PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

80 gatunków roślin, 33 tys. sadzonek, 2 ha powierzchni. Niezwykły ogród w Forum Gdańsk

80 gatunków roślin, 33 tys. sadzonek, 2 ha powierzchni. Niezwykły ogród w Forum Gdańsk
W marcu 2018 roku rozpoczną się pierwsze nasadzenia roślinności na terenie powstającego nowego centrum miejskiego. - Krajobraz Forum Gdańsk będzie zmieniał się wraz z sezonami zaznacza Katarzyna Bellingham, której powierzono projekt zieleni w tym miejscu. - W miesiącach letnich i jesiennych na miododajnych kwiatostanach pojawią się kolorowe motyle.

Katarzyna Bellingham, projektantka zieleni w Forum Gdańsk

Tereny zielone w Forum Gdańsk to niemal 1/3 sześciohektarowej działki, na której powstaje inwestycja. Owocujące krzewy, kwitnące byliny oraz ozdobne trawy stworzą prawdziwie naturalistyczny i swobodny krajobraz. Podobne rozwiązania można oglądać w przestrzeni publicznej słynnej nowojorskiej „High Line” czy londyńskiego „Barbican Centre”.

Odpowiedni dobór gatunków roślinności gwarantuje zmienność form oraz barw przez cały rok. 

Forum Gdańsk – zieleń w liczbach

  • 2,16 ha - tyle w sumie miejsca przeznaczono tereny zielone Forum Gdańsk
  • 80 gatunków roślin
  • 33 tys. sadzonek
  • 2 zabytkowe drzewa – kasztanowiec i jesion.
  • 6 miesięcy trwały prace projektowe


- Krajobraz Forum Gdańsk będzie zmieniał się wraz z sezonami - zaznacza Katarzyna Bellingham, projektantka zieleni w Forum Gdańsk. - Wiosną roślinność będzie niska i soczysta, na początku lata zacznie zabarwiać się delikatnie błękitem kocimiętki i fioletem szałwii omszonej, aby już w lipcu wybuchnąć kolorami różu i purpury jeżówek, sadźców oraz rozchodników oraz złotem rudbekii i dzielżanów – kwitnących bylin oraz roślin cebulowych. Jesienią i zimą ozdobą będą pióropusze traw zdobnych oraz kolorowe pędy krzewów dereni i owocostany perukowca podolskiego.

Zobacz wideo z budowy Forum Gdańsk:

Większość roślin, które pojawią się w Forum Gdańsk to gatunki rodzime lub genetycznie zbliżone do dziko rosnących w naszej szerokości geograficznej. Wszystkie będą pochodzić ze szkółek znajdujących się w północnej Polsce. 

- Dzięki temu nie będą narażone na przemarzanie i będą naturalnie odporne na szkodniki oraz choroby, nie będą wymagały wiele pielęgnacji ani oprysków chemicznych - wyjaśnia Bellingham. 


Jedno z dwóch zabytkowych drzew w Forum Gdańsk: kasztanowiec

Pierwsze nasadzenia zaplanowano na marzec tego roku, przez co na pierwsze efekty poczekamy zaledwie kilka miesięcy. 

- Na dachu jednego z budynków powstaje rabata przypominająca dziką łąkę w samym środku miasta - opisuje projektantka. - Za to nasadzenia na skarpie od strony Wałów Jagiellońskich będą koncentrowały się wzdłuż falującej z południa na północ błękitno-fioletowej rzeki stworzonej z rożnych odmian szałwii omszonej oraz astrów. Ten efekt, poza pięknym wyglądem, ma symbolicznie nawiązywać do przepływającego przez Forum historycznego Kanału Raduni.

Takie rośliny m.in. pojawią się w Forum Gdańsk

Od strony ul. Hucisko powstanie tzw. Przedpole Ekologiczne, które będzie przypominać tradycyjne rabaty bylinowe ze szczególnym akcentem na kwiaty miododajne. Roślinność w tym miejscu będzie się stopniowo wyciszać, aby płynnie połączyć się z tkanką miejską.

Roślinność, która znajdzie się w Forum Gdańsk będzie tworzyć unikalny ekosystem w samym centrum miasta. 

- W miesiącach letnich i jesiennych na miododajnych kwiatostanach pojawią się kolorowe motyle. Zimą i wiosną zaś łatwo będzie zaobserwować wśród roślinności ptaki śpiewające. Dla motyli oraz owadów pożytecznych, na przykład biedronek, powstaną specjalne domki - dodaje Bellingham.

Forum Gdańsk: widok na Główne Miasto

- Forum Gdańsk będzie miejscem do aktywnego spędzania czasu w pięknym otoczeniu - mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. - Nowe centrum miejskie łączy w sobie funkcje handlowe, edukacyjne i rekreacyjne. Otwarte całą dobę ogólnodostępne przestrzenie publiczne i niezwykła, odważnie i nowocześnie zaprojektowana zieleń są tego najlepszym przykładem. 

Forum Gdańsk z lotu ptakaoprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl