PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

74. urodziny Lecha Wałęsy w ECS. Na przyjęciu obecni byli goście ze świata polityki i mediów

74. urodziny Lecha Wałęsy w ECS. Na przyjęciu obecni byli goście ze świata polityki i mediów
Co roku, na przyjęcie z okazji urodzin byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy, przybywają znamienici goście - politycy, dziennikarze i celebryci. Przychodzą, aby wyrazić swój szacunek i poparcie dla legendarnego przywódcy strajku w Stoczni Gdańskiej. Kto tym razem odwiedził Lecha Wałęsę w ECS?

Lech Wałęsa z małżonką Danutą. Pani Prezydentowa składa życzenia urodzinowe mężowi

Prezydent Lech Wałęsa 74. urodziny ukończył 29 września 2017 roku, ale przyjęcie urodzinowe zorganizowane przez Fundację im. Lecha Wałęsy odbyło się 2 października. Prezydent świętował otoczony rodziną i przyjaciółmi: obecna była żona Danuta, dzieci, m. in. syn Jarosław i córka Maria Wiktoria Wałęsa oraz ok. 350 znakomitych gości.  

- Bardzo dziękuję, że poświęciliście swój wolny czas na to spotkanie. Bardzo się z tego cieszę, choć te 74 lata nie dają mi za dużo radości – powiedział witając gości Lech Wałęsa. 


Prezydent Lech Wałęsa otoczony rodziną: Jarosław Wałęsa z małżonką, Danuta Wałęsowa i Lech Wałęsa

Uroczystość stała się, jak zawsze, okazją do spotkania się polityków i ludzi mediów. Na przyjęcie, które odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności, przybyli m. in. laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi, przedstawicielka sekretarza generalnego ONZ Simona-Mirela Miculescu, byli prezydenci państw Bułgarii i Ukrainy - Petyr Stojanow oraz Wiktor Juszczenko oraz prezydenci miast Sopotu i Gdańska: Jacek Karnowski i Paweł Adamowicz. 


Urodzinowy tort w prezencie od miasta Gdańska. Obok solenizanta prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Obecny byli też: Jan Kozłowski, prezydent Sopotu z lat 90. i były marszałek województwa pomorskiego oraz Krzysztof Pusz, były wicewojewoda gdański.


Petyr Stojanow, były prezydent Bułgarii oraz Wiktor Juszczenko były prezydent Ukrainy

Prof. Joanna Pensonowa, wieloletnia lekarka Lecha Wałęsy, a w tle prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Byli też politycy PO: Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej oraz byli opozycjoniści, dziś posłowie na Sejm z ramienia PO: Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Borusewicz i Jerzy Borowczak. Pojawił się też były polityk PO i minister transportu w rządzie Donalda Tuska - Sławomir Nowak.

Sporą grupę stanowili politycy i polityczki Nowoczesnej: Ryszard Petru, Ewa Lieder, Katarzyna Lubnauer, Kamila Gasiuk-Pihowicz i Barbara Dolniak.


Szef Nowoczesnej Ryszard Petru w otoczeniu polityczek tej partii: Ewy Lieder i Katarzyny Lubnauer

Życzenia Prezydentowi składała też legendarna działaczka opozycji w okresie PRL, bliska współpracowniczka Lecha Wałęsy i jego lekarka prof. Joanna Penson i znany dziennikarz Tomasz Lis i zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski.


Dziennikarz Tomasz Lis i Mateusz Kijowski, były szef KOD (w tle)

Na przyjęciu pojawił się były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień i były wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej prof. Leszek Balcerowicz.

Nie zabrakło też przedstawicieli KODu: byłego przywódcy ruchu Mateusza Kijowskiego i jego obecnego szefa Radomira Szumełdy. Prezydentowi życzenia złożyli też: Dariusz Michalczewski z żoną oraz Teresa i Jan Zarębscy.


Radomir Szumełda z KOD

Henryka Krzywonos-Strycharska, słynna była tramwajarka, dziś poseł na Sejm z ramienia PO

Sławomir Neumann z PO

Prof. Leszek Balcerowicz, były minister finansów

Były bokser Dariusz Michalczewski z żoną

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze