także cykl szkoleń dla lekarzy, pielęgniarek i opiekunów.


W ramach pionierskiego projektu Centrum Geriatrii seniorzy będą mieli ułatwiony dostęp do specjalistycznej opieki geriatrycznej, opieki dziennej i rehabilitacji

Gdańsk od dawna z seniorami

Gdańsk w myśleniu o seniorach wyprzedził inne polskie miasta, już w 2007 roku powstała tu Gdańska Rada ds. Seniorów. W Polsce o seniorach zaczęto mówić od 2012 roku, który w całym kraju był obchodzony, jako rok aktywności osób starszych i solidarności z nimi.

Dziś Gdańska Rada ds. Seniorów pracuje już trzecią kadencję, oprócz seniorów zasiadają w niej w niej eksperci z różnych dziedzin.

- Seniorom oczywiście potrzebna jest sprawna, skuteczna, łatwo dostępna opieka medyczna - uważa Gabriela Dudziak pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. seniorów. - Ale seniorzy nie tylko lekarza potrzebują. Dla nich bardzo ważne są inne aktywności, inne obszary życia. Nie chcą też stygmatyzowania. Usłyszałam kiedyś od nich prośbę: „Przygotujcie nam ciekawą imprezę, ale niech ona nie będzie tylko dla seniorów. My też chcemy mieć kontakt z dziećmi, młodzieżą, ludźmi w sile wieku”. Nie można seniorów zamykać tylko we własnym gronie, a trzeba wspierać w wychodzeniu do świata.

Pracownicy Urzędu Miasta w Gdańsku współpracują w zakresie aktywizacji osób starszych z kolegami z krajów Unii Europejskiej.

- Powiedzieli nam: „My musimy dziś odbudowywać więzi rodzinne, społeczne - dodaje Gabriela Dudziak. - W Polsce one cały czas są, dbajcie o nie, nie pozwólcie żeby wygasły jak u nas”.
 

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet