Ambasadorki dobroci. Miasto nagrodziło Osiem Wspaniałych

Większość z nich do matury przystąpi dopiero za kilka lat. Mimo to egzamin dojrzałości - tej obywatelskiej i społecznej - już zdały z wyróżnieniem. Osiem młodych gdańszczanek, które od lat aktywnie działają jako wolontariuszki, nagrodzono w samorządowym konkursie "Osiem Wspaniałych".
17.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Chwila satysfakcji. Młoda wolontariuszka odbiera gratulacje od Bogdana Oleszka, przewodniczącego Rady Miasta Gdańska.

- Gratuluję wam odwagi do tego, by wejść na drogę poznania innych ludzi, i tego, że wam się po prostu chce - podkreślił podczas uroczystej gali prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - Pomagając innym ludziom, z którymi nie jesteście spokrewnione, macie niezwykłą szansę poznać lepiej ludzką naturę niż wasi rówieśnicy, zajmujący się tylko sobą. Pielęgnujcie to w sobie i rozwijajcie, bo to jest i będzie waszą przewagą – dodał.

Ten konkurs organizowany jest w Gdańsku od 17 lat. Jego celem jest promowanie pozytywnych działań dzieci i młodzieży poprzez nagradzanie bezinteresownej pomocy na rzecz osób w trudnej sytuacji bytowej.

Obecny na uroczystości przewodniczący gdańskich radnych, Bogdan Oleszek, nie ukrywał dumy z młodych gdańszczan: - Bardzo się cieszę, że macie czas i ochotę na aktywność wolontaryjną. Gdańsk bardzo korzysta na pozytywnych osobach, jakimi jesteście - podkreślał Bogdan Oleszek, przewodniczący RMG.

Nagrodzone wolontariuszki do wspólnego zdjęcia usiadły w kolejności alfabetycznej, na wspaniałych, gdańskich krzesłach.

Aktywne młode gdańszczanki w nagrodę dostały m.in. charakterystyczne bursztynowe ósemki. Wszystkie przyznawały, że wolontariat traktują jako coś normalnego, część ich życia.

Daria Powroźnik przyznała jednak, że nie zawsze łatwo jest znaleźć czas, by pogodzić obowiązki szkolne i rodzinne z wolontariatem.

- Ale jakoś mi się to udaje. Czasami robię niektóre rzeczy późnymi wieczorami - mówi Daria, która swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła w III klasie szkoły podstawowej, dołączając do Związku Harcerstwa Polskiego. - A pomagam tak naprawdę od dziecka. Zawsze, kiedy znalazł się ktoś komu trzeba było pomóc, to trafiał do mnie. Na mojej ulicy nazywają mnie "opiekunką".

Na widowni - rodzice, nauczyciele i znajomi nagrodzonych wolontariuszek.

Sylwia Lisiecka jest tegoroczną maturzystką. - Myślę, że nigdy nie można z niczego rezygnować. Jeżeli w pewnym momencie z czegoś zrezygnujemy, trudno później do tego wrócić. A jeśli będziemy coś robić z sercem to zawsze znajdziemy na to czas - uważa Sylwia.

Wolontariatem zajęła się przez przypadek. - W IV klasie podstawówki chciałam zapisać się do Koła Plastycznego, a okazało się, że... to wolontariat. I tak się stało, że już z tego nie wyszłam – przyznaje.


Tegoroczne laureatki Ośmiu Wspaniałych to:


Magdalena Budzinska, lat 18, uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, reprezentantka Gdańska na ogólnopolskich eliminacjach w Warszawie

Magda swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła w I klasie gimnazjum. Uczestniczyła w wielu akcjach charytatywnych, między innymi na rzecz Fundacji: „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, czy też pomorskiej akcji: „Pola Nadziei ’’. Uczennica do wszystkich działań przystępuje z wielkim oddaniem. Charakteryzuje Ją niezwykły optymizm, życzliwość wobec ludzi, zarówno rówieśników jak i dorosłych. Pomagając zachowuje ogromną skromność i dyskrecję.


Sylwia Lisiecka, lat 19, uczennica XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

Sylwia jest tegoroczną maturzystką, zastępową w 77. Gdańskiej Drużynie Harcerskiej „Wataha’’, gdzie bardzo aktywnie działa na rzecz dzieci, organizując im ciekawe zajęcia i pomagając w nauce. Od 2007 roku udziela się w wolontariacie, systematycznie bierze udział w akcjach organizowanych przez Caritas Polska. Jest liderką wśród wolontariuszy. Otwarta na potrzeby drugiego człowieka. Sylwię cechuje sumienność, komunikatywność, umiejętność słuchania i uśmiech, na co dzień.


Katarzyna Mania, lat 16, uczennica Gimnazjum nr 29 w Gdańsku

Kasia systematycznie działa w Szkolnym Kole Wolontariatu, przepracowała dla innych ponad 100 godzin. Podejmuje działania na rzecz osób chorych, ubogich oraz bezdomnych, skrzywdzonych zwierząt. W swojej pracy wolontariuszka jest wytrwała, konsekwentna, poszukująca skutecznych rozwiązań.” Swoją kulturą oraz osiągnięciami pokazuje gimnazjalistom, że warto być zaangażowanym społecznie, a przy tym bardzo dobrze się uczyć”. Kasia jest wzorem dla innych, a przy tym jest osobą skromną i delikatną.


Natalia Marciniak, lat 21, uczennica Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku

Natalia aktywnie działa w Szkolnym Kole Caritas od początku swojej edukacji zawodowej. Jako wolontariuszka, uczennica odznacza się niezwykłą pracowitością i rzetelnością? Uczestniczyła w kilku edycjach akcji: ”Pola Nadziei”, a także zbiórkach żywności i przyborów szkolnych-: „Tak! Pomagam" i „Szkolne ołówki". Aktywnie wspiera program Adopcja Serca, sama regularnie wpłaca pieniądze na ten cel. Od czterech lat systematycznie opiekuje się starszą, schorowaną osobą. ‘‘Bardzo lubię pomagać. Tak mam od dziecka”- napisała o sobie. Natalia jest wspaniałą, młodą dziewczyną, dla której tak ważny jest drugi człowiek.

Daria Powroźnik, lat 17, uczennica XXIV Liceum Ogólnokształcącego (w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2) w Gdańsku

Daria jest liderką wśród wolontariuszy w swojej szkole. Bardzo aktywnie działa na rzecz innych, zwłaszcza dzieci. Zorganizowała i przeprowadziła koncerty muzyczne dla małych pacjentów na oddziale onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w przedszkolach. Jest harcerką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, systematycznie pracuje na rzecz tego środowiska. Uczestniczy we wszystkich akcjach przeprowadzanych przez Caritas Polska. Uczennica jest bardzo zaangażowana społecznie. Cechuje Ją wysoka kultura osobista, jest osobą niezwykle wrażliwą na cierpienie innych. Można na Niej polegać, a przy tym zawsze uśmiechnięta i życzliwa innym. Jest wzorem do naśladowania dla młodych ludzi.

Andżelika Potapczuk, lat 16, uczennica Gimnazjum nr 3 (w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7) w Gdańsku

Andżelika od sześciu lat aktywnie działa w wolontariacie, pracuje na rzecz Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku, Regionalnego Centrum Wolontariatu, Fundacji: „Nasza Pomoc”. Jest dobrą uczennicą i osobą bardzo chętną do szerokiej pomocy innym. Daje wzorowy przykład innym, młodym ludziom. Bardzo odpowiedzialna, cechuje Ją empatia i życzliwość.


Zuzanna Siwik, lat 16, uczennica Gimnazjum nr 3 (w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7) w Gdańsku

Zuza aktywnie działa, jako wolontariuszka na rzecz Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku, Hospicjum im.ks. Eugeniusza Dutkiewicza, Fundacji: „Nasza Pomoc”, czy też Fundacji: „Dziewczynka z Zapałkami”. W swoich działaniach na rzecz innych wykazuje się kreatywnością, umiejętnościami interpersonalnymi i zdolnościami organizacyjnymi. Jest osobą odpowiedzialną i wrażliwą. Zuzanna ma wiele własnych pomysłów, które realizuje wraz z innymi wolontariuszami. Jest życzliwa, pomocna, miła i przyjacielska.


Adrianna Tyburska, lat 19, uczennica XIX LO w Gdańsku

Adrianna jest tegoroczną maturzystką, bardzo zaangażowaną społecznie. Uczestniczy we wszystkich działaniach o charakterze charytatywnym, między innymi: ’’Polach Nadziei, czy też Ogólnopolskiej akcji Caritas: „Skrzydła’’. Prezentuje swoją osobą wzorową postawę moralną i etyczną. Adriannę cechuje sumienność, uczciwość, umiejętność słuchania i współpracy. W pełni angażuje się w każde dzieło, którego się podejmie. Ma wielkie serce i wrażliwość na potrzeby i cierpienie drugiego człowieka.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim