• Start
  • Wiadomości
  • Akcja „Chronimy płazy Gdańska”: wiosną żaby i ropuchy potrzebują pomocy

Akcja „Chronimy płazy Gdańska”: wiosną żaby i ropuchy potrzebują pomocy

Wraz z piękną pogodą i ociepleniem gdańskie płazy jak co roku rozpoczynają okres godowy i ruszają do pobliskich zbiorników wodnych. Po drodze narażone są jednak na niebezpieczeństwo, wpadają do studzienek kanalizacyjnych, giną pod kołami aut. Można im jednak pomóc. Jak?
08.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Akcja ratowania gdańskich płazów podczas migracji godowych odbywa się od 2008 r.

Warto nie być obojętnym na los płazów, tym bardziej, że to wielce pożyteczne zwierzęta. Tylko w czwartek i piątek, 5 i 6 kwietnia, 2018 r. Płazi Patrol Interwencyjny wraz z zaprzyjaźnionym gronem społeczników przeniósł ponad 2400 płazów. Z dyżurnymi patrolu można skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer724 323 481.

Wraz z ociepleniem pogody zagrożone są gatunki żab i ropuch, które wędrują do najbliższego zbiornika wodnego, by złożyć skrzek. Przeprawiając się przez jezdnię, która często znajduje się na ich trasie przemarszu, masowo giną pod kołami samochodów.

- Apelujemy do mieszkańców Gdańska, aby zwracali uwagę na płazy, wędrujące po drogach, aby umożliwić im bezpieczne przejście na drugą stronę jezdni - mówi Marcin Tryksza z gdańskiego magistratu.

Wpadają również w tzw. pułapki antropogeniczne, z których nie potrafią się wydostać. Takie pułapki to m.in. drogowe studzienki kanalizacyjne i deszczowe, kolektory, niezabezpieczone wykopy, czy zbiorniki wodne ze stromymi brzegami.

Gdzie płazy (które w Polsce są pod ochroną) są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo? Ulica Góralska, Michałowskiego, Do Studzienki, Myśliwska, Bytowska, Kwietna, Spacerowa oraz rejony zbiorników wodnych i retencyjnych.

W jaki sposób można im pomóc? Podpowiada gdański Wydział Środowiska, który już od 10. lat organizuje akcję pomocy dla tych zwierząt pod hasłem „Chronimy płazy Gdańska”. W ramach inicjatywy, w znanych miejscach wędrówek płazów, szczególnie dla nich niebezpiecznych, rozstawiane są płotki, znaki i pułapki - wiaderka, a grupy wolontariuszy (między innymi z Fundacji Sprawni Inaczej) przenoszą płazy do zbiorników wodnych.

Został także utworzony specjalny Płazi Patrol Interwencyjny, który przez całą dobę przyjmuje zgłoszenia dotyczące wędrówek żab i zagrożeń, jakie napotykają one na swojej drodze.  

Zadania Płaziego Patrolu Interwencyjnego:

  • przyjazd na miejsce interwencji najpóźniej w ciągu trzech godzin od zgłoszenia i podjęcie działań, które obejmują weryfikację otrzymanych przez telefon informacji i rozpoznanie przyczyny zagrożenia dla zwierząt, ew. uwolnienie płazów z pułapek antropogenicznych i - w razie potrzeby - doraźne zabezpieczenie miejsca zdarzenia
  • telefon zwrotny do osoby zgłaszającej w celu poinformowania o przebiegu interwencji
  • w przypadku stwierdzenia łamania prawa, zgłoszenie sytuacji do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (w przypadkach skrajnych również na policję)

Działania związane z pomocą gdańskim płazom można śledzić na profilu facebookowym „Chronimy płazy Gdańska”.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku