Adamowicz w pierwszej 10 prezydentów miast świata! Wygrał burmistrz belgijskiego Mechelen

Paweł Adamowicz zajął ósme miejsce w prestiżowym konkursie World Mayor. Doceniono powołanie przez niego Rady Imigrantów oraz otwartość Gdańska na przybyszów z innych stron świata w czasach coraz większego szowinizmu i nacjonalizmu.

Adamowicz w pierwszej 10 prezydentów miast świata! Wygrał burmistrz belgijskiego Mechelen
A
A
data publikacji: 14 lutego 2017 r.

Paweł Adamowicz z młodszą córką Tereską
Paweł Adamowicz z młodszą córką Tereską
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Cały świat mógł głosować na najlepszego prezydenta miasta na stronie World Mayor Prize. Przypomnijmy, że nagroda przyznawana jest co dwa lata przez pozarządową organizację City Mayors Foundation.

W roku 2017 przyznano nagrodę za szczególne osiągnięcia w trosce o imigrantów i uchodźców. Wyboru dokonało międzynarodowe jury, ale liczyły się też głosy mieszkańcow. 

W tej edycji z 38 nominowanych kandydatów wybrano finałową dziesiątkę.

Paweł Adamowicz zajął ósme miejsce.

Pierwszy jest prezydent (burmistrz) Mechelen w Belgii - Bart Somers.

Dalej prezydenci  i prezydentki takich miast, jak Lahr (Niemcy), Ateny (Grecja), Lampedusa (Włochy) i Amstelveen (Holandia).

Zwycięzca, Bart Somers, jest burmistrzem 86-tysięcznego miasta w Belgii od 2001 roku. W Mechelen mieszka, uwaga… 128 narodowości! To jedno z bardziej zróżnicowanych etnicznie i narodowościowo miast Europy. Ale wszyscy ci ludzie są przede wszystkim obywatelami Mechelen! Somers uważa bowiem, że liczy się nie to, skąd ktoś jest, nie jego czy jej pochodzenie, ale przyszłość, to, co dana osoba chce zrobić ze swoim życiem po przyjeździe do Belgii. Somers mówi, że otwarte, demokratyczne, społeczeństwo oparte na prawach jednostki jest lepsze niż alternatywa przedstawiana przez ekstremistyczną skrajną prawicę. Z drugiej strony Somers dba o porządek i bezpieczeństwo, a policja w Mechelen jest silna, dobrze wyposażona i sprawna. Otwartość przy zapewnieniu bezpieczeństwa. 

Jak widać, Mechelen już się cieszy! 

Bart Somers, burmistrz 86-tysięcznego Mechelen, gdzie mieszka 128 narodowości
Bart Somers, burmistrz 86-tysięcznego Mechelen, gdzie mieszka 128 narodowości
World Mayor Award

Adamowicz jest chwalony przez organziatorów konkursu za to, że odwołując się do korzeni chrześcijańskich oraz tradycji Solidarności, nawołuje, jako jeden z niewielu polityków w Polsce, by Gdańsk otworzył się na obcych, by zechciał pomóc uciekającym przed krwawymi wojnami oraz by mieszkańcy miasta nie bali się imigrantów ekonomicznych zza wschodniej granicy. Adamowicz został wyróżniony za stworzenie Rady Imigrantów oraz namawianie innych miast w Polsce, by wzięły przykład z Gdańska.

Więcej o nagrodzie tutaj. Można tam przeczytać sylwetki wszystkich wyróżnionych prezydentek i burmistrzów miast świata.

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl