Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

911 tys. zł dla WOŚP od gdańszczan. To nowy rekord naszego miasta!

To niezwykłe osiągnięcie, bowiem rekordowy wynik Gdańsk osiągnął w sytuacji, gdy w kraju nasiliła się motywowana światopoglądowo kampania przeciwko Jerzemu Owsiakowi i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Zresztą wynik jubileuszowej 25. edycji WOŚP w skali całej Polski też jest rekordowy: 105,5 mln zł.

911 tys. zł dla WOŚP od gdańszczan. To nowy rekord naszego miasta!
A
A
data publikacji: 08 marca 2017 r.

Podczas styczniowego finału WOŚP gdańszczanie wrzucali datki chętniej niż w latach poprzednich. Czy ta ofiarność wynikała również z uwarunkowań życia politycznego w kraju?
Podczas styczniowego finału WOŚP gdańszczanie wrzucali datki chętniej niż w latach poprzednich. Czy ta ofiarność wynikała również z uwarunkowań życia politycznego w kraju?
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- 911 tysięcy złotych! To coś niesamowitego! - Anna Zbierska, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej. - Czuję ogromną radość na samą myśl, ile dobrego można zrobić za te pieniądze w szpitalach na rzecz dzieci i osób w podeszłym wieku. Gdańszczanie jesteście wspaniali! Jesteście wielcy! 911 tysięcy! To tak blisko miliona, że aż sama sobie zadaję pytanie: co osiągniemy za rok? Pokonamy barierę miliona złotych na rzecz WOŚP?! Przy takiej ofiarności gdańszczan nie jest to wykluczone.

- Czy na tak dobry wynik WOŚP mogła wpłynąć aktualna sytuacja spoeczna i polityczna w kraju?

- Nie wiem, być może. Niech tym się zajmują socjologowie - odpowiada dyr. Zbierska. - Najważniejszy komunikat jest taki, że gdańszczanie są ludźmi o wielkich sercach.

Trzy i dwa lata temu zbiórka pieniężna Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku za każdym razem przekroczyła barierę pół miliona złotych. W ubiegłum roku było to już ponad 700 tys. zł.

Bardzo możliwe, że w tym roku rzeczywiście nastąpiła szczególna mobilizacja sympatyków WOŚP w skali całej Polski. W Gdańsku w kweście 25. finały w niedzielę 15 stycznia 2017 r. uczestniczyły niejednokrotnie całe rodziny. Całe rodziny też nierzadko wrzucały pieniądze do skarbonek wolontariuszy.

W gdańskiej kweście uczestniczyły całe rodziny. Na zdjęciu: trzej bracia z gdańskiego Ujeściska, którzy 15 stycznia przyszli wspierać WOŚP razem z tatą
W gdańskiej kweście uczestniczyły całe rodziny. Na zdjęciu: trzej bracia z gdańskiego Ujeściska, którzy 15 stycznia przyszli wspierać WOŚP razem z tatą
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Co roku kwesta WOŚP jest czynnie wspierana przez samorządowe włądze Miasta. Urząd Miejski w Gdańsku wystawia cenne przedmioty i usługi (na przykład przejażdżka motorówką Straży Miejskiej). Datki zbierają osobiście m.in. prezydent i wiceprezydenci Miasta, a także ratownicy, którzy w sezonie chronią gdańskie kąpieliska. Ogromny udział w WOŚP ma gdański wolontariat - w tym roku ze skarbonkami chodziło 1200 wolontariuszy.

We wtorek 7 marca twórca i lider WOŚP Jerzy Owsiak podał oficjalne wyniki 25. finału akcji. W skali całej Polski udało się zebrać kwotę 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 gr.

Portal miejski gdansk.pl w niedzielę 15 stycznia przeprowadził transmisję na żywo z 25. Finału WOŚP - zobacz:

Transmisja na żywo 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku

Czytaj też:

Już ponad 844 tys. złotych: rośnie udział gdańszczan w WOŚP - dzięki aukcjom internetowym

-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora