Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

8 marca. Manifa Trójmiasto i Międzynarodowy Strajk Kobiet jednego dnia

Międzynarodowe święto kobiet będzie w tym roku w Gdańsku obchodzone przez cały dzień. Najpierw Międzynarodowy Strajk Kobiet, później trzynasta Manifa Trójmiasto. Hasło tegorocznej manify brzmi: „Pod Jedną Parasolką”. - Jest pod nią miejsce dla każdego, kto walczy o równe prawa kobiet i mężczyzn - deklarują organizatorki.

8 marca. Manifa Trójmiasto i Międzynarodowy Strajk Kobiet jednego dnia
A
A
data publikacji: 06 marca 2017 r.

Zeszłoroczna Manifa Trójmiasto odbyła się pod hasłem `Solidarność kobiet, ponieważ jest 2016 r.!`
Zeszłoroczna Manifa Trójmiasto odbyła się pod hasłem `Solidarność kobiet, ponieważ jest 2016 r.!`
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Trójmiejska Manifa dotąd odbywała się zawsze w weekend najbliższy Dniu Kobiet, tym razem wydarzenie odbędzie się dokładnie 8 marca, w środę.

- Postanowiłyśmy skoordynować naszą manifę z działaniami innych kobiet w Polsce i na świecie, i połączyć ją z Międzynarodowym Strajkiem Kobiet. Nie warto rozbijać tych wydarzeń, działamy spójnie i dzięki temu ósmego marca o każdej porze dnia można się zaangażować, demonstrując siłę i solidarność kobiet - mówi Elżbieta Jachlewska, członkini Trójmiejskiej Akcji Kobiecej TAK, która jako organizator manify skupia kilkanaście organizacji działających w Trójmieście (patrz ramka).

Hasło tegorocznej manify brzmi „Pod Jedną Parasolką”.

- Pod tą jedną parasolką idą razem wszystkie działające w Gdańsku organizacje kobiece i równościowe. Są to organizacje formalne i nieformalne, jak i partie polityczne - tłumaczy Elżbieta Jachlewska. - Udaje się nam współpraca ponad podziałami, na manifie nie liczą się poglądy, lecz nasz wspólny cel: równe prawa dla kobiet i mężczyzn w Polsce.

Organizatorki manify odwołują się jednocześnie do „parasolkowych” tradycji polskich sufrażystek, które właśnie z pomocą parasolek w listopadzie 1918 roku dobijały się do drzwi domu naczelnika Józefa Piłsudskiego, gdy nie chciał ich wpuścić do środka. 28 listopada tego samego roku dopięły swego - naczelnik podpisał dekret o przyznaniu Polkom praw wyborczych.

Czarny Protest - 3 października 2016 r. dominowały czarne parasolki, jakiego koloru jest tytułowa jedna parasolka manify?
Czarny Protest - 3 października 2016 r. dominowały czarne parasolki, jakiego koloru jest tytułowa jedna parasolka manify?
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
 

Wracając do współczesności: Manifa Trójmiasto ’2017 rozpocznie się o godz. 17 w środę, 8 marca pod Pomnikiem Sobieskiego na Targu Drzewnym. Z tego miejsca ruszy przemarsz ulicami: Szeroka - Węglarska - Kołodziejska - Piwna - Kramarska - Długa - Targ Węglowy. Finał Manify planowany jest na ok. godz. 18.30, przed Katownią. Więcej informacji znaleźć można na manifowym profilu na Fb.

Warto zabrać ze sobą transparenty, gwizdki, a także… korony. Ten ostatni gadżet symbolizować ma kobietę jako królową własnego życia.

TAK Trójmiasto

Międzynarodowy Strajk Kobiet w Gdańsku rozpocznie się w samo południe przy Podwalu Grodzkim (na placu przed hotelem Scandic, który w październiku 2016 r. był świadkiem Czarnego Protestu przeciwko projektowi ustawy wprowadzającej całkowity zakaz aborcji). Powstanie tu Miasteczko Strajkowe, które będzie działać do godz. 16.

Gdańską edycję wydarzenia organizuje Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa.

W ramach strajku w Klubie B90 (ul. Elektryków, stocznia) o godz. 19 rozpocznie się koncert pod hasłem „Solidarność jest Kobietą!”. W trakcie bezpłatnego koncertu odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz Centrum Praw Kobiet - organizacji, która od ponad 20 lat wspomaga kobiety w trudnych sytuacjach życiowych, a której w zeszłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości odmówiło tradycyjnej dotacji na działalność.

Zagrają m.in.: We Hate Roses, Oczi Cziorne, White Starlite, Tymon Tymański i SIKSA, a także zespoły niespodzianki.

Dorota Kolak, aktorka gdańskiego Teatru Wybrzeże zachęca do udziału w strajku 8 marca
Dorota Kolak, aktorka gdańskiego Teatru Wybrzeże zachęca do udziału w strajku 8 marca
Fb Międzynarodowy Strajk Kobiet


Manifę Trójmiasto organizują wspólnie: Amnesty International Trójmiasto, Centrum Interwencji Kryzysowej / Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Centrum Praw Kobiet Oddział Gdańsk, Chór TAK (Trójmiejskiej Akcji Kobiecej), Europejskie Centrum Solidarności, Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa, Inicjatywa Feministyczna Region Północ, Komitet Obrony Demokracji - Region Pomorze, Kuchnia Społeczna Trójmiasto / Dom Zarazy w Oliwie, Partia Razem - Region Pomorze, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, Samba Rhythms of Resistance, Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk, Stowarzyszenie Waga, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, TOLERADO - Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT i Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom.

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora