• Start
  • Wiadomości
  • 80-lecie urodzin i nagroda dla Barbary Kanold. Kto jeszcze z Nagrodą Prezydenta?

80-lecie urodzin i nagroda dla Barbary Kanold. Kto jeszcze z Nagrodą Prezydenta?

Jedne z ostatnich w tym roku Nagród Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury trafią do rąk wybitnych twórców: Barbary Kanold, Bożeny Ptak, Edmunda Szczesiaka a także muzyków: Grzegorza Zięby i Franciszka Iskrzyckiego z zespołu The Barbershop Quartet.
28.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bohaterem najnowszej książki Barbary Kanold [na zdj.] 'Wizjoner' jest profesor Roman Perucki – dyrektor Państwowej Filharmonii Bałtyckiej. To już 12 książka autorki powstała w ramach cyklu „Znani gdańszczanie”
Bohaterem najnowszej książki Barbary Kanold [na zdj.] 'Wizjoner' jest profesor Roman Perucki – dyrektor Państwowej Filharmonii Bałtyckiej. To już 12 książka autorki powstała w ramach cyklu „Znani gdańszczanie”
Michal Rumas/KFP



W środę, 28 listopada o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim, ul. Korzenna 33/35 odbędzie się promocja książki „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #3”. Podczas spotkania nagrody w dziedzinie kultury otrzymają Bożena Ptak i Edmund Szczesiak.

Bożena Ptak od kilkunastu lat jest związana z Gdańskim Oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Znana jest ze swojej działalności społecznej i edukacyjnej. Przygotowywała m.in. spektakle poświęcone legendom gdańskim Jerzego Sampa czy Günterowi Grassowi. Edmund Szczesiak to dziennikarz i pisarz, który niedawno świętował 50-lecie pracy twórczej. W tekstach koncentruje się na małej ojczyźnie, czyli Gdańsku i ziemi pomorskiej. W 2017 roku wydał „Drogę do nieba. Śladami Remusa – małą odyseję kaszubską”.

W piątek, 30 listopada o godz. 17.30 nagrodę otrzyma Barbara Kanold. Dziennikarka, pisarka i recenzentka kulturalna w tym dniu zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Wizjoner”, którego bohaterem jest profesor Roman Perucki – dyrektor Państwowej Filharmonii Bałtyckiej. To 12 książka powstała w ramach cyklu „Znani gdańszczanie”. Nagrodę za całokształt twórczości w ramach jubileuszu 80-lecia urodzin autorce wręczy prezydent Paweł Adamowicz. Spotkanie z autorką i bohaterem książki odbędzie się w Sali Mieszczańskiej wspomnianego Ratusza Staromiejskiego.

W niedzielę, 2 grudnia o godz. 18.00 podczas benefisu z okazji 25-lecia twórczego istnienia męskiej grupy wokalnej The Barbershop Quartet również w Ratuszu Staromiejskim. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzyma dwóch założycieli kwartetu: Grzegorz Zięba i Franciszek Iskrzycki. Grzegorz Zięba jest związany z Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis, współpracuje także z Cappellą Gedanensis oraz Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Franciszek Iskrzycki współpracował między innymi z Chórem Opery Novej w Bydgoszczy, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis, Cappellą Gedanensis i Chórem Uniwersytetu Gdańskiego.

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury to wyróżnienie przyznawane od 1999 roku za osiągnięcia artystyczne, za upowszechnianie kultury i ochronę jej dóbr. Jej przyznanie zazwyczaj uświetnia jubileusze i ważne daty. Zgłaszać kandydatów do nagrody w naborze ciągłym mogą: stowarzyszenia i związki twórcze działające na terenie Gdańska, instytucje kulturalno-edukacyjne działające na terenie Gdańska, szkoły artystyczne działające na terenie Gdańska, radni Miasta Gdańska, Komisja Nagrody, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. W 2018 roku prócz wspomnianych wyżej laureatów nagrody otrzymało 30 osób.


TV

Światowa stolica bursztynu