• Start
  • Wiadomości
  • 84. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Gdańszczanie uczcili wybitnego Polaka

84. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Gdańszczanie uczcili wybitnego Polaka

W niedzielne przedpołudnie, 12 maja, władze Gdańska, miejscy radni, członkowie Związku Piłsudczyków, wojsko, harcerze i mieszkańcy naszego miasta, uczcili rocznicę śmierci Marszałka Piłsudskiego. Uroczystość odbyła się przy jego pomniku, który ustawiono na terenie Strzyży, przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego.
12.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W niedzielę odbyła się uroczystość z okazji 84 rocznicy śmierci marszałka Piłsudskiego
W niedzielę odbyła się uroczystość z okazji 84 rocznicy śmierci marszałka Piłsudskiego
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W niedzielnym wydarzeniu wzięło udział około 100 osób. Po odegraniu hymnu narodowego głos zabrał Zastępca Prezydenta Gdańska, Alan Aleksandrowicz. Podkreślał on, że niepodległa Polska nieodłącznie kojarzy się z postacią Józefa Piłsudskiego.

- Był genialnym politykiem, strategiem, wybitnym mężem stanu, jednym z najwybitniejszych Polaków w dziejach Polski - podkreślił wiceprezydent Aleksandrowicz. - Marszałek ratował nasze granice przed najeźdźcą, i obronił kraj przed czerwonym totalitaryzmem ze Wschodu. Marszałek Piłsudki był postacią charyzmatyczną, choć złożoną. Zdaniem Normana Daviesa, był też małomówny, czasem uparty czy nieprzewidywalny. W ówczesnej sytuacji Polski te cechy okazały się zaletami nie do przecenienia, w walce o wolność i dobrobyt naszego kraju.

Wiceprezydent Aleksandrowicz stwierdził też, że Piłsudski starał się przygotować Polaków do stawienia czoła nieszczęściom, które wkrótce miały nadejść.

- Niestety, nie zdążył. Kto wie, jak wtedy potoczyłyby się losy II wojny światowej i Rzeczpospolitej, gdyby wciąż żył - stwierdził wiceprezydent Aleksandrowicz.

W niedzielnej uroczystości wziął też udział europoseł Jarosław Wałęsa.

- Marszałek Józef Piłsudski to dla wielu z nas synonim odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To on zaczął tworzyć II Rzeczpospolitą. Nie sam - razem z nim tworzyli ją przecież: Ignacy Daszyński, Ignacy Paderewski, Władysław Sikorski, Wincenty Witos czy Roman Dmowski. Mimo dzielących ich czasem poglądów, wszyscy dążyli do odbudowy i stworzenia silnej Rzeczpospolitej - podkreślał europoseł Wałęsa. - 11 listopada 1918 roku położono pod to pierwszy kamień. Józef Piłsudski wiedział, że kolejne kamienie, cegły, domy, muszą Polacy budować wspólnie. Marszałek mówił: "Chcemy Polski niepodległej, abyśmy mogli w niej urządzać życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich". Trudno się z tymi słowami nie zgodzić także dziś. Ponownie, od 30 lat, mamy więc Polskę niepodległą. Chcemy mieć Polskę lepszą i sprawiedliwą dla wszystkich. Zaapelujmy wszyscy więc tu dzisiaj, do siebie nawzajem, o to, by zacząć mówić jednym głosem, językiem wzajemnego szacunku, rzetelnej debaty, wspólnoty celów, i w końcu: językiem prawa i demokracji - zaapelował.

 

W trakcie niedzielnej uroczystości przemawiał m.in. wiceprezydent Alan Aleksandrowicz
W trakcie niedzielnej uroczystości przemawiał m.in. wiceprezydent Alan Aleksandrowicz
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Andrzej Adamczyk, Prezes Gdańskiego Okręgu Związku Piłsudczyków, stwierdził z kolei, że Marszałek Piłsudski to jedna z najwybitniejszych postaci minionego wieku.

- To, w realiach polskich, jeden z największych bohaterów narodowych i mężów stanu w naszych dziejach. Oddziaływał na naszą historię przez lat kilkadziesiąt. Pokonany, wracał kilkukrotnie, rozpoczynał swą pracę w innym miejscu, z innymi ludźmi - mówił prezes Adamczyk. - Był mistrzem w manewrach politycznych. Przypomnijmy między innymi: uruchomienie sił polskich w koalicji z państwami centralnymi, wyprowadzenie ich z tej koalicji tuż przed klęską, i doprowadzenie do obozu zwycięzców, uchronienie Polski przed rewolucją i wojną domową poprzez wygranie umiarkowanych socjalistów przeciwko komunistom, a następnie oddanie rządów umiarkowanej prawicy Paderewskiego - wyliczał.

Po oficjalnych przemowach odmówiono modlitwę w intencji Marszałka, a następnie złożono wieńce i kwiaty u stóp pomnika. Na zakończenie uroczystości odegrano Marsz I Brygady.

Pomnik Józefa Piłsudskiego został odsłonięty w Gdańsku 11 listopada 2006 roku, przez ostatniego Prezydenta Polski na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, w obecności ówczesnych władz Gdańska i wielu innych. Monument przedstawia idącego zamyślonego, pochylonego Józefa Piłsudksiego, z założonymi do tyłu rękoma, w których trzyma marszałkowską buławę. Jego wysokość to 455 cm.

 

TV

Światowa stolica bursztynu