• Start
  • Wiadomości
  • Zawsze jest Sierpień: startuje Inkubator Solidarności Codziennie w ECS

Zawsze jest Sierpień: startuje Inkubator Solidarności Codziennie w ECS

Projekt "Zrozumieć Sierpień", prowadzony przez Europejskie Centrum Solidarności od ośmiu lat, polega na pielęgnowaniu solidarności przez małe "s” za sprawą wspólnych prac i świętowania z mieszkańcami, upiększania dzielnic, a także gromadzenia historii lokalnych społeczności. Jest w tym wszystkim miejsce i na wspólny piknik, i na potańcówkę. M.in. takie formy aktywności społecznej ukształtowały już wielu młodych aktywistów, którzy od soboty, 26 sierpnia będą mogli korzystać z przestrzeni III piętra w ECS, zgodnie ze swoimi potrzebami.
23.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przestrzeń ECS otwiera się na młodych aktywistów. Na III piętrze powstaje Inkubator Solidarności Codziennie

Dla Gdańska sierpień to czas szczególny - od momentu, gdy 31 dnia tego miesiąca 1980 roku, po dwóch tygodniach strajku w Stoczni Gdańskiej, Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisał porozumienie z ówczesnymi peerelowskimi władzami. Porozumienie nie tylko kończyło konflikt w sposób pokojowy, ale było też pierwszym krokiem na drodze do demokratycznych przemian w kraju.

Te chwile upamiętnia Festiwal Solidarity of Arts (trwa właśnie w Gdańsku od 13 do 30 sierpnia 2017), ale też projekt Zrozumieć Sierpień, również organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności.

- Projekt Zrozumieć Sierpień w tym roku odbywa się w aż 15 miejscach Gdańska - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. - Praktykujemy z mieszkańcami solidarność na co dzień: budujemy nowe przestrzenie publiczne, wzmacniamy pamięć peryferyjnych dzielnic, pokazujemy że solidarność to nie tylko wielka historia i centrum Gdańska. Uświadamiamy ludziom, że mają siłę jako obywatele. Zaczęliśmy ten projekt osiem lat temu, podobnie jak Solidarity of Arts i znakomicie wpisał się w filozofię tego miejsca, bo nasi goście przyjeżdżają obejrzeć wystawę główną w ECS i miasto, ale też stawiają pytania o jakość solidarności dzisiaj.

Udany eksperyment

Kolejne edycje akcji Zrozumieć Sierpień poszerzały swój zasięg.

- To eksperyment. Szukamy w mieście ludzi, którzy są w stanie nadać pojęciu solidarność bardzo praktyczny, codzienny charakter - mówił Basil Kerski w 2015 i niewątpliwie udało się ich znaleźć, ponieważ co roku akcja obejmowała kolejne dzielnice. W tym roku rozmaite działania odbyły się również, po raz pierwszy, na Przymorzu Małym, w Straszynie, we Wrzeszczu i na Wyspie Sobieszewskiej. Zaplanowano rodzinne pikniki, zawody sportowe, wystawy, powstanie muralu, a nawet nagranie EP-ki ze wspomnieniami gdańszczan.

Basil Kerski, dyrektor ECS

Przy realizacji tych wydarzeń w dzielnicach, działają organizacje pozarządowe i rady dzielnic, a także instytucje i osoby prywatne.

- Sierpień to nie tylko miesiąc pamięci, ale też niezwykłej aktywności obywatelskiej w Gdańsku, chociaż to wakacje - potwierdza Patrycja Medowska z Wydziału Kultury Obywatelskiej ECS, z-ca dyrektora ECS.

Tegoroczne wydarzenia Zrozumieć Sierpień rozpoczęły się piknikiem w Gdańsku Siedlcach, 23 czerwca, i zakończą już wkrótce. Przed nami jeszcze dwa spotkania: w sobotę, 26 sierpnia, w godz. 16-20 na Biskupiej Górce (ul. Biskupia 4 i plac Ranczo) oraz w środę, 30 sierpnia, we Wrzeszczu, w Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych (al. Grunwaldzka 5).

Biskupia Górka zaoferuje potańcówkę i wspólne gotowanie, a dzieciaki z dzielnicy przygotują muzyczne popisy. Będą też wspomnienia: wystawa fotografii Andrzeja Szulca, które wykonał podczas zamieszek w stanie wojennym, posłuchamy też nagrań - relacji świadków z tamtych dni i obejrzymy pamiątki.

Wrzeszcz stawia na inny rodzaj wspomnień - będziemy oglądać zdjęcia i bawić się na zainscenizowanym weselu z tamtych lat, ale też poznamy historie par, które między sierpniem a grudniem 1980 roku wzięły ślub w dawnym Pałacu Ślubów przy al. Grunwaldzkiej 5 w Gdańsku. Wtedy właśnie powstała tradycja składania przez nowożeńców kwiatów pod powstającym dopiero pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

Trzecie piętro jest dla każdego

Wg szacunków ECS, w tym roku zaangażowało się w projekt Zrozumieć Sierpień kilkuset aktywistów. Powstała więc potrzeba, by bardziej wspierać osoby, które mają pomysły i chcą działać. Taką pomocą będzie otwarcie dla nich przestrzeni na III piętrze ECS-u, tradycyjnie już przeznaczonej dla organizacji pozarządowych.

- W akcji Zrozumieć Sierpień bierze udział już 11 dzielnic i ludzie doszli do wniosku, że potrzebują wsparcia całorocznego - tłumaczy Patrycja Medowska. - Chcemy, żeby sierpień trwał przez cały rok! Szczególnie z myślą o początkujących społecznikach, którzy działają w domach kultury, na osiedlach i mają wielką potrzebę aktywności, troszczą się o dobro wspólne, przygotowujemy otwarcie przestrzeni na III piętrze.

- Tam swoje biura od zawsze miały organizacje pozarządowe - dodaje. - Ale po kilku latach odczuliśmy potrzebę mniej formalnego użytkowania tej przestrzeni, bo młode organizacje, młodzi społecznicy, potrzebują miejsca do spotkań i narad. Również miejsca do praktykowania swoich pomysłów, a ta przestrzeń przecież temu ma służyć - znajdą tam pokoje, biurka na godziny, przestrzeń dla swojej aktywności.

Wielkie otwarcie Inkubatora Solidarności Codziennie

Przestrzeń na III piętrze nazywać się będzie Inkubatorem Solidarności Codziennie i jego wielkie otwarcie nastąpi w sobotę, 26 sierpnia 2017.

- Otwarcie też będzie innowacyjne - zachęca Medowska. - 20 społeczników zaprosiło do Gdańska 20 społeczników z Polski, których chcieli poznać. Jest jeszcze kolejnych 20 miejsc dla tych, którzy się zgłoszą w wolnym naborze, więc 60 bardzo mądrych i dynamicznych ludzi debatować będzie na temat, co to znaczy “solidarność codziennie”. Co możemy jeszcze dla naszego rozwoju jako społeczność zrobić.

Spotkania i rozmowy trwać będą cały dzień od rana, ale aby w nich uczestniczyć należy się zapisać na stronie.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej